Náklady spojené s bydlením jsou v České republice třetí nejvyšší v Evropě, Praha je pak ve stejných parametrech dokonce druhým nejdražším městem světa. Informace přinesly statistiky analytiků ze srbské společnosti Numbeo. Češi zaplatí více než třeba Švýcaři, kteří mají násobně vyšší platy. Podle ekonoma Lukáše Kovandy za to může nedostatečná výstavba bytů.
Experti z Numbeo porovnávají veškeré náklady na bydlení za měsíc v bytě o velikosti 85 metrů čtverečních – tedy za eletřinu, vodu, teplo a odpady. Hůře než Češi jsou na tom pouze Rakušané a Lotyši.
ČTĚTE TAKÉ: Stavebnictví je v těžkém útlumu. Hrozí dluhová krize a porostou ceny nájmů, varují experti
„Průměrně za měsíc v 85m² bytě zaplatíme za elektřinu, teplo, vodu a odpady o 15 % více než třeba ve Švýcarsku, jenže Švýcaři mají k tomu navíc čtyřikrát vyšší průměrné mzdy,“ napsal na sociální síti X uživatel moderní měna, který na nelichotivou statistiku upozornil.
Nejen, že jsou v 🇨🇿 strašně drahé nájmy, máme k tomu i jedny z nejvyšších nákladů na bydlení v Evropě. Průměrně za měsíc v 85m² bytě zaplatíme za elektřinu, teplo, vodu a odpady o 15% *více* než třeba ve🇨🇭, jenže Švýcaři mají k tomu navíc 4x vyšší průměrné mzdy. pic.twitter.com/sQNT3JU5qC
— @mmt_cz (@mmt_cz) October 3, 2023
Švýcaři si skutečně podle webu Finance vydělají měsíčně v přepočtu 200 175 korun hrubého, oproti tomu Češi jen 39 399 korun. Průměrné měsíční náklady na bydlení jsou přitom v Česku 7 170 Kč měsíčně a ve Švýcarsku jen 5 894 Kč, popisuje web Numbeo.
Druhá nejdražší Praha
Vysoké náklady na bydlení táhne především hlavní město. „Praha má druhé nejvyšší náklady na elektřinu, teplo, vodu a odpady pro byt velikosti 85 metrů čtverečních na světě z 537 porovnávaných měst,“ uvádí Numbeo. Hůře je na tom pouze rakouský Villach.
Praha nabobtná, dočká se statisíců obyvatel. Školy utrpí nedostatkem míst, hřbitovy nikoliv
Počet obyvatel Prahy výrazně poroste. Do roku 2050 se v české metropoli zabydlí více než 1,6 milionu lidí, uvádí prognóza Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy, kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Celkem přibude 400 tisíc obyvatel, ať už kvůli novorozencům či migraci, některé scénáře také kalkulují s vyšší délkou dožití u starší populace. Spolu s tím ale přichází problémy, především, co se týče školství, zdravotnictví a pečovatelských služeb. Dobře na tom naopak jsou parky, dětská hřiště a do jisté míry i kapacity hřbitovů.
Důvodem může být podle expertů popularita města. „Praha je jeden z nejbohatších regionů celé Evropské unie, co se ekonomického výkonu – a tedy vytvořeného bohatství – v přepočtu na obyvatele týče. Česká metropole přitom disponuje kvalitní veřejnou dopravou a dobrou občanskou vybaveností, navíc vykazuje nízkou míru kriminality, má vysoký podíl zeleně a obecněji představuje kvalitní místo k životu,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda.
„Při sečtení těchto atributů se nelze divit, že má tak vysoké náklady na bydlení. Není to ovšem zdaleka jen o tom, že by Praha byla tak super. Jak v metropoli, tak ve zbytku republiky se málo staví nové byty. Jde o letitý bolák tuzemského hospodářství, které vykazuje jedny z nejdelších stavebních povolovacích procesů na světě,“ doplnil.
Stát by se měl tedy ještě více zaměřit na výstavbu nových bytů. „Rozvoj Prahy a dalších českých měst brzdí také obtíže – například v podobě odporu památkářů – při výstavbě výškových budov. Přitom s tím, jak bude popularita Prahy a dalších českých měst dále stoupat, i mezi cizinci a i coby místo k investici do nemovitosti či přímo k bydlení, náklady na bydlení dále porostou. Řešením je tedy zejména více stavět, případně stavět více do výšky,“ vysvětlil ekonom pro CNN Prima NEWS.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hlaváček: Růst Středočeského kraje zatěžuje Prahu. Studie má pomoci odvrátit hrozivý scénář