reklama

Češi mají nejdražší elektřinu ze zemí východního bloku. Platí za ni víc než Švédové

Česko má nejdražší elektřinu ze zemí bývalého východního bloku. Vůbec nejvíce ale za elektrickou energii v rámci EU platí Němci.
Zdroj: Profimedia.cz

Ceny elektřiny i zemního plynu se během prvního pololetí letošního roku ve většině zemí Evropské unie meziročně snížily. Elektrická energie zlevnila v šestnácti z 27 členských zemí, zemní plyn pak dokonce v zemích osmnácti. Nejvyšší účty za elektřinu platí Němci, za plyn Nizozemci. České domácnosti mají nejdražší elektřinu ze všech zemí bývalého východního bloku. Vyplývá to z aktuální statistiky Eurostatu.

reklama

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti v Evropské unii činila v prvním pololetí letošního roku 0,216 eur za kilowatthodinu, což představuje asi 5,67 koruny. Nejdražší elektřinu nakupovaly německé domácnosti, které za kilowatthodinu platily v přepočtu průměrně skoro osm korun. Za Německo se řadí Dánsko (7,43 koruny) a Belgie (7,32).

České domácnosti vyšla kilowatthodina elektrické energie přibližně na 4,70 koruny. Přestože jde z hlediska Evropské unie o podprůměrnou cenu, elektřina je v České republice nejdražší ze všech zemí bývalého východního bloku. Za kilowatthodinu proudu platíme dokonce vyšší cenu než Švédové či Finové, kde domácnosti elektřinu kupují v průměru asi o dvacet, respektive čtyřicet haléřů laciněji. Druhá (z hlediska elektřiny) nejdražší země bývalého východního bloku je Slovensko, kde v období od ledna do června stála asi 4,40 koruny za kilowatthodinu.

Ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii.
Ceny elektřiny pro domácnosti v Evropské unii.

Pro plyn do Rumunska

Na opačném konci žebříčku se nachází Bulharsko, kde domácnosti platí za elektrickou energii nejméně z celé evropské sedmadvacítky. A to pouhých 2,60 koruny za kilowatthodinu. Jen o několik haléřů dražší je elektřina v Maďarsku (asi 2,70) a třetí nejlacinější je v Estonsku (3,26).

K tématu

Zemní plyn stojí domácnosti nejvíce v Nizozemsku, kde za kilowatthodinu zaplatí rovných 2,60 koruny. Jen asi o deset haléřů je plyn levnější ve Švédsku a třetí nejdražší zemí je Francie. Mezi ní a prvními dvěma státy existuje už poměrně velký cenový skok. Ve Francii totiž kilowatthodina plynu stojí jen 2,07 koruny. To je asi o pětinu méně než v Nizozemsku.

Nejlevněji si plynem topí nebo na něm vaří Rumuni, Maďaři a Lotyši. Cena za kilowatthodinu se tam podle Eurostatu pohybuje průměrně kolem 80 haléřů. Zemní plyn stojí v České republice asi 1,50 koruny, a je tak po Slovinsku druhý nejdražší v rámci zemí bývalého východního bloku. Slováci platí asi 1,26 korun za kilowatthodinu energie získané ze zemního plynu.

Ceny zemního plynu pro domácnosti v EU.
Ceny zemního plynu pro domácnosti v EU.

Proklatě vysoké daně

Zajímavý pohled nabízí také srovnání cen elektřiny či zemního plynu z hlediska její struktury. Výsledek totiž do značné míry ovlivňuje výše zdanění energetických komodit v jednotlivých zemích Evropské unie. Pokud bychom posuzovali cenu elektřiny bez daně z přidané hodnoty a dalších daní v koncových cenách obsažených, pak by se Dánsko řadilo mezi nejlevnější státy v EU. Daně totiž v tomto království tvoří až dvě třetiny finální ceny elektřiny pro domácnosti. V Německu je to asi polovina, v Portugalsku či Španělsku zhruba čtyřicet procent. V České republice přibližně čtvrtina.

Zemní plyn je daněmi ze spotřeby nejvíce zatížen v Nizozemsku, kde tvoří přes polovinu finální ceny. V Dánsku je to necelých padesát procent, ve Švédsku necelá třetina. V ostatních zemích Evropské unie je pak spotřeba zemního plynu zdaňována podstatně méně. V Česku jen asi z dvaceti procent, podobně jako na Slovensku.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama