reklama

Češi mají nejdražší elektřinu ze zemí východního bloku. Platí za ni víc než Švédové

Ceny elektřiny i zemního plynu se během prvního pololetí letošního roku ve většině zemí Evropské unie meziročně snížily. Elektrická energie zlevnila v šestnácti z 27 členských zemí, zemní plyn pak dokonce v zemích osmnácti. Nejvyšší účty za elektřinu platí Němci, za plyn Nizozemci. České domácnosti mají nejdražší elektřinu ze všech zemí bývalého východního bloku. Vyplývá to z aktuální statistiky Eurostatu.

reklama

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti v Evropské unii činila v prvním pololetí letošního roku 0,216 eur za kilowatthodinu, což představuje asi 5,67 koruny. Nejdražší elektřinu nakupovaly německé domácnosti, které za kilowatthodinu platily v přepočtu průměrně skoro osm korun. Za Německo se řadí Dánsko (7,43 koruny) a Belgie (7,32).

České domácnosti vyšla kilowatthodina elektrické energie přibližně na 4,70 koruny. Přestože jde z hlediska Evropské unie o podprůměrnou cenu, elektřina je v České republice nejdražší ze všech zemí bývalého východního bloku. Za kilowatthodinu proudu platíme dokonce vyšší cenu než Švédové či Finové, kde domácnosti elektřinu kupují v průměru asi o dvacet, respektive čtyřicet haléřů laciněji. Druhá (z hlediska elektřiny) nejdražší země bývalého východního bloku je Slovensko, kde v období od ledna do června stála asi 4,40 koruny za kilowatthodinu.

Pro plyn do Rumunska

Na opačném konci žebříčku se nachází Bulharsko, kde domácnosti platí za elektrickou energii nejméně z celé evropské sedmadvacítky. A to pouhých 2,60 koruny za kilowatthodinu. Jen o několik haléřů dražší je elektřina v Maďarsku (asi 2,70) a třetí nejlacinější je v Estonsku (3,26).

Zemní plyn stojí domácnosti nejvíce v Nizozemsku, kde za kilowatthodinu zaplatí rovných 2,60 koruny. Jen asi o deset haléřů je plyn levnější ve Švédsku a třetí nejdražší zemí je Francie. Mezi ní a prvními dvěma státy existuje už poměrně velký cenový skok. Ve Francii totiž kilowatthodina plynu stojí jen 2,07 koruny. To je asi o pětinu méně než v Nizozemsku.

Nejlevněji si plynem topí nebo na něm vaří Rumuni, Maďaři a Lotyši. Cena za kilowatthodinu se tam podle Eurostatu pohybuje průměrně kolem 80 haléřů. Zemní plyn stojí v České republice asi 1,50 koruny, a je tak po Slovinsku druhý nejdražší v rámci zemí bývalého východního bloku. Slováci platí asi 1,26 korun za kilowatthodinu energie získané ze zemního plynu.

Proklatě vysoké daně

Zajímavý pohled nabízí také srovnání cen elektřiny či zemního plynu z hlediska její struktury. Výsledek totiž do značné míry ovlivňuje výše zdanění energetických komodit v jednotlivých zemích Evropské unie. Pokud bychom posuzovali cenu elektřiny bez daně z přidané hodnoty a dalších daní v koncových cenách obsažených, pak by se Dánsko řadilo mezi nejlevnější státy v EU. Daně totiž v tomto království tvoří až dvě třetiny finální ceny elektřiny pro domácnosti. V Německu je to asi polovina, v Portugalsku či Španělsku zhruba čtyřicet procent. V České republice přibližně čtvrtina.

Zemní plyn je daněmi ze spotřeby nejvíce zatížen v Nizozemsku, kde tvoří přes polovinu finální ceny. V Dánsku je to necelých padesát procent, ve Švédsku necelá třetina. V ostatních zemích Evropské unie je pak spotřeba zemního plynu zdaňována podstatně méně. V Česku jen asi z dvaceti procent, podobně jako na Slovensku.

Tagy:
Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska
Cestování

Nefunkční toalety a nehorázný nepořádek, kritizují Češi podmínky ve vlaku do Chorvatska

Cesta vlakem na dovolenou do Chorvatska se některým turistům změnila ve velmi nepříjemný zážitek. Cestující si nestěžovali pouze na mnohahodinová zpoždění, ale také na kvalitu nabízených služeb ve vlacích společnosti Regiojet. Barbora, která k Jadranu cestovala, upozornila CNN Prima NEWS na nefunkční toalety a také na značný nepořádek ve vlacích. Dopravce se za způsobené problémy omluvil.

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité
OH 2021

Kdo je olympijským pacientem nula? Určit zdroj nákazy české výpravy bude složité

Kdo a jak „odstartoval“ nákazu koronavirem během letu na olympiádu v Tokiu? Možných scénářů je spousta, cesta k jednoznačné odpovědi ale bude složitá. Pozitivní test dosud vyšel čtveřici sportovců a dvěma členům české olympijské výpravy. Infekci covidem hlásí i vysoce postavený člen Českého olympijského výboru (ČOV), který ale nenastoupil do letadla. Pražská hygienická stanice uvedla, že prvního nakaženého půjde odhalit pouze kompletní genotypizací jednotlivých pozitivních záchytů.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Kolaps z horka může vést i ke smrti. Na pozoru by měli být senioři, děti a lidé s obezitou

Tropické počasí přináší i řadu zdravotních komplikací. Při dlouhotrvajících tropech hrozí přehřátí organismu, ale i riziko úpalu a úžehu. Kteří lidé jsou nejvíce ohroženi a jak poznat úpal od úžehu? CNN Prima NEWS oslovila MUDr. Lenku Zimolkovou, vedoucí lékařku nízkoprahového interního příjmu II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama