reklama

Češi mají nejdražší elektřinu ze zemí východního bloku. Platí za ni víc než Švédové

Ceny elektřiny i zemního plynu se během prvního pololetí letošního roku ve většině zemí Evropské unie meziročně snížily. Elektrická energie zlevnila v šestnácti z 27 členských zemí, zemní plyn pak dokonce v zemích osmnácti. Nejvyšší účty za elektřinu platí Němci, za plyn Nizozemci. České domácnosti mají nejdražší elektřinu ze všech zemí bývalého východního bloku. Vyplývá to z aktuální statistiky Eurostatu.

reklama

Průměrná cena elektřiny pro domácnosti v Evropské unii činila v prvním pololetí letošního roku 0,216 eur za kilowatthodinu, což představuje asi 5,67 koruny. Nejdražší elektřinu nakupovaly německé domácnosti, které za kilowatthodinu platily v přepočtu průměrně skoro osm korun. Za Německo se řadí Dánsko (7,43 koruny) a Belgie (7,32).

České domácnosti vyšla kilowatthodina elektrické energie přibližně na 4,70 koruny. Přestože jde z hlediska Evropské unie o podprůměrnou cenu, elektřina je v České republice nejdražší ze všech zemí bývalého východního bloku. Za kilowatthodinu proudu platíme dokonce vyšší cenu než Švédové či Finové, kde domácnosti elektřinu kupují v průměru asi o dvacet, respektive čtyřicet haléřů laciněji. Druhá (z hlediska elektřiny) nejdražší země bývalého východního bloku je Slovensko, kde v období od ledna do června stála asi 4,40 koruny za kilowatthodinu.

Pro plyn do Rumunska

Na opačném konci žebříčku se nachází Bulharsko, kde domácnosti platí za elektrickou energii nejméně z celé evropské sedmadvacítky. A to pouhých 2,60 koruny za kilowatthodinu. Jen o několik haléřů dražší je elektřina v Maďarsku (asi 2,70) a třetí nejlacinější je v Estonsku (3,26).

Zemní plyn stojí domácnosti nejvíce v Nizozemsku, kde za kilowatthodinu zaplatí rovných 2,60 koruny. Jen asi o deset haléřů je plyn levnější ve Švédsku a třetí nejdražší zemí je Francie. Mezi ní a prvními dvěma státy existuje už poměrně velký cenový skok. Ve Francii totiž kilowatthodina plynu stojí jen 2,07 koruny. To je asi o pětinu méně než v Nizozemsku.

Nejlevněji si plynem topí nebo na něm vaří Rumuni, Maďaři a Lotyši. Cena za kilowatthodinu se tam podle Eurostatu pohybuje průměrně kolem 80 haléřů. Zemní plyn stojí v České republice asi 1,50 koruny, a je tak po Slovinsku druhý nejdražší v rámci zemí bývalého východního bloku. Slováci platí asi 1,26 korun za kilowatthodinu energie získané ze zemního plynu.

Proklatě vysoké daně

Zajímavý pohled nabízí také srovnání cen elektřiny či zemního plynu z hlediska její struktury. Výsledek totiž do značné míry ovlivňuje výše zdanění energetických komodit v jednotlivých zemích Evropské unie. Pokud bychom posuzovali cenu elektřiny bez daně z přidané hodnoty a dalších daní v koncových cenách obsažených, pak by se Dánsko řadilo mezi nejlevnější státy v EU. Daně totiž v tomto království tvoří až dvě třetiny finální ceny elektřiny pro domácnosti. V Německu je to asi polovina, v Portugalsku či Španělsku zhruba čtyřicet procent. V České republice přibližně čtvrtina.

Zemní plyn je daněmi ze spotřeby nejvíce zatížen v Nizozemsku, kde tvoří přes polovinu finální ceny. V Dánsku je to necelých padesát procent, ve Švédsku necelá třetina. V ostatních zemích Evropské unie je pak spotřeba zemního plynu zdaňována podstatně méně. V Česku jen asi z dvaceti procent, podobně jako na Slovensku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti
Francie

Dobudeme Francii zpět, hlásá Zemmour. Mítink prezidentského kandidáta provázely násilnosti

Změňme běh dějin a vydejme se znovu dobýt Francii. Tak zní výzva dnes už oficiálního prezidentského kandidáta Érica Zemmoura, kterou vyslal směrem k Francouzům na svém prvním volebním shromáždění. Na pařížském předměstí se v obří výstavní hale sešlo na 15 000 Zemmourových příznivců. Bouřlivý mítink se nakonec neobešel bez výtržností a násilností, když se jeho fanoušci střetli s aktivisty, kteří přišli proti pravicovému politikovi protestovat.

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?
Fotbal

Číňané chtějí údajně prodat půlku Slavie. Znamenalo by to konec pro Tvrdíka?

Čínská společnost CITIC Group údajně zvažuje, že prodá 50 procent akcií fotbalové Slavie, u které je v současnosti společně s další čínskou firmou Sinobo Group většinovým vlastníkem. S informací přišel server Blesk.cz. Rozhodnuto by mohlo být během dvou až tří měsíců. Pro šéfa sešívaných Jaroslava Tvrdíka by prodej mohl znamenat, že skončí ve své funkci.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Rozloučení s režisérem Hanušem. Po smrti se usmíval jako na předávání cen, popisuje vdova

Režisér seriálu Život na zámku Jaroslav Hanuš byl se svou smrtí smířen a bylo to na něm vidět i poté, co zemřel. Prozradila to jeho manželka Klára Gočárová. Ještě předtím, než ho odvezla pohřební služba, Gočárová manžela umyla, oblékla do svátečního a uložila do postele, kde se prý usmíval. „Člověk, když ho viděl, měl pocit, že je na předávání cen TýTý,“ řekla Hanušova žena.

Tati, proč si nemůžu jít hrát ven, když je mi dobře? Děti nechápou nutnost karantény

Čtrnáctidenní karanténa může být v případě nakažení covidem dlouhá pro každého z nás, ještě delší a nepochopitelnější je ale pro ty nejmenší děti –⁠ zvlášť, pokud se cítí naprosto zdravě. Své o tom ví malý Jáchym z Prahy, který si v posledních týdnech prošel nákazou koronavirem. Redakci CNN Prima NEWS se se zkušeností svěřil jeho otec.

reklama

Domácí zpravodajství

Nechceme Hřiba znovu primátorem, volá část Pirátů. Lidé se nám smějí za digitalizaci

Ani ne za rok (v říjnu 2022) čekají Česko další volby. Tentokrát půjde o komunální volby do obecních zastupitelstev, v nichž se volí i vedení Prahy, a bude se tak rozhodovat i o novém primátorovi. Piráti už na začátku prosince rozjeli debatu, zda by měl být znovu jejich lídrem současný primátor Zdeněk Hřib. Třetina straníků, kteří hlasovali, je proti a vyčítá mu nedostatečné plnění pirátského programu –⁠ především v oblasti dopravy a IT. Zda nakonec Hřib skutečně kandidátem Pirátů na primátora bude, se definitivně rozhodne do Vánoc.

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

reklama