Každý Čech vypije za rok v průměru 284 půllitrů, neboli pět a půl piva týdně. Upozorňuje na to Český statistický úřad (ČSÚ). Ve speciální grafice přináší i další zajímavosti týkající se českého pivařství. Pití piva je podle statistiků součástí naší kultury a národní pýchou.
„Průměrný Čech vypije každý týden zhruba pět a půl piva. Pivo je v naší zemi součástí kultury, symbolem odpočinku a socializace, národní pýchou i tvůrcem pracovních míst,“ napsal úřad ve své twitterové grafice.
Průměrný Čech vypije každý týden zhruba 5 a půl piva. Jak vypadá česká pivní kultura převedená do čísel a dat?
— ČSÚ (@statistickyurad) October 19, 2020
Podívejte se na naši speciální pivní infografiku, kterou již dnes zveřejňujeme u příležitosti zítřejšího Světového dne statistiky.#čsú #StatsDay2020 #WorldStatisticsDay pic.twitter.com/6mmjT2HsaZ
Statistiky ukazují, že se od 70. let roční spotřeba piva drží v České republice na 150 litrech na osobu, což je 300 velkých piv. Lidé však stále více preferují ležák oproti výčepnímu pivu. Zásadním způsobem roste také počet minipivovarů, který v roce 2020 dosáhl čísla 500.
„V Evropě v pivu patříme ke špičce, ať už jde o produkci chmele či objem produkce. V produkci chmele jsme v Evropě hned za Německem, ve světě jsou před námi pouze Spojené státy americké,“ dodává ČSÚ.
Ve výrobě piva je na čele Německo, kde se ho loni vyprodukovalo osm miliard litrů. Následuje Polsko s necelými čtyřmi miliardami litrů, Nizozemsko (2,5) a Belgie (2,4 miliardy litrů). V Česku se v roce 2019 vyrobilo 1,9 miliardy litrů piva.
Obchodní řetězce v posledních dnech zaregistrovali zvýšený prodej alkoholu včetně piva nebo vína. Zatím největší měl být o víkendu, kdy se projevilo uzavření restaurací. Ty mohou od středy prodávat jen přes okýnko. Nabízet sice hospodští mohou kromě jídla i alkohol, lidé ho ale nesmí konzumovat na veřejnosti.