reklama

Češi politikům podle exkluzivního průzkumu nevěří. Vyčítají jim hon za majetkem a mocí

Do politiky lidé vstupují kvůli získání moci, majetku a kvůli osobní ctižádosti, myslí si podle exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS většina Čechů. Nevěří, že by v politice působili lidé, kterým jde o zájmy občanů. Pouze necelá třetina veřejnosti navíc vidí na politické scéně stranu či osobnost, ve které má zastání. Častěji jsou to lidé nad 60 let.

reklama

Češi se na politickou scénu dívají skepticky. Nevěří tomu, že by v ní působili lidé, kterým jde o zájmy občanů, ukázal exkluzivní průzkum STEMu pro CNN Prima NEWS, ve kterém odpovídalo 1014 dospělých.

Lidé podle nich do politiky vstupují hlavně kvůli získání moci, majetku a kvůli osobní ctižádosti. Získání moci jako hlavní motivaci vstupu do politiky označilo 91 % respondentů. Podle 89 % dotazovaných láká lidi do politiky i možnost ovlivňovat veřejné záležitosti. A stejný podíl Čechů a Češek považuje za hlavní motiv vstupu do politiky také získání majetku.

Naopak jen 51 % české společnosti si myslí, že lidé jdou do politiky, aby pomáhali řešit problémy společnosti.

Pouze necelá třetina veřejnosti (29 %) pak podle průzkumu vidí na politické scéně stranu či osobnost, ve které má zastání a která hájí jejich zájmy. 36 % takovou osobnost nevidí a 35 % si není jisto.

Zastánce na politické scéně vnímají nejčastěji lidé nad 60 let (43 %). Nejskeptičtější jsou v tomto ohledu lidé ve středním věku. Mladí lidé si pak většinou nejsou jistí, zda mají na politické scéně zastání.

Pocit toho, že na politické scéně je někdo, kdo hájí zájmy lidí, klesá podle skupin s rostoucím vzděláním. Nejčastěji však mají na politické scéně zastání voliči ANO a Pirátů (shodně 47 %).

Tagy:

Hlavní zprávy

Třetí vlna covidové pandemie klepe v Česku na dveře. Odborníci se bojí černého scénáře
Koronavirus

Třetí vlna covidové pandemie klepe v Česku na dveře. Odborníci se bojí černého scénáře

Epidemie COVID-19 se v Česku již několik týdnů zhoršuje. V sobotu došlo k největšímu víkendovému nárůstu nakažených od 8. května. Odborníci se obávají podobného počtu nakažených a hospitalizovaných jako během loňského podzimu a mnozí z nich vidí naději v očkování, konkrétně v aplikaci třetí dávky. Situace koronavirové pandemie se znovu zhoršuje i ve světě.

Zkrachují další menší dodavatelé energií. Záleží, jak tuhá bude zima, varuje ekonom

Situace na trhu s energiemi se vyhrocuje. Po krachu společnosti Bohemia Energy ukončují činnost i další dodavatelé. Podle ekonoma Lukáše Kovandy je potřeba se připravit na krach dalších menších společností. Záleží ale na tom, jak tuhá bude letošní zima. Kovanda v Novém dni na CNN Prima NEWS varoval budoucí vládu, která to podle něj bude mít z ekonomického hlediska strašně těžké.

Škoda zastaví na 14 dní výrobu, v provozu nechá jednu linku. Může za to nedostatek čipů

Automobilka Škoda Auto od pondělí na následující dva týdny zcela zastaví výrobu ve všech třech svých tuzemských závodech, výjimkou bude jedna linka v závodech v Kvasinách na Rychnovsku. Při této odstávce chce firma dokončit 10 tisíc rozdělaných aut, informoval vedoucí komunikace podniku Škoda Auto Tomáš Kotera. Důvodem utlumení výroby je nedostatek čipů.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

reklama