Češi vyhazují velké množství jídla (zdroj: CNN Prima NEWS)
Stává se vám, že vyhazujete prošlé nebo dokonce zkažené jídlo? Nejste jediní, podle expertů se stále zvyšují počty těch, kteří nakoupí víc, než dokážou spotřebovat a zásoby nakonec končí v popelnici. Češi tak ročně vyhodí zhruba 830 tisíc tun potravin.
Přesná čísla, jak moc se v Česku plýtvá jídlem, neexistují. Odhaduje se ale, že průměrný Čech za rok vyhodí 80 kilo jídla. „Třicet procent se vztahuje právě na domácnosti. Tam dochází k tomu největšímu plýtvání. Pak jde samozřejmě o restaurace, závodní nebo školní jídelny a podobně,“ vysvětluje mluvčí obchodního řetězce Tesco Václav Koukolíček.
Experti se shodují, že největšími plýtvači jsou stejně jako jinde ve světě lidé ve věku 20 až 29 let a občané s vyššími příjmy. Naopak nejlépe s potravinami umí nakládat lidé kolem šedesátky.
„Nechodit nakupovat hladový... Člověk má pak takzvaně velký oči a nakoupí toho víc než potřebuje,“ radí předsedkyně potravinové banky Věra Doušová. „Pokud by průměrná česká domácnost trošku omezila plýtvání, mohla by ušetřit osm tisíc korun,“ doplňuje analytička Radka Hanzlíková.
Nejčastěji Češi chybují v tom, že jídlo špatně uchovávají. A které potraviny tak kvůli chybám ve skladování nejčastěji končí v koších místo na talířích? Jsou to například banány, rajčata, brambory nebo chleba. Rajčata a banány například nepatří do ledničky, brambory by zase měly být ve stinné místnosti v suchu a chleba máme ideálně zabalit do utěrky.
Plýtvání potravinami je velkým tématem i ve světě. Například v Evropě jsou největšími plýtvači Nizozemci, kteří ročně vyhodí 540 kilogramů jídla. Následuje Belgie, kde průměrný obyvatel vyhodí ročně více než 340 kilogramů potravin.