Ekonomové Kovanda a Křeček o ekonomické situaci v Česku
Lidé v Česku mají velmi dobré podmínky, aby si řekli o zvýšení platu. Dokud si však nechají kálet na hlavu, nic se nezmění. V pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Podle ekonoma a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpána Křečka lidé musejí být aktivnější.
Za nízké platy si Češi mohou podle Kovandy částečně sami. „Jsme bojácní a necháme si všechno líbit. Stěžujeme si na drahotu a zaměstnavatele, že máme málo peněz, ale neřekneme si, že chceme přidat,“ konstatoval Kovanda s tím, že podle nedávného průzkumu je podíl lidí v České republice, kteří si plánují říct o přidání, jeden z nejnižších ve srovnání s ostatními státy.
ČTĚTE TAKÉ: Paktování s Nejedlým? Poslední kapka. Milion chvilek požaduje odvolání Blažka, svolal akci
„Češi pro to přitom mají velmi dobré podmínky, firmy nemají kde brát a trh práce je totálně přehřátý,“ pokračoval Kovanda a dodal, že většinou podniky lidem opravdu přidají, a pokud ne, tak by se zaměstnanci neměli bát odejít jinam, protože práci si v současnosti bezesporu najdou. „Dokud si budeme nechat kálet na hlavu, tak se nic nezmění. Začíná to u každého z nás,“ doplnil Kovanda.
Pracovníci benefity potřebují, odmítá zdanění Samek. Někde škrtat musíme, řekl Křeček
Odboráři by z konsolidačního balíčku rádi vypustili změny ve zdanění zaměstnaneckých benefitů. „Nevidíme tam to dobro,“ řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů Vít Samek. Štěpán Křeček, ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS), ale namítá, že škrtat se musí.
Stát musí přestat dělat chyby
S názorem Kovandy souhlasí i Křeček, který zároveň upozorňuje, že vyšší životní úrovně Česká republika nedosáhne pouze tím, že si lidé řeknou o větší plat. „Stát musí přestat dělat chyby, škrtnout všechny dotace, které často směřují do neproduktivních míst, a tím uvolnit pracovní sílu, kterou lze převést do produktivních odvětví,“ vysvětlil Křeček a doplnil, že nelze dotovat odvětví, jež v moderní ekonomice nemá efektivitu a využití.
Dalším problémem Česka je podle Křečka infrastruktura. „Nebyli jsme schopni dostavět ani komunisty naplánované dálnice. Nemáme rychlovlaky a pak si stěžujeme na drahé bydlení v Praze,“ uvedl Křeček a dodal, že v případě existence rychlodráhy by se člověk z Ústí nad Labem dostal do Prahy za 30 minut a ušetřil by přitom za levnější bydlení v Ústí. „Musíme tu infrastrukturu dobudovat, jinak budou zajímavé projekty odcházet do Polska a naše ekonomika bude stagnovat,“ dodal Křeček.
Podle Kovandy se Češi dlouho smiřovali s tím, že jsou montovnou západní Evropy. „Necháváme si líbit, že jsme odpadkovým košem. Smířili jsme se s tím, že budeme brát dramaticky nižší platy než například Němci. Zůstali jsme dlouhodobě ve fázi, která měla být jen přechodná,“ řekl Kovanda a podotkl, že náskok, který jsme v devadesátých letech měli oproti Polsku nebo i Rumunsku, se postupně zmenšuje. „Problémem české ekonomiky je nízká přidaná hodnota,“ uzavřel Kovanda.