Češi v zahraničí by mohli volit korespondenčně, prosazuje vláda. Opozice je skeptická

Namísto toho, aby jezdili stovky kilometrů na ambasádu, by mohli Češi v zahraničí volit například budoucího prezidenta korespondenčně. Navrhují to senátoři a jednat o tom mají poslanci na nejbližší schůzi. Jenže panují obavy, jestli se dá zajistit, aby všechno proběhlo správně.

Český muzikant volil na dálku z velvyslanectví v Brazílii. A k volbě českého prezidenta v roce 2013 přistoupili i lidé v thajském Bangkoku. Například v celých Spojených státech amerických jsou dohromady jen čtyři volební místnosti. Kdo chce ze zahraničí vybírat poslance nebo prezidenta, musí urazit někdy i tisíce kilometrů. Češka žijící ve Velké Británii jela do volební místnosti dokonce devět hodin. „Jela jsem do Manchesteru, kde jsem si musela najít ubytování, abych si dala šlofíka a mohla jsem dnes odvolit,“ popsala situaci z loňského roku, kdy probíhala volba do Poslanecké sněmovny.

Brzy by však Češi v zahraničí mohli volit korespondenčně. Navrhují to senátoři a v plánu to má i nová vláda Petra Fialy (ODS). Možnost by se mohla týkat až 600 tisíc lidí, aktuálně jich volí okolo 13 tisíc. „Čas kvapí, blíží se prezidentská volba a my bychom rádi, kdyby se občané v zahraničí – studenti, pracující – mohli této volby zúčastnit,“ podotkl předseda poslaneckého klubu Marek Výborný (KDU-ČSL).

Jenže ve světě už se objevily problémy se sčítáním korespondenčních volebních lístků. V Rakousku kvůli nejasnostem dokonce výsledek voleb zrušili a Rakušané šli k urnám po pár měsících znovu. Právníci poukazují především na dvě slabiny. „Není možné zaručit, že neproběhl nějaký nátlak, když člověk vykonával volbu mimo oficiální prostředí, a druhý zásadní problém je, že se hlasy někde zaseknou a potrvá to dlouho,“ sdělil právník Vilém Anzenbacher.

Opozice je proti

Na ministerstvu vnitra se nyní řeší, jak přesně korespondenční variantu zajistit, aby byly volby na dálku bezpečné. „Aby byla nezpochybnitelná, jednoduchá, skutečně na jméno se speciálními obálkami a podobně, to se všechno vyřešit dá,“ myslí si šéf resortu Vít Rakušan (STAN). Na to prý senátoři při psaní návrhu mysleli. „Poté, co jsem si ho nyní prostudoval, musím říci, že je promyšlen velmi důkladně,“ dodal Anzenbacher.

Babišova vláda sice měla korespondenční volbu v programovém prohlášení, slib ale nesplnila a nyní už jsou poslanci ANO jasně proti. „Ještě jsme se o tom na klubu nebavili, jestli to má vůbec smysl měnit a dávat pozměňovací návrhy. Za nás je korespondenční volba nepřijatelná,“ sdělil poslanec Patrik Nacher. Skeptický je i šéf SPD Tomio Okamura. „Nedokázali jsme jako vláda ošéfovat ani sčítání lidu, spadl server, a právě Český statistický úřad má na starost i sčítání voleb,“ podotkl.

Opoziční strany se do usnadnění voleb v zahraničí nehrnou. ANO získalo jen pět procent, SPD dvě procenta. Zato pětikoalice v zahraničí slavila úspěch s 85 procenty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Fico má nový terč. Komediant, který lže na denní bázi, opřel se expremiér do Zelenského

22:35

Bloomberg: USA jsou připraveny zcela zbavit Rusko možnosti splácet státní dluh po 25. květnu

22:14

Německá kontrarozvědka varuje firmy před útoky proruských hackerů

21:51

Ruský vicepremiér přijel do Chersonské oblasti: „Zaujala by důstojné místo v ruské rodině“

BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

Přísná trenérka ruských krasobruslařek narazila v USA, nemohla koučovat dceru. Proč?

Je známá pro svůj přísný, možná až despotický přístup. Ale právě i díky tvrdé ruce vzešlo zpod křídel ruské trenérky Eteri Tutberidzeové mnoho výjimečných krasobruslařek, a to včetně mladičkého zázraku Kamily Valijevové. Tu na olympijských hrách v Pekingu semlela informace o tom, že měla dříve pozitivní dopingový test. A nyní možná tento fakt pokazil Tutberidzeové výlet za dcerou, která trénuje ve Spojených státech amerických.

Záběry silných explozí: Ruský obrněnec najel na minu. Vybuchl i vůz, který ho chtěl objet

Ruskou ofenzivu na Donbasu výrazně zpomalují i protitankové miny, které v oblasti rozmístili Ukrajinci. Dokazovat to má další video, které koluje po internetu. Z leteckých záběrů lze vidět ruský bojový vůz BMP-2, který najel na minu. Další ruský obrněnec se zničené vozidlo snažil objet, najel však na minu také. Následovalo několik dalších výbuchů. Autentičnost záběrů není možné v průběhu válečného konfliktu nezávisle ověřit.

Spory Ruska a Izraele se vyostřují. Chystá Jeruzalém odvetu za napadení svých letounů?

Začalo to výroky ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o „židovském původu Adolfa Hitlera“. Nyní se zdá, že Rusko dalo Izraeli další důvod k podpoře Ukrajiny. Podle izraelských médií totiž ruská armáda v Sýrii poprvé předvedla náznak bezletové zóny a zaútočila proti izraelským letadlům. I kvůli zhoršujícím se vztahům s Moskvou Jeruzalém čím dál více zvažuje vojenskou pomoc Ukrajině.

Rozhodnuto. Nová pražská filharmonie bude stát 6 miliard. Podívejte se, jak bude vypadat

Vítězem mezinárodní architektonické soutěže na podobu nové budovy filharmonie v Praze se stalo dánské studio Bjarke Ingels Group. Výsledky v úterý vyhlásili zástupci hlavního města a jeho Institutu plánování a rozvoje. Budova by podle plánů vedení města měla být hotová v roce 2032, náklady se odhadují asi na šest miliard korun. Nové kulturní centrum s několika sály, které by mělo být i sídlem České filharmonie, má stát u stanice metra Vltavská.

Živě
ON-LINE: Rusové podnikají další razantní kroky. Hodlají vystoupit z významných organizací

Jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně vyřešení situace na Ukrajině nepokračují. V Rusku vypukl další záhadný masivní požár. Tentokrát hoří chemický závod na výrobu plastů v Berdsku. Mezitím finský parlament drtivou většinou hlasů podpořil podání přihlášky do NATO, přihlášku do aliance podepsalo i Švédsko. Rusko se rovněž chystá vystoupit z WTO a WHO, návrh je v parlamentu.

Domácí zpravodajství

Fiala a Rakušan: Už žádná ultimáta. Hřib slíbil, že kvůli uprchlíkům neudělá unáhlené kroky

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků mezi kraji nebude dělat ukvapené a unáhlené kroky, k nimž by patřilo uzavření pražského asistenčního centra ve Vysočanech (KACPU). Po úterním mimořádném jednání vlády to novinářům řekli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten o přemisťování uprchlíků do regionů bude s hejtmany opět jednat ve čtvrtek.

CNN Prima NEWS během 2. roku na trhu ztrojnásobila počet diváků. Jaká témata je oslovila?

Přesně před dvěma lety – 3. 5. 2020 – odstartovala multiplatforma CNN Prima NEWS. Druhý rok potvrdil vzestupnou trajektorii nastavenou v prvním roce a přinesl řadu rekordů. Díky kvalitně pokrytým klíčovým zpravodajským událostem, jako byly říjnové parlamentní volby či válka na Ukrajině, překonávala stanice CNN Prima NEWS i hranici 4% share v CS 15+ v celodni. A multiplatforma jako celek oslovila letos v březnu 7 783 tisíc lidí v CS 10+.

Hůle: Snižme šikanu lidí v nouzi, vyděláme všichni. Cesta k pomoci má být krátká a rychlá

Česko se nadále potýká s rapidním zdražováním. Ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová v pořadu 360° na CNN Prima NEWS uvedla, že koncem roku budou pravděpodobně podporovat čtvrt milionu lidí. Daniel Hůle z Člověka v tísni podotkl, že zásadní problém pro pomoc lidem v krizi představuje byrokratická zátěž. Radil, aby vláda tyto skupiny lidí nešikanovala přehnanou administrativou.