Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.
Zatímco kyberspecialista z Komerční banky Marek Macháček usedá před kameru pořadu Interview PLUS, vtipkuje o tom, že čas strávený v televizi mu nanejvýš vytížení kolegové budou odpouštět jen těžko. Vzápětí s úsměvem dodává, že nejen on, ale i další z řad kyberspecialistů dobře vědí, jak důležité je šíření osvěty zaměřené na obranu před tzv. e-šmejdy. Stále se nachází další a další lidé, kteří jim sednou na lep. „Velice jednoduše bych řekl, že čím více to podvodníkům vychází, loni to bylo přes 70 000 napadených, tím více investují finance, které jim to vydělává, a to nejsou malé částky, do dalšího rozvoje svých aktivit a do zlepšování podvodných situací, do svých legend, které používají, a do náboru dalších a kvalitnějších lidí, kteří to pro ně dělají,“ vysvětluje svůj úhel pohledu na zvyšující se úroveň podvodů i počet těch, kdo jim uvěřili, Marek Macháček.
video
Češi v hledáčku šejdířů z celého světa
K zemím, z nichž útoky nejčastěji přicházejí, patří Ukrajina, Rusko a Nigérie. „Nigérie je zprofanovaná, tam je těch podvodníků opravdu nejvíce. Snažíme se to zjišťovat, ale v konečném důsledku je jedno, odkud se útok vede. Hlavně jde o to, abychom ho zastavili a abychom před ním varovali. Jeho cílem je okrást, ať je to, kdo je to. Jeho peníze jsou tím hlavním, o co jde,“ uvádí Marek Macháček v pořadu Interview PLUS.
Česko přitom patří k zemím, na které se podvodníci rozprostření po celé planetě zaměřují nejčastěji. A expert na finanční kyberprostor vysvětluje, proč tomu tak je:
Věděli jste, že
v Komerční bance v obavách před podovdy prověří až půl milionu transakcí denně?
zdroj: KB.cz
„Jsme pořád na špici, protože u nás, rád to říkám, se objevují nejnovější technologie — bezkontaktní bankomaty, dříve bezkontaktní platební karty — mezi prvními. Takže podvodníci tady musí zkoušet ty nové technologie, které u nás jsou, i ty zabezpečovací, na nich se učit to, co bude fungovat jinde ve světě. A to pak berou dál.“
K TÉMATU KYBERÚTOKŮ: Kyberspecialista z Komerční Banky: Lidem mizí peníze z účtů i vlastní vinou. Nečtou notifikace
Tzv. e-šmejdi zneužívají touhy po zbohatnutí i ignorance
A jak Marek Macháček uvádí dále, ne vždycky mají internetoví šejdíři těžkou práci. Řady z nás jim ve snaze finančně se zabezpečit sami otevírají dveře do svých účtů. „Dvěma nejčastějšími podvody jsou investiční podvody, kdy podvodníci klienty přesvědčí o tom, že z nich udělají milionáře a lidi jim nasypou dobrovolně přístupy do svého počítače, do svého bankovnictví, své životní úspory a myslí si, že je aktivně zhodnocují. I třeba dlouhou dobu, než podvodník sbalí kufry a zmizí z vašeho života, přestane s vámi komunikovat, ale má veškeré vaše peníze. A ve zvýšené míře jsou i vishingové podvody, podvodné zprávy, podvodné SMS, volání, což spadá do jedné rodiny, a podvodníci se vás snaží v tomto případě přesvědčit, že se něco stalo s vaším účtem, s vaším KB klíčem, s aplikací do banky a že musíte něco hned udělat kliknutím, přihlášením se někam, potvrzením něčeho.“
Smutným faktem pak podle zkušeného profesionála v oboru finanční kyberbezpečnosti je, že se v podvodech daří navzdory dlouholetému systematickému varování, které odborníci šíří sami, skrz bankovní instituce i média.
„Každý den se najdou další a další lidé, kteří nečtou, nesledují to, nezajímá je to, nebo — a to je ta horší varianta, si myslí, že jim se to stát nemůže. Tohle když podvodník slyší, může si mnout ruce, protože někdo, kdo si myslí, že se mu to stát nemůže, je přesně tím, kdo skončí u nás na oddělení a vysvětluje nám, jak přišel o peníze zcela zbytečně.“
Jak dále říká Marek Macháček, ve svém oboru kybernetičtí podfukáři patří k nejlepším. Například umělou inteligenci si podle něj osedlali lépe než kdo jiný. „AI podvodníkům slouží momentálně nejvíc. Možná jste viděli videa s politiky, se slavnými osobnostmi, s kýmkoliv, kdo je v mediálním prostoru, ať už je to Babiš, Fiala, Jágr, Pergnerová, prostě kdokoliv. A je používají do tzv. deepfake videí. Jeho ústy podvodník říká: ‚Investujte do mojí platformy, která vám vydělá peníze a udělá z vás boháče,', ale ten člověk to v životě neřekl a prostě je to jenom zneužití,“ vykládá ve vysílání CNN Prima NEWS s tím, že před rizikem zneužití už si dnes nemůže být jistý nikdo. „Mohou takhle kdykoliv použít mě, vás... Těch materiálů o nás je na internetu dost, aby z toho vytvořili avatara, tu personu, která pak řekne doslova cokoliv. Cokoliv, co tomu avatarovi naprogramujete, řekne za vás. A samozřejmě tím, že jsou to politici a podobně známé osobnosti, tak tomu lidi věří.“
Podvody šířící se rychlostí světla
Nejúčinnější strategií v boji proti nejmodernějším podvodnickým fintám, jakou je právě deepfake, je neustálé šíření už zmíněné osvěty, aby o fintách šejdířů lidé věděli a mohli se proti nim účinně bránit. „Spousta lidí, řekněme, 40 let a více ještě ani nezaznamenali, že se něco takového vůbec dokáže dít. Že může zavolat vnučka — se svým hlasem, svým obličejem — přes Facebook, ale nebude to ona. Spousta lidí se o tom prostě nebaví nebo o tom neví. A v naší branži bezpečnosti se tohle rozmáhá rychlostí světla. Podvodníci se toho učí za běhu zneužívat na všech možných frontách a my se snažíme hlavně edukovat klienty, že se to vůbec děje. Každému přijde zpráva a bohužel spousta klientů to ignoruje, i když se snažíme varovat je, že se něco takového může stát i jim, že to není problém starých lidí z vesnic, kteří nemají ani počítač. Už je to opravdu celoškálový problém všech čtrnáctiletých, dvacetiletých, třicetiletých, stoletých,“ apeluje na opatrnost každého z nás Marek Macháček.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Slibují i straší aneb Hra na emoce: Kyberpodvodníci vás oberou rychlostí lusknutí prstu
Zachráněné miliardy
Kdy tzv. kybernetičtí šmejdi kradou nejvíce?
Obvykle o svátcích, třeba Vánoce jsou nejexponovanějším obdobím v roce, dále o prázdninách a o víkendech.
zdroj: KB.cz
Podle České bankovní asociace do letošního září českým klientům ochránily cca čtyři miliardy korun. Za každou před podvodníky ušetřenou korunou stojí pečliví strážci z řad kyberspecialistů. Host pořadu Interview PLUS chránící konkrétně peníze klientů Komerční banky popisuje, jak taková práce vypadá:
„Každá banka má svůj vlastní systém. Ten prochází a skóruje transakce, které dělá kdokoliv z nás. Máme biometrické profily o tom, jakým způsobem třeba píšete na klávesnici nebo hýbete myší, abychom opravdu poznali, že jste to vy. Víme, jaké transakce posíláte běžně, takže víme, co je pro vás netypické, co je zvláštní, co je divné, kdo jsou zvláštní příjemci. Běžně platíte po Česku nájem, nákup kartou a podobně a najednou platíte do Turecka 700 000 Kč.“
A dodává:
„Takové nezvyklé transakce nejenom přes platební kartu, ale i přes bankovnictví nám vyskakují jako tzv. alerty. Snažíme se na ně reagovat a klienty, u kterých se nám to nezdá, kontaktovat s dotazem, za jakým účelem ty finance posílají, jestli jim s tím někdo náhodou nepomáhá, protože dokážeme rozpoznat i to, že je někdo ve vašem počítači a že někdo vzdáleně hýbe vaší myší kupříkladu, což je u těch investičních podvodů obvyklé. A snažíme se je varovat, že to, co dělají, asi nepovede k nějaké závratné investici a zbohatnutí, ale spíš naopak.“