reklama

Vánoční trhy začaly, kvůli pandemii budou letos jiné. Davů se organizátoři nebojí

Některá česká města zahájila vánoční trhy, oproti těm klasickým se však v mnohém liší. Doprovází je přísná hygienická opatření. Stánků s občerstvením má být méně, nenajdete zde lavičky ani stoly. Náměstí navíc budou bez pódií a lidé se musí obejít i bez klasických vánočních doprovodných programů.

reklama

Bez svařeného vína a bramboráků se budou muset obejít i návštěvníci brněnských trhů, které budou rozmístěny do čtyř náměstí v centru města a hostit budou 70 stánku. „Adventní trhy chystáme od února. Letos jsme změnili klasický koncept a počet stánků omezili na čtvrtinu. Už dříve jsme navíc avizovali, že na trhu budou pouze stánky s řemeslnými produkty,“ popsal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS tajemník městské části Brno-střed Petr Štika.

K tématu

Prodej nápojů a jídla k okamžité spotřebě budou mít na starost restaurace na svých zahrádkách, které mají přesně dané kapacity. Případně mohou občerstvení vydávat přes okénko. „Připravili jsme bezpečné prostředí pro všechny. Vše je navrhnuto tak, aby se na trh nebáli jít jak lidé s dětmi, tak senioři,“ prohlásil Štika a dodal, že má radnice vyhrazený dostatečně velký prostor pro shromažďování.

Trhy v Brně zastupují spíše výstavní funkci

Právě kvůli absenci stánků s občerstvením se organizátoři trhů nebojí davů lidí, které by do Brna přijely. „Centrální plochy jsou využity například vyhlídkovým kolem nebo vyřezávaným betlém, oboje hlavně pro děti. V praxi to je tak, že lidé přijdou, trhy si obejdou, prohlédnou si řemeslné výrobky a pokračují dál. Občerstvit se mohou v restauracích nebo na jejich zahrádkách,“ vysvětlil tajemník.

Zatím prý v Brně nezaznamenali žádné vážně porušení vládních nařízení. Pár přestupků vyřešili skrze domluvu. Čtyři náměstí navíc čtyřikrát denně procházejí kontroly.

Dalším městem, které trhy zahájilo v pátek, byl Český Krumlov. Přesně v poledne někteří prodejci otevřeli své stánky, jiní je teprve připravovali na odpolední hodiny. „Doufáme, že se nám je podaří udržet až do 6. ledna. Pro nás už jsou vánoční trhy tradičním programem celého prosince a začátku ledna,“ uvedl pro CNN Prima NEWS místostarosta Českého Krumlova Martin Hák.

Letos budou akce bez lavic a stolů

Letošní trhy budou podle Háky v mnohém jiné. „Stánků máme pouze jedenáct a jejich uspořádání je kruhové, z toho důvodu, abychom vyhověli všem normám a předpisům. Oproti tradičním trhům budou chybět například doprovodné lavičky a stolečky, kde by mohli návštěvníci ochutnávat punč,“ uvedl pro CNN Prima NEWS místostarosta Českého Krumlova Martin Hák.

K tématu

Vše je uspořádáno podle současných omezení. „Tak, aby si každý návštěvník odnesl teplý nápoj domů nebo do parku a turisté či občané se díky tomu neshromažďovali,“ dodal Hák. Na trhu se letos obejdou bez velkého pódia s programem. „Ale máme postavený betlém a malou zvoničku s poštovní schránkou, kam děti pilně nosí svá přání,“ dodal místopředseda.

Kluziště vyměnili za ruské kolo

Vánoční trhy zahájili také na náměstí Českých Budějovic s tím rozdílem, že se letos přestěhovaly do prostoru bývalých kasáren. „Všichni musí chodit v rouškách a u stánků musí být dezinfekce,“ popsal pravidla, která se na trzích musí dodržovat, organizátor Jan Mádle.

Na vánoční trhy mohou lidé dorazit i do Chebu a kromě toho, že si tady koupí drobnosti, si mohou dokonce i zabruslit. Místní kluziště má ale kvůli proticovidovým opatřením omezenou kapacitu padesáti lidí.

V Ostravě vyměnili kluziště na náměstí za ruské kolo. Na trhu je pak poloviční počet stánků než loni a jsou čtyři metry daleko od sebe, aby lidé mohli dodržovat rozestupy. „Mrzí mě to, ale i tak je to pěkné a dá se tu nakoupit spousta věcí,“ radovala se jedna z návštěvnic ostravských trhů.

Pokud se pandemická situace nezhorší, plánují organizátoři trhy protáhnout až do tří králů.

K tématu

Tagy: Brno Ostrava České Budějovice Český Krumlov pořady CNN Prima NEWS Cheb stánky koronavirus vládní nařízení vánoční trhy opatření proti koronaviru bruslení občerstvení

Další hlavní zprávy

Politika

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Parta pitomců nám zničí stranu. V ČSSD to vře, výrazní politici od ní dávají ruce pryč

Místo usmíření a táhnutí za jeden provaz to v ČSSD čím dál víc vře. Spoustu straníků naštvaly „čachry“ staronového šéfa Jana Hamáčka ohledně resortů zahraničí a kultury. Nálada mezi sociálními demokraty je mizerná, roste frustrace, někteří úspěšní politici dávají od strany ruce pryč. „Naštvaní jsou všichni. Do Sněmovny se nedostaneme, to je jasné,“ řekl CNN Prima NEWS senátor Petr Vícha.

Sport

Vrchol pokrytectví a pozitivní diskriminace. Mynář se pustil do UEFA kvůli Kúdelovi

Vrchol pokrytectví a pozitivní diskriminace. Mynář se pustil do UEFA kvůli Kúdelovi

Hradní kancelář Vratislav Mynář se v dopise směřovaném UEFA ostře pustil do její disciplinární kvůli rozhodnutí o desetizápasové stopce pro fotbalistu SK Slavia Praha Ondřeje Kúdelu za údajný rasismus vůči fotbalistovi Glasgow Rangers Glenu Kamarovi. Podle Mynáře je Unie evropských fotbalových asociací pokrytecká a podbízivá a její postup kolem trestu naopak vede k opačné diskriminaci jiných osob, než s černou barvou pleti. Česko podle něj před verdiktem nepoklekne.

Po očkování proti covidu zemřelo v Česku už 39 lidí. Úřady prošetřují souvislost
Kdy skončí v Česku pandemie? Spočítali jsme klíčový termín pro porážku koronaviru
Freze Nikrob je nejlevnějším elektromobilem v Evropě. Je výkonný jako domácí mixér
reklama
reklama
Stop na 10 zápasů. Kúdela dostal trest za rasismus, Kamarův distanc je výrazně kratší

Fotbal

Domácí zpravodajství

Hamáčkova cesta do Moskvy kvůli Sputniku? Vláda mu mandát nedala, diví se Havlíček
Pivaři už stojí u okýnek čtyři měsíce aneb Dějiny čepovaného v éře covidu
Další články
reklama
reklama