reklama

Vánoční trhy začaly, kvůli pandemii budou letos jiné. Davů se organizátoři nebojí

Některá česká města zahájila vánoční trhy, oproti těm klasickým se však v mnohém liší. Doprovází je přísná hygienická opatření. Stánků s občerstvením má být méně, nenajdete zde lavičky ani stoly. Náměstí navíc budou bez pódií a lidé se musí obejít i bez klasických vánočních doprovodných programů.

reklama

Bez svařeného vína a bramboráků se budou muset obejít i návštěvníci brněnských trhů, které budou rozmístěny do čtyř náměstí v centru města a hostit budou 70 stánku. „Adventní trhy chystáme od února. Letos jsme změnili klasický koncept a počet stánků omezili na čtvrtinu. Už dříve jsme navíc avizovali, že na trhu budou pouze stánky s řemeslnými produkty,“ popsal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS tajemník městské části Brno-střed Petr Štika.

Prodej nápojů a jídla k okamžité spotřebě budou mít na starost restaurace na svých zahrádkách, které mají přesně dané kapacity. Případně mohou občerstvení vydávat přes okénko. „Připravili jsme bezpečné prostředí pro všechny. Vše je navrhnuto tak, aby se na trh nebáli jít jak lidé s dětmi, tak senioři,“ prohlásil Štika a dodal, že má radnice vyhrazený dostatečně velký prostor pro shromažďování.

Trhy v Brně zastupují spíše výstavní funkci

Právě kvůli absenci stánků s občerstvením se organizátoři trhů nebojí davů lidí, které by do Brna přijely. „Centrální plochy jsou využity například vyhlídkovým kolem nebo vyřezávaným betlém, oboje hlavně pro děti. V praxi to je tak, že lidé přijdou, trhy si obejdou, prohlédnou si řemeslné výrobky a pokračují dál. Občerstvit se mohou v restauracích nebo na jejich zahrádkách,“ vysvětlil tajemník.

Zatím prý v Brně nezaznamenali žádné vážně porušení vládních nařízení. Pár přestupků vyřešili skrze domluvu. Čtyři náměstí navíc čtyřikrát denně procházejí kontroly.

Dalším městem, které trhy zahájilo v pátek, byl Český Krumlov. Přesně v poledne někteří prodejci otevřeli své stánky, jiní je teprve připravovali na odpolední hodiny. „Doufáme, že se nám je podaří udržet až do 6. ledna. Pro nás už jsou vánoční trhy tradičním programem celého prosince a začátku ledna,“ uvedl pro CNN Prima NEWS místostarosta Českého Krumlova Martin Hák.

Letos budou akce bez lavic a stolů

Letošní trhy budou podle Háky v mnohém jiné. „Stánků máme pouze jedenáct a jejich uspořádání je kruhové, z toho důvodu, abychom vyhověli všem normám a předpisům. Oproti tradičním trhům budou chybět například doprovodné lavičky a stolečky, kde by mohli návštěvníci ochutnávat punč,“ uvedl pro CNN Prima NEWS místostarosta Českého Krumlova Martin Hák.

Vše je uspořádáno podle současných omezení. „Tak, aby si každý návštěvník odnesl teplý nápoj domů nebo do parku a turisté či občané se díky tomu neshromažďovali,“ dodal Hák. Na trhu se letos obejdou bez velkého pódia s programem. „Ale máme postavený betlém a malou zvoničku s poštovní schránkou, kam děti pilně nosí svá přání,“ dodal místopředseda.

Kluziště vyměnili za ruské kolo

Vánoční trhy zahájili také na náměstí Českých Budějovic s tím rozdílem, že se letos přestěhovaly do prostoru bývalých kasáren. „Všichni musí chodit v rouškách a u stánků musí být dezinfekce,“ popsal pravidla, která se na trzích musí dodržovat, organizátor Jan Mádle.

Na vánoční trhy mohou lidé dorazit i do Chebu a kromě toho, že si tady koupí drobnosti, si mohou dokonce i zabruslit. Místní kluziště má ale kvůli proticovidovým opatřením omezenou kapacitu padesáti lidí.

V Ostravě vyměnili kluziště na náměstí za ruské kolo. Na trhu je pak poloviční počet stánků než loni a jsou čtyři metry daleko od sebe, aby lidé mohli dodržovat rozestupy. „Mrzí mě to, ale i tak je to pěkné a dá se tu nakoupit spousta věcí,“ radovala se jedna z návštěvnic ostravských trhů.

Pokud se pandemická situace nezhorší, plánují organizátoři trhy protáhnout až do tří králů.

Tagy:
Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují
Koronavirus

Hygiena provedla přes 30 tisíc kontrol. Přísná pravidla přitom návštěvníky odrazují

Pořadatelé kulturních i sportovních akcí upozorňují na stále častější kontroly dodržování covidových pravidel, podle ministerstva zdravotnictví jich bylo již více než 30 tisíc. Přísná pravidla pro vstup na jednotlivé akce, tedy takzvaný systém OTN (očkování, testování, prodělání nemoci), však řadu návštěvníků odrazuje a pořadatelé kvůli tomu tratí. Obávají se také toho, co s návštěvností udělá konec proplácení testů od prvního září.

Sledujte 360° se šéfem STAN Vítem Rakušanem: Jak hodnotí dosavadní spolupráci s Piráty?

Jak vypadá soukromí českých vrcholných politiků? Co si o jejich působení myslí rodina či blízké okolí? A v čem sami politici spatřují své přednosti a slabiny? To vše poodhaluje speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Dalším hostem rozhovorového speciálu bude předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Pořad můžete sledovat živě od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo zde v článku.

Na pražské nádraží Vyšehrad je uvalena exekuce, zřejmě půjde do dražby

Na dlouhodobě chátrající budovu nádraží Vyšehrad v Praze byla uvalena exekuce a zřejmě půjde do dražby. Vyplývá to z exekučního příkazu. Důvodem jsou nezaplacené pokuty, které v minulosti kvůli špatnému stavu památkově chráněné budovy uložili majitelům památkáři. Praha chtěla dříve budovu odkoupit, ale nedomluvila se s majiteli na ceně. Podle radního Jana Chabra (TOP 09) se město do případné dražby přihlásí.

reklama

Domácí zpravodajství

Vrazím ti kudlu do zad, vyhrožují lidé starostce Mikulčic. Kvůli vyhnání dobrovolníků

Drsná kritika se snesla na sociálních sítích na starostku Mikulčic Martu Otáhalovou (Nový směr). Lidem vadí její nevybíravé chování vůči dobrovolníkům, kteří pomáhají obci zasažené tornádem. Kvůli ní totiž přišli o nocleh ve sportovní hale. Kromě nenávistných komentářů jí začaly chodit i SMS zprávy. Lidé jí vyhrožují podpálením domu či smrtí.

Můžu kandidovat v každém kraji, hlásá Babiš a směřuje do Ústeckého. Nahradí ho Havlíček?

Už několik týdnů se spekuluje o tom, že předseda hnutí ANO Andrej Babiš opustí „svůj“ Středočeský kraj a o hlasy voličů bude usilovat v Ústeckém kraji. Došlo by tak na pikantní souboj, kde by se o vítězství mohl Babiš prát s šéfem Pirátů Ivanem Bartošem. Premiér tvrdí, že kandidovat může kdekoliv. Definitivně jasno by mělo být ve středu večer, po jednání celorepublikového výboru ANO.

reklama