reklama

Vánoční trhy začaly, kvůli pandemii budou letos jiné. Davů se organizátoři nebojí

Některá česká města zahájila vánoční trhy, oproti těm klasickým se však v mnohém liší. Doprovází je přísná hygienická opatření. Stánků s občerstvením má být méně, nenajdete zde lavičky ani stoly. Náměstí navíc budou bez pódií a lidé se musí obejít i bez klasických vánočních doprovodných programů.

reklama

Bez svařeného vína a bramboráků se budou muset obejít i návštěvníci brněnských trhů, které budou rozmístěny do čtyř náměstí v centru města a hostit budou 70 stánku. „Adventní trhy chystáme od února. Letos jsme změnili klasický koncept a počet stánků omezili na čtvrtinu. Už dříve jsme navíc avizovali, že na trhu budou pouze stánky s řemeslnými produkty,“ popsal v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS tajemník městské části Brno-střed Petr Štika.

Prodej nápojů a jídla k okamžité spotřebě budou mít na starost restaurace na svých zahrádkách, které mají přesně dané kapacity. Případně mohou občerstvení vydávat přes okénko. „Připravili jsme bezpečné prostředí pro všechny. Vše je navrhnuto tak, aby se na trh nebáli jít jak lidé s dětmi, tak senioři,“ prohlásil Štika a dodal, že má radnice vyhrazený dostatečně velký prostor pro shromažďování.

Trhy v Brně zastupují spíše výstavní funkci

Právě kvůli absenci stánků s občerstvením se organizátoři trhů nebojí davů lidí, které by do Brna přijely. „Centrální plochy jsou využity například vyhlídkovým kolem nebo vyřezávaným betlém, oboje hlavně pro děti. V praxi to je tak, že lidé přijdou, trhy si obejdou, prohlédnou si řemeslné výrobky a pokračují dál. Občerstvit se mohou v restauracích nebo na jejich zahrádkách,“ vysvětlil tajemník.

Zatím prý v Brně nezaznamenali žádné vážně porušení vládních nařízení. Pár přestupků vyřešili skrze domluvu. Čtyři náměstí navíc čtyřikrát denně procházejí kontroly.

Dalším městem, které trhy zahájilo v pátek, byl Český Krumlov. Přesně v poledne někteří prodejci otevřeli své stánky, jiní je teprve připravovali na odpolední hodiny. „Doufáme, že se nám je podaří udržet až do 6. ledna. Pro nás už jsou vánoční trhy tradičním programem celého prosince a začátku ledna,“ uvedl pro CNN Prima NEWS místostarosta Českého Krumlova Martin Hák.

Letos budou akce bez lavic a stolů

Letošní trhy budou podle Háky v mnohém jiné. „Stánků máme pouze jedenáct a jejich uspořádání je kruhové, z toho důvodu, abychom vyhověli všem normám a předpisům. Oproti tradičním trhům budou chybět například doprovodné lavičky a stolečky, kde by mohli návštěvníci ochutnávat punč,“ uvedl pro CNN Prima NEWS místostarosta Českého Krumlova Martin Hák.

Vše je uspořádáno podle současných omezení. „Tak, aby si každý návštěvník odnesl teplý nápoj domů nebo do parku a turisté či občané se díky tomu neshromažďovali,“ dodal Hák. Na trhu se letos obejdou bez velkého pódia s programem. „Ale máme postavený betlém a malou zvoničku s poštovní schránkou, kam děti pilně nosí svá přání,“ dodal místopředseda.

Kluziště vyměnili za ruské kolo

Vánoční trhy zahájili také na náměstí Českých Budějovic s tím rozdílem, že se letos přestěhovaly do prostoru bývalých kasáren. „Všichni musí chodit v rouškách a u stánků musí být dezinfekce,“ popsal pravidla, která se na trzích musí dodržovat, organizátor Jan Mádle.

Na vánoční trhy mohou lidé dorazit i do Chebu a kromě toho, že si tady koupí drobnosti, si mohou dokonce i zabruslit. Místní kluziště má ale kvůli proticovidovým opatřením omezenou kapacitu padesáti lidí.

V Ostravě vyměnili kluziště na náměstí za ruské kolo. Na trhu je pak poloviční počet stánků než loni a jsou čtyři metry daleko od sebe, aby lidé mohli dodržovat rozestupy. „Mrzí mě to, ale i tak je to pěkné a dá se tu nakoupit spousta věcí,“ radovala se jedna z návštěvnic ostravských trhů.

Pokud se pandemická situace nezhorší, plánují organizátoři trhy protáhnout až do tří králů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket
Liberecký kraj

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch
Adam Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti covidu je už hotová. Vyjde do týdne, říká Vojtěch

Vyhláška o povinném očkování proti nemoci COVID-19 pro vybrané profese a lidi nad 60 let je hotová. Podle ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha vyjde do konce tohoto týdne ve Sbírce zákonů, řekl v pondělí po jednání vlády na tiskové konferenci. S dalšími opatřeními chce kabinet vyčkat na další vývoj epidemie. Pokles počtu pacientů v nemocnicích čeká Vojtěch kolem Vánoc.

Jo Nesbø: Jako autor si musím pokládat otázku, zda někoho neponoukám ke zločinům

Uznávaný a celosvětově oblíbený norský spisovatel Jo Nesbø se proslavil zejména svými detektivkami ze skandinávského prostředí. Ve svých knihách detailně popisuje mnohdy hrůzostrašné momenty, proto si pokládá otázku, zda někoho svými příběhy neponouká ke zločinům. „Každý autor, který píše fikci, nad tím musí přemýšlet,“ sdělil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS..

Když Sověty chtěli zbít maďarští fanoušci. 65 let od Melbournské krvavé lázně

O sovětské okupaci své země se dozvěděli při cestě do Austrálie na letní olympijské hry. Obhajoba olympijského zlata se tak pro maďarské vodní pólisty stala symbolem boje za čest svého národa. 6. prosinec 1956 se tučným písmem zapsal do olympijské i politické historie. Pojďme si připomenout příběh „Melbournské krvavé lázně“, kdy voda v olympijském bazéně zčervenala a fanoušci Maďarska chtěli zmlátit sovětské sportovce.

Mráz a teploty pod nulou koncem týdne vystřídá oteplení. Přetrvá až do vánočních svátků?

Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech včetně vánočních svátků se ale zřejmě mírně oteplí. Maximální teploty se v tomto týdnu budou pohybovat kolem nuly a noční minimální teploty většinou kolem minus čtyř stupňů Celsia. Při malé oblačnosti a sněhu pak budou teploty klesat ještě níže. Na Facebooku to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

Vražda na Kroměřížsku: Žena měla ubodat známého, čin pak sama nahlásila policii

Kriminalisté se od pátečního večera zabývají případem vraždy, která se podle vyšetřovatelů stala v jedné z obcí poblíž Holešova na Kroměřížsku. Třiačtyřicetiletá žena z Olomoucka tam několikrát bodla nožem známého, který útok nepřežil, uvedl v pondělní tiskové zprávě policejní mluvčí Petr Jaroš. Kriminalisté ženu obvinili z vraždy, hrozí jí až 20 let vězení. Stíhaná skončila ve vazbě.

reklama