Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Prozatímní hvězda probíhajícího Eura? Patrik Schick. Tři góly na mistrovství Evropy má v tuto chvíli jen Cristiano Ronaldo. Ale hlavně – nikdo jiný se netrefil tak parádně jako český útočník proti Skotsku. V duelu s Chorvatskem pak zase ukázal pevné nervy, když si vzal i s krvácejícím nosem po direktu loktem od Dejana Lovrena míč a proměnil penaltu. Připomeňme si, jaká byla dosavadní fotbalová cesta zářícího 25letého muže.

Už několik let je jasné, že Schick představuje útočníka, jakého Česká republika dlouho neměla. Byl předurčený pro to, aby jednou táhl reprezentaci na velké akci, jak to právě dělá.

Veřejnost se o talentovaném a výborně technicky vybaveném útočníkovi poprvé více dozvěděla na jaře 2014. Tehdy 18letý Schick zažíval první ligové minuty v dresu pražské Sparty, která ho vychovala. Pár startů na konci sezony mu stačilo k tomu, aby si mohl do životopisu zapsat první dospělý titul. Z jeho výkonů bylo hned vidět, jaký potenciál se v něm skrývá.

Jenže ve sparťanském útoku byl přetlak a – aby velký přínos českého fotbalu nevysedával a získával herní praxi – zamířil v červnu 2015 na hostování na druhý břeh Vltavy. Dočasným Schickovým domovem se stal klub Bohemians Praha 1905. Za „klokany“ si v září stejného roku připsal první ligovou branku, a to proti Teplicím. Nebyla to žádná exkluzivní branka z půlky hřiště jako proti Skotům na Euru. Spoluhráč Michal Hubínek mladičkého forvarda napálil do boku a odtud se míč odrazil do sítě.

Během sezony zvládl ještě dalších sedm branek, bavil svými kličkami a dokonce zaujal v zahraničí. Takže když hostovačka ve Vršovicích skončila, nevrátil se Schick na Letnou, ale putoval jako novopečený Talent roku rovnou do Itálie.

Čtyři miliony eur na stůl položila Sampdoria Janov. V týmu, který se v Serii A řadil spíše mezi průměrné celky, se potkal se současnými superhvězdami Brunem Fernandesem nebo Milanem Škriniarem. A stejně jako oni rychle upoutal pozornost největších italských klubů. První gól vstřelil do brány nejlepšího týmu na Apeninském poloostrově Juventusu Turín a právě „staré dámě“ se v premiérovém ročníku na zahraniční adrese zalíbil nejvíce.

Problém se zdravotní prohlídkou?

Poté, co rodilý Pražák vstřelil 11 gólů, se jeho přestup do Juventusu zdál být hotovou věcí. Klub dokonce zveřejnil Schickovu fotografii, jak šlape v týmovém oblečení na rotopedu. Jenže zničehonic se v médiích objevilo: „Sampdoria a Juventus oznamují, že po vzájemné dohodě bylo rozhodnuto, že nebude dotažen přestup Patrika Schicka.“ Kamenem úrazu se podle první verze stala zdravotní prohlídka, na které měl být objeven nespecifikovaný problém. Podle agenta českého fotbalisty Pavla Pasky nemělo jít o vážnou záležitost.

Jenže jak se později na základě vyjádření Pavla Nedvěda – držitele Zlatého míče za rok 2003 a funkcionáře Juventusu – ukázalo, Schick si s Paskou jen vybrali jiný klub, který byl ochoten dát více peněz. A tak na začátku sezony 2017–2018 vyběhl útočník na hřiště coby hráč AS Řím.

Cena, za kterou k sobě „Giallorossi“ Schicka přetáhli? Kluk o 15 měsíců dříve kopající pod činžáky v „Ďolíčku“ byl rázem posilou za bezmála miliardu korun. Šlo o nejdražší nákup pro Řím v historii. To s sebou automaticky přináší tlak, vášniví fanoušci byli na novou akvizici obzvláště zvědaví. A tato pozice Schickovi příliš nesvědčila.

Očekávané góly nepřicházely, ale i proto, že se v základu poprvé objevil až více než tři měsíce po svém příchodu. Za dvě sezony v italské metropoli se trefil jen pětkrát, což nebylo dost na to, aby si v Římě řekli: „Tato posila se nám povedla.“

Proto v roce 2019 odešel na hostování s opcí do Německa, konkrétně do Red Bullu Lipsko. Nový vzduch Schickovi svědčil, ožil a za jediný ročník zvládl dvojnásobek branek co předtím u Římanů. Navíc klubu pomohl k historickému postupu do semifinále Ligy mistrů. Zkrátka se osvědčil, ovšem další pokračování mělo jeden velký zádrhel. Přišla pandemie a skrze ekonomicky náročné časy nebylo na to, aby Lipsko zaplatilo více než 700 milionů za trvalý přestup.

Velkou částku ale loni v létě složil Bayer Leverkusen, a tak Schick zůstal v Německu a bundeslize. Právě tento tým ze Severního Porýní – Vestfálska vyslal českého útočníka na Euro.

Pokud bude fotbalový „schickula“ pokračovat na mistrovství Evropy v tom, co zatím předvádí, může zase brzy slyšet volání jednoho z fotbalových gigantů.

Tagy: