
Outfity na Expo 2025 v Japonsku ve stylu pracovních obleků
Český národní pavilon na světové výstavě Expo 2025 se dočká unikátních uniforem. Designér Jan Černý představil kolekci, která kombinuje české a japonské pracovní oděvy. Bundy, košile i kalhoty jsou prošpikované českými symboly, nechybí ani lipové listy či René, maskot české účasti na výstavě v japonské Ósace. „Pro mě se tam potkávají montérky Otíka z filmu Vesničko má středisková s japonským workwearem, což je u nich kult,“ řekl ke své kolekci Černý. A jak české uniformy hodnotí Japonci? Na první dobrou se jim líbí, sdělili redakci CNN Prima NEWS. Brány Expa 2025 se otevřou už 13. dubna.
„Přestože jsem Honzovi řekl, že bych chtěl navázat na olympijskou kolekci a Paříž a vzbudit podobný rozruch něčím extravagantním, udělal to opět po svém. A já jsem za to rád, uniformy skvěle ladí s japonským prostředím, respektují japonský minimalismus a zároveň jsou velice originální. Nenápadně také kombinují prvky, které k naší prezentaci používáme – maskota Reného, označení Czechia a bystrému pozorovateli neunikne ani lipový list z našeho loga, který odkazuje na naše národní symboly, broušené sklo i japonské origami,“ popsal ideu Ondřej Soška, generální komisař české účasti na světové výstavě v Ósace.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Japonské božstvo nás ušetřilo. Český pavilon na EXPO 2025 je hotov, odhalil kulturní program
Černý pro Expo 2025 sestavil set, který zaměstnancům poslouží v různém počasí a teplotách, které se v Japonsku během půlročního konání výstavy promění. Hlavním materiálem je bavlna. Tenisky v koňakové barvě mají na vnitřní straně boty perforaci, aby zajistily větrání i ve vyšších teplotách. Vyšívané dekorace na hrudníku odkazují na kapsy na pracovních oděvech. Tady jsou ale povýšeny do dekoru tím, že jsou jen náznakem vyšité v jejich siluetách.
„Pro mě se tam potkávají montérky Otíka z filmu Vesničko má středisková s japonským workwearem, což je u nich kult. Jako my máme džíny, tak oni mají tyto pracovní oděvy, které připomínají naše montérky. Tak jsem nechal promlouvat dvě témata – jedno české a jedno japonské – a nějak se to zbouchalo do výsledné kolekce,“ řekl Černý. Designér loni stál za návrhem výrazné olympijské kolekce pro české sportovce, která byla zařazena magazínem Time mezi tři nejlepší kolekce z celého světa.
Originální a hravé, reagují Japonci. Těší se na pivo
Siluety jsou stejné pro ženy i muže a jsou oproti dřívějším Černého kolekcím minimalistické. „Mám radost, že touto kolekcí můžu bořit pro mě už naprosto zastaralé představy o hosteskách na byznysových eventech, kde si každý hned vybaví mladou slečnu v podpatcích a upnutých minišatech, která tam jako oběť stojí u stolku k pokoukání pánů byznysmenů. Tak svět už opravdu nefunguje a já sám neuznávám to, že by ženy měly být prezentovány v těchto podřadných rolích,“ prohlásil Černý.
Jak na odhalení českých uniforem reagují samotní Japonci? Takovou formu upřímně nečekali, ale jsou příjemně překvapeni. „Přijde mi to originální a hravé. Původně jsem asi čekala něco na způsob moravských krojů, ale tohle bude pro organizátory mnohem příjemnější oděv na nošení. Líbí se mi to a strašně se těším, až uvidím jak uniformy, tak český pavilon naživo,“ řekla redakci CNN Prima NEWS Jumi Jošida, která Českou republiku párkrát navštívila.
Následně se nicméně přiznala, na co se těší nejvíce. „No, se svým manželem se stavíme nejspíše někdy v létě. Chceme si zase dát české pivo. V Tokiu je sice k sehnání Pilsner a Kozel, ale na českém pavilonu nám určitě bude chutnat ještě lépe. A jsme taky zvědaví na české pochoutky z restaurace,“ dodala Jošida.
Že pivo bude pro mnohé hlavním lákadlem, přiznal i Ko Watanabe, který sám provozuje malý bar v centru Tokia. „A taky mě zaujala česká becherovka, kterou jsem jednou ochutnal v Praze, ale nevím, jestli se ho na Expu dočkám. Na pivo si tam ale určitě zajdu rád, snad bude hezky vychlazené,“ řekl redakci CNN Prima NEWS.
Spirála ze dřeva a skla už stojí
Designér Černý tvoří na své značce Jan Société současnou pánskou a genderless módu. Absolvoval stáž pod už zesnulým designérem Virgilem Ablohem v pařížském ateliéru Louis Vuitton, byl kreativním ředitelem české značky Kara, umístil se v žebříčku 30 pod 30 časopisu Forbes a obléká osobnosti jako Barbora Strýcová, Calin nebo Ben Cristovao.
Český pavilon pro světovou výstavu Expo 2025 v Ósace navrhlo studio Apropos Architects jako 17 metrů vysokou konstrukci dřevěných panelů, která využívá princip spirály a zpevňuje ji zvláštní střecha s terasou. V pavilonu bude po celou dobu výstavy od 13. dubna do 13. října ve všední dny byznysový a o víkendech kulturní program.
Vláda počítá s rozpočtem české účasti na Expu ve výši 290,2 milionu korun. ČR se jako samostatný stát zúčastní světové výstavy Expo pošesté.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: O čem bude Expo 2025? Příležitost připomenout světu ČR jako zemi tradic, řemesel i umění přijímat výzvy