Japonské božstvo nás ušetřilo. Český pavilon na EXPO 2025 je hotov, odhalil kulturní program

Český národní pavilon pro EXPO 2025

Vystoupení České filharmonie, účast reprezentantky z hudební soutěže Eurovision i loutková představení či stromy starší než egyptské pyramidy. České zastoupení na světové výstavě EXPO 2025 v japonské Ósace si může na chvíli oddechnout, hrubá stavba národního pavilonu je i přes počáteční skepsi hotová. Generální komisař české účasti Ondřej Soška to potvrdil na středeční tiskové konferenci, na níž také odhalil detaily kulturního programu. Mimo jiné také prozradil, že se na uniformách i propagačních materiálech bude podílet návrhář Jan Černý, který stál za úbory české olympijské reprezentace.

Před rokem se podle Sošky obklopilo EXPO spekulacemi, zda se vůbec podaří letošní událost připravit v tak šibeničním termínu. Čas na veškeré práce navíc do jisté míry zkrátila pandemie koronaviru. Pro český pavilon bylo třeba získat japonské stavební povolení, přičemž montáže začaly loni v září. Nakonec se hrubá stavba dokončila s drobnou rezervou již 7. ledna letošního roku. Na umělém ostrově Jumešima, kde se výstava odehraje, již také stojí dřevěná kruhová hradba.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Chodby, které k smrti děsily Američany. Podívejte se na záběry z tunelů Vietkongu

„Panovala značná skepse, zda EXPO neskončí fiaskem – a to nejen pro Česko. Po ničivém zemětřesení se navíc ozvaly silné japonské hlasy, aby byl projekt celosvětové výstavy zrušen a peníze se použily na obnovu zasažených oblastí,“ přiblížil atmosféru kolem přípravy události, kterou označil za „největší zahraniční akci této dekády“.

Připomněl také šintoistický ceremoniál z loňského jara, během něhož se čeští zástupci pomodlili se svými japonskými protějšky za bezpečnost během stavby. Poté položili základní kámen. „Prosili jsme japonské bohy země, aby nás ušetřili,“ poznamenal Soška. Podobné rituály se v Japonsku odehrávají běžně, zpravidla těsně před začátkem samotné stavby.

Nyní již japonské firmy instalují interiér, technologie a vzduchotechniku v již stojícím českém pavilonu. Kolaudace se bude podle Sošky zřejmě počátkem dubna, tedy krátce před otevřením výstavy. Japonský velvyslanec Kansuke Nagaoka podotkl, že návštěvníci z celého světa budou nadšeni. Též ocenil již existující úzké historické a kulturní vazby mezi Českem a Japonskem.

Konstrukce 17 metrů vysokého pavilonu byla navržena z dřevěných panelů. Využívá princip spirály a zpevňuje ho zvláštní střecha. Pavilon doplní uniformy navržené Janem Černým a také velké skleněné plastiky stromů Ronyho Plesla. Vznikl i maskot René, pojmenovaný podle skláře Reného Roubíčka, bude mít skleněnou a plyšovou podobu.

Tisíce let staré české duby

Na jiném místě výstaviště se také objeví instalace Les civilizací, tvořená 133 kmeny subfosilních dubů starých okolo 6000 let. Dřevo, které ještě v bahenních sedimentech nestačilo zkamenět, pochází z naleziště v povodí moravskoslezské řeky Olše. Do Japonska ho z velké části nyní převáží v kontejnerech po moři. Po skončení EXPO 2025 pak zamíří do muzeí po celém světě. Než se tak stane, každá země si bude moci „zarezervovat“ jeden ze stromů a pojmenovat jej.

V kulturním programu chce Česko představit současné trendy. V plánu je také Národní den. „Více než 200 umělců a jejich podpory se představí ve více než 30 různých projektech. Je to asi největší letošní přehlídka české kultury v zahraničí,“ uvedl programový ředitel pavilonu Přemysl Pela.

Společné představení, při kterém zazní známé skladby českých autorů, spojilo Českou filharmonii s Cirkem La Putyka. „Pro Expo jsme přihlásili komorní projekt s 11 hudebníky. Inspirovali jsme se spoluprací s La Putykou při zahájení Smetanovy Litomyšle,“ přiblížil generální ředitel České filharmonie David Mareček. V Ósace vystoupí také Plzeňská filharmonie, tamní Divadlo Alfa nebo zpěvačka Aiko, která loni vystupovala v soutěži Eurovision.

Půlroční výstava Expo 2025 začne 13. dubna. Celkem se má na Jumešimě objevit 45 originálních pavilonů z různých zemí světa, další státy pak budou ve sdílených budovách a stanovištích.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Linka Sapa-Fiala-Pavel. Vietnamský premiér řešil s Čechy i „prokletý spoj“ do Hanoje

Tagy:
Japonsko výstava rituál kultura EXPO Česko Ósaka Expo Česká filharmonie Japonci Světová výstava pavilon šintoismus Expo 2025 René Roubíček umění, kultura, zábava a média Ondřej Soška