reklama

České raky hubí račí mor, mohou za to invazivní druhy. Některé z nich lidé vypustili z akvárií

V Česku pomalu vymírají původní druhy raků, není tedy divu, že je nalezneme na seznamu kriticky ohrožených druhů. Podle Agentury na ochranu přírody a krajiny České republiky (dále jen AOPK ČR) už vyhynulo 20% původní račí populace. Na svědomí to má převážně račí mor, vůči kterému jsou invazivní raci odolní, ti naši naopak bezmocní.

reklama

V Česku se vyskytují tři z původních evropských raků: rak říční, rak kamenáč a rak bahenní a několik invazivních druhů (mramorový, pruhovaný a signální). Po celém světě, vyjma Antarktidy, je zmapováno na 650 druhů. Raci pro svůj život potřebují vhodné prostředí v tekoucích nebo stojatých vodách s dostatkem potravy. Více jim vyhovují přirozená koryta potoků a řek, nejlépe s meandry (zákrut řeky způsobený boční erozí), kamennými dny a břehy, kde je množství úkrytů.

Že je rak indikátorem čisté vody, není tak úplně pravda

Raci jsou poměrně silně spjati s naší kulturou. Důkazem toho jsou známá přísloví, pranostiky, ale i názvy měst, jmen nebo podoba erbů českých šlechticů. Od středověku jsme jim významně pomáhali se šířením díky budování rybníků, nebylo to však nezištně - raci byli oblíbeným jídlem majitelů panství a hojně se i chovali.

Obecně se má za to, že jsou raci symbolem pro velmi čistou vodu. „Spíš bych řekl, že raci jsou indikátorem vody, která není tolik znečištěná. Ale v porovnání s 60. lety minulého století je kvalita dnešní vody objektivně lepší, než bývala. Raci nežijí v silně znečištěných vodách, ale představa průzračně čisté studánky je utopie, rak by tam neměl, co jíst," říká s nadsázkou profesor Adam Petrusek z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (dále jen PřF UK). Dodává také, že suché epizody, které prožíváme, mají na život raků také vliv. Díky snížení průtoků vody se logicky vliv i malého znečištění zvětšuje. „Při snížení průtoku se také raci dostávají do stresu a jsou tím náchylnější na nemoci, jako například račí mor. Také je ale pravdou, že raci a jejich onemocnění jsou viditelnější, když je vody méně," dodává Petrusek.

Račí mor

Výzkumem račího moru v Česku se primárně zabývá tým na katedře ekologie z PF UK v čele právě s prof. Adamem Petruskem. Původcem této nemoci je plísni podobný patogen, který hledá hostitele, sedne na krunýř raka a postupně prorůstá do jeho těla, až ho zcela zahubí. Invazivní druhy raků ze Severní Ameriky jsou vůči patogenu odolní a tak se stávají jeho přenašeči. Podle Ministerstva životního prostředí právě je račí mor vysoce nebezpečné infekční onemocnění a může způsobit masové vymírání našich původních druhů, tedy raka kamenáče a raka říčního. „Naši raci nemají dostatečnou imunitu, aby se nákaze ubránili. Plíseň na jejich těle roste a do vody uvolňuje pohyblivé spory, kterými se rozmnožuje. V současné době bohužel neexistuje žádný účinný prostředek, kterým by se dali raci vyléčit," uvádí Karolína Šůlová z AOPK ČR.

Velkým problémem jsou ale i akvarijní raci, kteří se často lidem přemnoží v akváriích a když neví, co s nimi, vypustí je do přírodních toků. „Máme podezření, že za nález račího moru na Bečvě v roce 2018 může právě některý z akvarijních raků, například rak mramorový, kterého někdo vypustil," upozorňuje Petrusek. Rak mramorový je totiž jako jediný z raků „asexuál" (rozmnožuje se nepohlavně), takže se lidem v akváriích přemnoží velkou rychlostí a pak nevědí, co s nimi. Před vypouštěním do přírody, ale Petrusek varuje.

Zda je ve vodním prostředí, kde se nachází račí mor přítomen třeba zmíněný akvarijní rak, se dá zjistit pomocí „detekce takzvané environmentální DNA", kterou profesor Petrusek aplikuje společně s kolegy ze své katedry. Environmentální DNA je genetická informace uvolněna z jedince do okolí. „Zejména ve vodním prostředí je množství DNA v mnoha případech dostačující k tomu, aby dokázalo potvrdit či vyvrátit přítomnost hledaného organismu. Funguje to tak, že odebereme vzorek vody, nemusíme odchytávat daný organismus, je to taková detektivní práce," vysvětluje Petrusek a dodává, že spolupracuje i s kolegy z Norska.

Přítomnost račího moru v Bečvě byla potvrzena i letos. Pracovníci Chráněné krajinné oblasti Beskydy varují obyvatele, aby se zdrželi vstupu do toků a to včetně svých psů (nákaza se přenáší třeba na holínkách i srsti zvířat, viz dále). Veškerý přehled o račím výskytu i račím moru najdete na speciálně vytvořené mapě.

Jak můžeme pomoci

AOPK ČR radí, pokud se pohybujete v oblasti, kde se račí mor vyskytuje, tak prosím dodržujte následující pokyny:

- Nesnažte se zachraňovat raky přesunem na jiná místa, naopak se tím přispívá k šíření račího moru do dosud nekontaminovaných toků.

- Předměty, které se dostaly do kontaktu s vodou, jako jsou holínky či rybářská výstroj, důkladně dezinfikujte horkou vodou, Savem nebo řádným vysušením na slunci.

- Nepřevážejte vodu ze zasažených míst (př: Rožnovské Bečvy) na jiná místa (z vodohospodářských nebo rybářských potřeb). Voda je kontaminovaná sporami této plísně a můžete ohrozit zdravé raky.

- Nevypouštějte nepůvodní raky z chovů do vodních toků (domácí akvária).

- Nepřevážejte ryby ani vodu z kontaminovaných lokalit.

V případě podezřelého úhynu raků kontaktujte neprodleně zoologa místně příslušného pracoviště AOPK ČR či přímo katedru ekologie PřF UK. Velmi cenná jsou též data o výskytu jak našich, tak nepůvodních druhů raků, nálezy lze zaznamenávat v aplikaci BioLog, zaznemenávat tam můžete ale daleko víc. Podrobnosti naleznete v našem předchozím článku. Stejně tak můžete využít aplikaci Raci v ČR.

Tagy:

Hlavní zprávy

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii
Koronavirus

Válek prozradil, kdy se Česko může vrátit do normálu. S experty chystá strategii

Ačkoliv řada lidí vyzývá vládu premiéra Petra Fialy (ODS) k tomu, aby zrušila většinu současných protiepidemických opatření, jako to udělali například Britové, podle kabinetu by to bylo předčasné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale potvrdil, že jeho tým o možném rozvolnění restrikcí často hovoří. Vláda už představila svou předpověď, kdy by „návrat k normálu“ mohl nastat.

Vojáci NATO by mohli být kvůli ruské hrozbě i na Slovensku, přiznal šéf diplomacie

Spojenci v Severoatlantické alianci (NATO) zvažují podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to ve čtvrtek řekl novinářům v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že zmíněné úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s tisícovkou příslušníků, které by kromě Slovenska působily také v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

Děsivé záběry exploze domu v Liberci: Bouchlo to a přišli jsme o všechno, vylíčil svědek

Čtvrteční výbuch v libereckém domě, během kterého utrpělo zranění 10 lidí a jedna žena skončila s popáleninami ve vinohradské nemocnici, nejspíše zavinila propanbutanová láhev. Podle jednoho z obyvatel domu mělo k explozi dojít v bytě jisté problémové rodiny. „Měli problémy s alkoholem a sociální správa jim dokonce měla v minulosti odebrat děti,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS svědek. Ranní exploze poničila byt i jemu.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Válek: K vakcíně „pro odmítače“ se lidé mohou hlásit od února. Omikron vyvrcholí příští týden

K vakcíně „pro odmítače“ od firmy Novavax se lidé mohou hlásit od 1. února, oznámil ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Novavax vznikl starší metodou a mohl by tak přesvědčit i ty, kteří se obávají novějších mRNA vakcín. Vrchol omikronové vlny by pak měl podle Válka přijít příští týden, kdy bude přibývat až 80 tisíc nakažených denně.

reklama

Domácí zpravodajství

Játra zničená alkoholem a delirium. Stehlíková má Zemanovi do týdne zaplatit milion

Pražský hrad oficiálně zaslal psychiatričce Džamile Stehlíkové předžalobní výzvu. Jejím předmětem jsou výroky lékařky o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana. Stehlíková uvedla, že hlava státu byla na podzim hospitalizována v souvislosti s jeho konzumací alkoholu a následnými problémy s játry. Zeman a jeho okolí po ní požadují omluvu, milion korun a také jména svých zdrojů.

Dostali miliardu, je to o snaze, odmítá Gazdík ulevit maturantům. Ti se bojí, že pohoří

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) neplánuje úlevy u maturit kvůli covidové pandemii. Žáci posledních ročníků středních škol si přitom stěžují, že byli téměř dva roky na distanční výuce a na závěrečné zkoušky se nemohli dostatečně připravit. Učitelé podle nich dohání učivo na poslední chvíli. Gazdík jim ale vzkazuje, že udělal maximum, a poukazuje na miliardu korun, kterou jeho resort do distanční výuky „nasypal“. Podporu zatím nemají žáci například ani u studentské iniciativy Spravedlivá maturita.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Farský si odlet do USA špatně spočítal. Měl požádat matematika Janečka, glosoval politolog

Místopředseda hnutí STAN Jan Farský si myslel, že odlet na stáž do Spojených států mu projde. „Špatně si to spočítal. Možná se měl zeptat Karla Janečka, že by mu to propočítal lépe,“ glosoval ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Josef Mlejnek. Ten také společně s komentátorem Českého rozhlasu Plus Petrem Hartmanem diskutoval o aktuální atmosféře mezi Piráty a STAN.

reklama