České vysoké školy se pokusí navrhnout relevantní stipendijní programy pro běloruské zájemce o studium v České republice. V souvislosti s protesty, které se v Bělorusku odehrávají po nedávných prezidentských volbách, to uvedl předseda České konference rektorů (ČKR) Petr Sklenička. Podrobnosti zveřejní univerzity v příštích týdnech.
ČKR v prohlášení uvedla, že poslední události v Bělorusku sleduje s velkým znepokojením. „Dochází k perzekuci běloruských občanů usilujících o svobodu a demokracii. Toto neblahé dění postihuje k naší velké lítosti i akademické pracovníky a studenty vysokých škol,“ stojí v dokumentu.
Lidé mají Lukašenka po krk, myslím, že chce uprchnout z Běloruska, říká novinář Viačorka
Protesty v Bělorusku neslábnou. Demonstranti požadují okamžité odstoupení prezidenta Alexandra Lukašenka. Za svou „vůdkyni“ považují opoziční političku a Lukašenkovu protikandidátku v prezidentských volbách Svjatlanu Cichanouskou. Ta jim na dálku posílá i povzbuzující, symbolické vzkazy. O bouřlivé situaci v Bělorusku hovořil v pořadu K věci tamní novinář a mediální analytik Franak Viačorka, který z bezpečnostních důvodů odjel do ciziny.
Rektoři chtějí vytvořit relevantní stipendijní programy pro běloruské zájemce jako projev solidarity. „Konkrétní podoba a rozsah programů budou zveřejněny co nejdříve, v nejbližších týdnech,“ dodala ČKR.
Česko se podle rektorů musí spolu s ostatními státy Evropské unie zasadit o to, aby se Bělorusko neocitlo v situaci Československa roku 1968, ale mohlo se vydat cestou svobody. O situaci v zemi budou ve středu jednat nejvyšší představitelé členských států EU.
Stávající běloruský prezident Alexandr Lukašenko podle oficiálních údajů v prezidentských volbách z 9. srpna získal přes 80 procent hlasů. Opozice i vlády mnoha zemí ale považují výsledky za zmanipulované, v Bělorusku pokračují masivní protesty. Ministři zahraničí zemí EU se v pátek shodli na sankcích na běloruské představitele zodpovědné za násilné potlačení protestů a falšování výsledků sporných voleb hlavy státu.