Vláda o dalším rozvolnění
Ministerstvo zdravotnictví počítá podle nejnovějšího plánu s rozvolňováním v šesti vlnách. Redakce CNN Prima NEWS do něj měla možnost nahlédnout. Pokud se v následujících týdnech epidemická situace v Česku nezhorší, postupné uvolňování opatření by se mělo týkat mimo jiné škol a školek, obchodů, restaurací, hotelů nebo kin.
První vlnou rozvolňování podle nového plánu již Česko prošlo. Minulé pondělí se znovu otevřely školky pro předškoláky a školy pro žáky prvních stupňů základních škol v takzvané rotační výuce, kdy se děti střídají po týdnu v lavicích a doma. Zároveň se otevřely i některé prodejny a služby, jako třeba papírnictví, obchody s dětským oblečením a obuví, nebo venkovní prostory zoologických zahrad.
Školy a školky
Zbytek dětí by se do škol mohl vrátit ve druhé vlně, která je naplánovaná na 26. dubna. V pondělí se současně obnoví i praktická výuka na středních školách a v posledních ročnících vysokých škol. Do školek se také vrátí zbytek dětí, nebudou se muset testovat ani nosit roušky. Otevřou i venkovní prostory muzeí.
Právě mateřské školy by se ale měly otevřít jen v krajích, kde je týdenní přírůstek počtu nových případů koronaviru pod 100 na 100 tisíc obyvatel. Jisté nyní je, že se školky otevřou v Královéhradeckém a Karlovarském kraji.
Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) vypadá situace příznivě i v Plzeňském kraji, kde by se školky mohly také brzy otevřít. Aktuální covidová čísla a s nimi spojené rozvolňování vláda projedná ve čtvrtek.
Premiér Andrej Babiš (ANO) na jednání navrhne, aby se otevírání školek neřídilo epidemickými údaji z krajů, ale z okresů. Díky tomu by se podle něj mohly otevřít právě i školky v některých částech Plzeňského a Středočeského kraje.
Obchody a služby
Třetí vlna rozvolnění by potom měla nastat 3. května, kdy by se měly plošně otevřít další obchody a služby. „Vše směřujeme k tomu, aby do konce dubna bylo možno uvažovat o otevření obchodů, nejpozději od 3. května. Ještě je to rozpracováno,“ řekl televizi CNN Prima NEWS Arenberger.
V prodejnách by nadále měla platit přísná hygienická opatření a omezení počtu osob podle rozlohy obchodu. Otevřít by měla třeba kadeřnictví, v salonu ale budou moci být naráz jen dva lidé – kadeřník a klient. Oba navíc budou muset mít negativní test na COVID-19, antigenní nebo PCR.
Ve třetí vlně by se mohly znovu zprovoznit také lázně pro ty, kteří již covid prodělali, a galerie s omezenou kapacitou návštěvníků. Zároveň by se do škol měli vrátit žáci druhých stupňů základních škol, a to také v systému rotační výuky. Budou se muset testovat a nosit ochranu úst a nosu. Bohoslužby budou moci navýšit kapacitu na 25 procent.
Restaurace, hotely a kina
Čtvrtá vlna by podle harmonogramu mohla nastat mezi 10. a 17. květnem. Roli ale bude hrát týdenní počet nakažených na 100 tisíc obyvatel. Čtvrtá vlna se týká například svateb a pohřbů. Obřadů se bude moci naráz venku zúčastnit 30 lidí.
Čtvrtá vlna se týká také amatérského sportování dětí a mládeže. Ve skupinách po maximálně 20 lidech budou moci sportovat bez ochrany dýchacích cest. Podmínkou ale bude testování a dodržování hygienických opatření.
Než si budou moci Češi sednout uvnitř v restauraci, budou si podle nového plánu muset počkat na šestou vlnu a prokazovat se negativním testem na koronavirus. (Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia.cz
Než si budou moci Češi sednout uvnitř v restauraci, budou si podle nového plánu muset počkat na šestou vlnu a prokazovat se negativním testem na koronavirus. (Ilustrační snímek) Zdroj: Profimedia.cz
Pátá i šestá vlna se už neodvíjejí od konkrétního data, nýbrž od vývoje epidemické situace v zemi a týdenního počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel. Například otevření zahrádek v restauracích by se Češi mohli dočkat v páté vlně. Aby si mohli sednout uvnitř restaurace, budou si podle nového plánu muset počkat na šestou vlnu a prokázat se negativním testem na koronavirus.
V páté vlně se počet účastníků na svatbách či pohřbech navýší na 30 osob uvnitř a 50 lidí venku. Pátá vlna, pro kterou je klíčový týdenní počet nakažených pod 75 na 100 tisíc obyvatel, počítá také s otevřením hotelů a penzionů či menšími omezeními během sportování uvnitř i venku. Hotely ale budou moci otevřít jen z 25procentní kapacity a hosté se budou muset prokázat negativním testem. Venku se budou moci konat divadelní představení a koncerty, otevřou hrady a zámky.
Inspirace Německem
Šestá vlna pak počítá s týdenními přírůstky případů pod 50 na 100 tisíc obyvatel. Otevřou se v ní například již zmiňované interiéry restaurací, kina nebo vnitřní prostory divadel a koncertních sálů. Podmínkou ovšem budou negativní testy, které lidé budou muset mít, i pokud budou chtít jít do wellness centra či bazénu. Vnitřní prostory navíc budou mít omezené kapacity.
V poslední vlně budou moci navýšit kapacitu například bohoslužby, a to na 50 procent. Obecně bude ve vnitřních prostorách moci být maximálně 100 osob, venku potom 250 osob. Budou ale muset mít zakrytá ústa a nos. O návrhu ještě bude hlasovat vláda, jednotlivé body se tak mohou změnit.
Česko se u plánu rozvolňování inspirovalo Německem. „Jsem rád, že se vracíme do systému rozvolňování, který jsme měli loni v květnu a červnu. Jsou v něm jasná kritéria ohledně incidence, takhle to mají Němci a to jsem vždycky chtěl,“ řekl k harmonogramu Mladé frontě DNES Babiš. „Je to lepší než složitý systém PES,“ dodal.
Rozvolňování podporuje také bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. „Selektivní otevření obchodů možné je, protože opatření tam jsou silná. Nemyslím si, že by tam bylo extrémně vysoké riziko,“ sdělil v úterý televizi CNN Prima NEWS Prymula.
Řada aktivit už podle něj stejně stínově funguje. „Například masivní část holičů vykonává své aktivity v domácích podmínkách. A to by mělo být zhodnoceno, aby opatření byla v souladu s realitou,“ dodal Prymula.