Rozhovor s epidemiologem Romanem Prymulou (zdroj: CNN Prima NEWS)
Vakcína vás stoprocentně ochrání minimálně šest měsíců, vzkázal lidem v pořadu Nový den televize CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zároveň řekl, že kdyby bylo nutné přeočkování, bylo by to kvůli mutacím koronaviru. Není ale jasné, kdy by lidé třetí dávku vakcíny dostali.
„Stoprocentně víme, že vakcína chrání minimálně šest měsíců. Z klesajících protilátek je možno odhadnout, že to bude minimálně jeden rok. Ale problém je s mutacemi. To je hlavní důvod, proč by se lidé museli přeočkovat. Ale jestli to bude na podzim, nebo ve vzdálenější době není zatím jasné,“ vysvětlil v Novém dni Prymula.
Epidemie dál brzdí: Nárůst počtu případů zpomalil o desetinu, ubylo ale i očkovaných
Nárůst počtu případů nemoci COVID-19 v Česku v pondělí zpomalil proti předchozímu týdnu o více než desetinu na 3 301 nakažených. Ubylo ale zhruba o desetinu i lidí očkovaných proti covidu, a to z téměř 62 tisíc za předchozí pondělí na 55 085. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Podle něj může současný pokles nově nakažených zkomplikovat jihoafrická mutace koronaviru. „Ale nevíme řadu věcí. Jak mutace bude silná ve srovnání s britskou, jak dominantní schopnost bude mít, aby zaujala místo britské mutace. Může se ukázat, že to tak silné nebude,“ podotkl epidemiolog.
Zdůraznil, že největší problém s mutací spočívá v tom, že je schopná vyhnout se účinku očkování i imunitnímu systému. Proto podle Prymuly společnost Pfizer/BioNTech uvažuje o zavedení třetí dávky.
„Klasická imunita navozená touto vakcínou nepokrývá úplně optimálně jihoafrickou mutaci. Ukazuje se, že byť protilátky nejsou úplně specifické, pokud jich je výrazně vyšší hladina, i na tuto mutaci zabírají. Když budeme mít vysoké hladiny protilátek, budeme schopni se ochránit i proti těmto mutacím,“ upřesnil.
Epidemiolog v pořadu také řekl, že zkoumat mutace v laboratořích je priorita, a vysvětlil, jak to funguje. „V laboratořích jsou schopni odhadnout, které vzorky jsou potenciálně rizikové z hlediska mutace. U nich pak probíhá sekvenace (tzv. čtení DNA, pozn. red.), takže je to výrazně cílenější,“ popsal Prymula.
Výpadek Sputniku neovlivní vakcinační strategii
Kvůli kauze Vrbětice je ze hry ruská vakcína Sputnik V. Podle Prymuly to ale není zas takový problém a neovlivní to vakcinační strategii.
Babiš: Za týden rozvolníme, priorita jsou děti a sport. Začnou se očkovat i lidé 60 plus
Pokud bude situace dobrá, mohlo by se 26. dubna rozvolnit, prohlásil v neděli ve svém tradičním pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj jsou prioritou děti a sport. Předseda vlády také oznámil, že koncem příštího týdne by se mohla začít očkovat i věková kategorie lidí nad 60 let. A koncem července by podle něj Češi měli žít normální život.
„V posledních týdnech Sputnik stejně hrál naprosto okrajovou roli, protože vzhledem k časovým souvislostem jsem si nedovedl představit, že by se sem větší množství Sputniku dostalo,“ podotkl.
Česko podle epidemiologa spoléhá na vakcínu od Pfizeru. „Tato společnost oproti původním plánům navýšila dodávky, u všech ostatních dochází spíše k výpadkům a k prodlužováním dodávek,“ připomněl.
Pokud by vše dopadlo dobře, podaří se podle Prymuly do konce července naočkovat všechny dospělé, kteří mají o očkování zájem. Tak to má totiž v plánu premiér Andrej Babiš (ANO). „Na druhou stranu je tu poměrně značný problém s vakcínou Johnson & Johnson, která je pozastavená. Tato jednodávková vakcína také měla být poměrně velkým procentem, které by se použilo pro proočkování populace v Česku,“ přiznal Prymula.
Selektivní otevření obchodů od pondělí je možné
V Novém dni CNN Prima NEWS mluvil také o rozvolňování opatření. Vláda ve čtvrtek rozhodne, zda od pondělí 26. dubna otevře obchody. „Selektivní otevření obchodů možné je, protože opatření tam jsou silná. Nemyslím si, že by tam bylo extrémně vysoké riziko,“ zhodnotil bývalý ministr zdravotnictví.
„Když se podíváme do reality, řada aktivit už stínově funguje, například masivní část holičů vykonává své aktivity v domácích podmínkách. A to by mělo být zhodnoceno, aby opatření byla v souladu s realitou,“ dodal Prymula.
Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula Zdroj: CNN Prima NEWS