Rozvolňování v Česku bude zřejmě pokračovat. Vláda ve čtvrtek projedná otevření obchodů a návrat dalších dětí do škol od 3. května. Aby obojí nastalo, musí být dobrá epidemiologická situace. Jenže co když čísla zas tak přívětivá nebudou? Mezi ministry nastane rozkol, co otevřít dřív.
Aby se mohlo rozvolnit, je podle epidemiologů klíčová takzvaná incidence. To znamená počet nově nemocných za konkrétní časový úsek. Pokud bude za sedm dní méně než 100 nově nakažených lidí covidem na 100 tisíc obyvatel, je podle epidemiologa Petra Smejkala možné jak rozvolnit obchody, tak otevřít školy.
„Je to možné obojí, ale pouze za incidence 100 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za sedm dní a nižší. Tak uvidíme,“ řekl Smejkal CNN Prima NEWS.
Pokud situace dobrá nebude, ministry bude zřejmě čekat střet. Ekonomičtí vicepremiéři Alena Schillerová a Karel Havlíček (oba za ANO) podle zdrojů CNN Prima NEWS usilovně tlačí na co nejdřívější otevření obchodů a služeb, zatímco pro ministra školství Roberta Plagu je nejdůležitější, aby se studenti a žáci vrátili do škol co nejdříve.
„Otevření obchodů a další části služeb je pro ekonomiku samozřejmě klíčový moment, který jako ministryně financí vyhlížím velmi netrpělivě,“ napsala CNN Prima NEWS šéfka státní kasy Schillerová.
Když budou čísla špatná, tak nemůže být nic.
„Domnívám se nicméně, že by mělo jít ruku v ruce s maximálním možným otevřením škol. Rozhodovat se však bude vláda jako celek na základě nejaktuálnějších doporučení odborníků na zdravotnictví,“ dodala. I podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) vláda vše směřuje k tomu, aby se nejdéle 3. května obchody otevřely. Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Jany Schillerové jsou školy prioritou i pro Arenbergera.
„Čekáme na čísla, ve čtvrtek bude ještě diskuze. Školy by měly jít současně se zbytkem služeb a obchodů. Už je to jen 24 procent provozoven. Když budou čísla špatná, tak nemůže být nic, ale obchody jsou jednoznačně podmíněné incidencí,“ uvedl CNN Prima NEWS Havlíček.
Ministerstvo školství ale volá na poplach. Šéf resortu Robert Plaga upozorňuje na to, že otevření obchodů by nemělo ohrozit návrat dětí do lavic. Například žáci z druhých stupňů základních škol jsou doma s malými výjimkami celý školní rok.
„Další návrat žáků a studentů do škol musí být i nadále absolutní a jasnou prioritou. Výchozí návratový scénář pro oblast školství byl schválen vládou již 6. dubna. Priorita školství byla opakovaně podpořena jak premiérem, tak ministrem zdravotnictví, a má podporu také odborníků ze skupiny MeSES,“ komentoval Plaga.
České děti jsou doma nejdéle v Evropě
„Obchody a služby nesmí předběhnout celospolečenskou prioritu návratu dětí do škol a pro jejich otevření musí být odpovídající epidemická situace. Mediální vyhlašování nereálných termínů jejich otevření ničemu neprospívá,“ zdůraznil Plaga. O tom, že jsou školy priorita, mluví i premiér Andrej Babiš (ANO).
Část škol se otevřela od 12. dubna. Na prvním stupni základních škol začala rotační výuka, děti se po týdnu střídají doma a ve škole. Do mateřských škol se vrátily předškolní děti a děti rodičů vybraných profesí, například zdravotníků či hasičů. Prezenční výuku obnovily malotřídky a speciální školy
Od pondělí 26. dubna se obnoví praktická výuka ve středních školách a do školek v regionech s nízkým výskytem nákazy se budou moct vrátit všechny děti. Kromě školek v těchto regionech bude všude podmínkou docházky dvakrát týdně antigenní testování na covid.
Česká republika má vlivem protikoronavirových opatření nejdéle zavřené školy v celé Evropě. Odborníci už před několika měsíci varovali, že se to negativně podepíše na životní úrovni dětí i jejich psychice.