ČR je podle vyjádření ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD) připravena jednat o očekávaném přesunu sochy sovětského maršála Ivana Koněva do Ruska. To podle Petříčka požádalo o možnost, aby si sochu mohlo vzít a umístit ji na své území. Petříček ale trvá na tom, že by tuto záležitost mělo projednávat ministerstvo zahraničních věcí.
Podle českého ministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka je důležité, aby Česko dodržovalo závazky plynoucí ze smlouvy s Ruskem z roku 1993. Z té podle něj nevyplývá, kde by socha měla být umístěna, ale Česko by dle ní mělo zajistit důstojné zacházení se sochou a ochranu památníku před poškozením. „Pokud by jednou z cest, jak těmto závazkům dostát, bylo jednání s Ruskou federací o přemístění sochy na její území, jsme tomu otevřeni. Bude to i otázka jednání s partnery, představiteli samosprávy a kolegy ve vládě,“ řekl Petříček Hospodářským novinám.
Socha je nyní v depozitáři
Ministerstvo zahraničí je podle všeho připraveno vést jednání, a protože Rusko neoslovilo ministerstvo zahraničí, nýbrž ministerstvo obrany, je v kontaktu s ministrem obrany Lubomírem Metnarem (ANO). Česká diplomacie již dříve avizovala, že odstraněním sochy z náměstí Interbrigády v Praze 6 neporušuje žádnou z česko-ruských smluv.
O porušení bilaterální smlouvy z roku 1993 opakovaně hovořila mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Minulý týden ve čtvrtek uvedla, že o přemístění sochy Koněva by se nemělo rozhodovat jednostranně a vybídla českou stranu k jednáním, informovala agentura TASS.
Socha maršála Koněva je nyní uložena v depozitáři v pražských Měšicích. Památník se má následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování má hlavní město v plánu. Socha bude muzeu zdarma zapůjčena a nadále zůstane majetkem Prahy 6, řekl ČTK mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.
Historie problému
Socha vojevůdce, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, stála v Praze od roku 1980. Praha 6 nechala sochu odstranit na počátku dubna. Ruská diplomacie proti tomu protestovala a ruské orgány zahájily trestní stíhání proti představitelům Prahy 6, což ovšem české ministerstvo zahraničí označilo za nepřípustné.
Česká diplomacie také zareagovala nótami na protesty, které před českým konzulátem v Petrohradu a ještě dříve před českým velvyslanectvím v Moskvě kvůli odstranění sochy uspořádali aktivisté z nezaregistrované nacionalistické strany Jiné Rusko. Kvůli incidentu jednal Petříček s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevským.