Vyhoštění ruští diplomaté opouštějí Českou republiku (zdroj: CNN Prima NEWS)
Zbylá část vyhoštěných zaměstnanců ruského velvyslanectví v pondělí po 16:40 odletěla z ruzyňského letiště do Ruska. Do letadla, které zamířilo do Moskvy, nastoupilo odhadem šest až sedm desítek lidí. Česko museli ruští diplomati a zaměstnanci opustit kvůli kauze Vrbětice do konce května. Od úterý by na ruské ambasádě v Praze mělo působit sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.
Mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová v neděli řekla, že výjezdní příkaz dostalo celkem 123 ruských občanů. Třicet z nich má diplomatický pas a zbytek služební. „Mohu konstatovat, že (ruská strana) stanovený termín splnila,“ uvedl v tiskové zprávě ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Počet členů konzulárních úřadů Ruska v Brně a Karlových Varech zůstává nezměněný, stejně jako českých zástupců na konzulárních úřadech v Petrohradě a v Jekatěrinburgu.
Ruský vládní speciál Iljušin 96-300 dorazil na ruzyňské letiště z Moskvy v pondělí po 13:00. Letadlo po přistání narolovalo poblíž budovy třetího terminálu ruzyňského letiště. Poté následovalo nakládání rozměrných zavazadel. Zhruba po hodině a půl k letišti přijel jeden větší autobus a jeden minibus s vyhoštěnými Rusy a jejich rodinami.
Odhadem šlo asi o šest až sedm desítek lidí, kteří s sebou měli většinou menší a příruční zavazadla. Odlet byl původně plánovaný na 16:00, v tento čas však teprve začal nástup cestujících. Letoun nakonec vzlétl asi o 40 minut později. Jeho cílem je moskevské letiště Vnukovo.
O snížení obsazení ruské ambasády v Praze rozhodlo Česko v dubnu po diplomatické roztržce s Ruskem kvůli výbuchům ve Vrběticích. Roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb. Česko v dubnu rozhodlo o vyhoštění 18 pracovníků ambasády, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Moskva reagovala vyhoštěním 20 diplomatů či zaměstnanců české ambasády v ruské metropoli.
Kulhánek: Provoz školy záleží na ruské straně
Poté ČR rozhodla o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva pak oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád „na striktní paritu“.
Kulhánek zároveň vyzval k tomu, aby Rusko upustilo od označování Česka (i dalších států) za zemi, která vůči němu provádí nepřátelská opatření. „Bez toho kroku se jen stěží můžeme vrátit ke standardní diplomatické komunikaci a začít uvažovat o možnostech úplné normalizace vzájemných vztahů,“ uvedl. Zařazení Česka na ruský seznam zemí, které nejsou přátelské, považuje ČR za krok v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích.
Kulhánek také připomněl, že ČR nemá zájem na ukončení aktivit střední školy při ruském velvyslanectví. Dlouhodobě ale podle něj nebyla v souladu s mezinárodním právem a působila jako součást ambasády, i když poskytovala služby i veřejnosti, nejen dětem zaměstnanců velvyslanectví.
„Jde tedy o to, aby ruská škola fungovala jako jiné zahraniční školy v ČR. Nic nebrání tomu, aby během letních prázdnin byly učiněny příslušné kroky a škola mohla zahájit nový školní rok. Zda se tak stane, ale záleží pouze na ruské straně,“ doplnil Kulhánek.
Co se týče českého zastoupení v Rusku, výpověď dostalo 89 místních sil, sdělila v pondělí Davidová. Pracovali na ambasádě, v Českém domě a v Českém centru Moskva. Pomoc s chodem velvyslanectví Česku nabídly Německo, Slovensko, Británie, Maďarsko nebo Slovinsko, o jejím využití zatím rozhodnuto nebylo, řekl Kulhánek po pondělním jednání vlády.