reklama

Česko patří ke špičce v bezhotovostním placení. Hotovost by mohla brzy vymizet

Obliba bezhotovostních plateb v Česku roste a banky hlásí, že i díky koronavirové krizi začaly až stovky klientů pravidelně používat k placení kartu nebo mobilní telefon. Mezi hlavními důvody je přitom nejenom rychlost a komfort, ale také větší hygiena.

reklama

Podle údajů České bankovní asociace chodíme do bankomatů zhruba jednou měsíčně. Pouze fyzické peníze už ale používá přibližně jen 10 procent z nás. Ostatní preferují kombinaci s bezhotovostními platbami a na vzestupu jsou třeba platby mobilním telefonem. Podle Tomáše Prouzy ze Svazu obchodu a cestovního ruchu je to pro lidi velmi pohodlné. „Nemusí na nic sahat a nemusí si nic podávat,“ řekl.

Bezhotovostní a bezkontaktní platby teď zažívají boom právě kvůli situaci ohledně koronaviru a v období pandemie začalo takových plateb využívat 35 procent Čechů. Tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý uvedl, že podle jejich odhadů zhruba třetina klientů, kteří před pandemií preferovali hotovost a neplatili kartou, ji právě v tomto období začala používat. Konkrétně jde přibližně o 100 tisíc zákazníků, z čehož je každý třetí klient starší 60 let.

Vymizí hotovostní platby?

Podle generálního ředitele MasterCard Michala Čarného patří Česká republika, co se týče bezhotovostního placení, na špičku. „Od prvního většího rozvolnění rostly platby zejména u obchodníků s elektronikou, s nábytkem a taky se sportovními potřebami,“ konkretizoval tiskový mluvčí ČSOB Patrik Mádle.

„Já si myslím, že třeba do desíti let dospějeme k tomu, že hotovost v podstatě vymizí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Tomáš Prouza. Hrubý ale oponoval, že podle analýz jejich expertů se stoprocentní bezhotovostní doba neblíží, jen její role prý bude zesilovat.

Platební terminály

S nárůstem plateb přes terminály souvisí také otázka poplatků pro obchodníky. Ti totiž běžně musí odvádět z každé platby provizi poskytovateli. V době krize ale banky spustily program, který i menším obchodníkům nabízí terminál na zkoušku na rok zdarma.

„Je to iniciativa, kterou jsme spustili k prvnímu březnu. Téměř 800 obchodníků zejména z řad kadeřnictví, kosmetiky, ale i třeba malých prodejců potravin se do iniciativy zapojilo,“ upřesnil generální ředitel MasterCard.

Podle bank i Svazu obchodu a cestovního ruchu se terminály i přes případné poplatky obchodníkům vyplatí. Sníží se tím totiž nejen bezpečnostní riziko, ale také se omezí náklady na personál, který se o peníze musí starat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci
Zahraničí

Napětí na Ukrajině sílí. Španělsko vyslalo válečné lodě, Američané zvažují evakuaci

Západ se stále více obává, že dojde k ruské invazi na Ukrajinu. Americká ambasáda v Kyjevě chce ze země dostat všechny postradatelné diplomatické pracovníky i s jejich rodinami. Španělsko už vyslalo své válečné lodě, které se mají připojit k loďstvu NATO ve Středozemním a Černém moři. Mnoho dalších evropských zemí se snaží na území Ukrajiny dostat vojenskou techniku. V tom jim ale často brání Německo, jehož přístup k Ukrajině by se dal považovat za velmi chladný.

Zápasníka Procházku čeká životní zápas. V UFC se utká o titul s Teixeirou

Elitní český MMA bojovník Jiří Procházka zná termín svého životního zápasu. 7. května ho čeká titulový souboj proti úřadujícímu UFC šampionovi v polotěžké váze. Tím je v současnosti Brazilec Glover Teixeira. Dějiště akce UFC 274 ještě promotér oficiálně neoznámil, galavečer by se ale měl uskutečnit v Riu de Janeiru. Teixeira by tak měl obhajovat titul v domácím prostředí.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Ohňon, Investice nebo Jazz. Neobvyklá jména jsou v Česku čím dál populárnější

Volba jména dítěte je ve světě i v Česku stále liberálnější. Jana, Jiřího nebo Annu nahrazuje Ohňon, Trinity nebo Jazz. Rodiče by však měli myslet na to, že jméno, které dají svému dítěti, si jejich potomek ponese celý život. Podle odborníků může výběr jména dokonce negativně ovlivnit život dítěte. Experimentování s neobvyklými nebo úplně novými jmény se navíc nemusí setkat s pochopením úřadů.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama