reklama

Česko patří ke špičce v bezhotovostním placení. Hotovost by mohla brzy vymizet

Obliba bezhotovostních plateb v Česku roste a banky hlásí, že i díky koronavirové krizi začaly až stovky klientů pravidelně používat k placení kartu nebo mobilní telefon. Mezi hlavními důvody je přitom nejenom rychlost a komfort, ale také větší hygiena.

reklama

Podle údajů České bankovní asociace chodíme do bankomatů zhruba jednou měsíčně. Pouze fyzické peníze už ale používá přibližně jen 10 procent z nás. Ostatní preferují kombinaci s bezhotovostními platbami a na vzestupu jsou třeba platby mobilním telefonem. Podle Tomáše Prouzy ze Svazu obchodu a cestovního ruchu je to pro lidi velmi pohodlné. „Nemusí na nic sahat a nemusí si nic podávat,“ řekl.

Bezhotovostní a bezkontaktní platby teď zažívají boom právě kvůli situaci ohledně koronaviru a v období pandemie začalo takových plateb využívat 35 procent Čechů. Tiskový mluvčí České spořitelny Filip Hrubý uvedl, že podle jejich odhadů zhruba třetina klientů, kteří před pandemií preferovali hotovost a neplatili kartou, ji právě v tomto období začala používat. Konkrétně jde přibližně o 100 tisíc zákazníků, z čehož je každý třetí klient starší 60 let.

Vymizí hotovostní platby?

Podle generálního ředitele MasterCard Michala Čarného patří Česká republika, co se týče bezhotovostního placení, na špičku. „Od prvního většího rozvolnění rostly platby zejména u obchodníků s elektronikou, s nábytkem a taky se sportovními potřebami,“ konkretizoval tiskový mluvčí ČSOB Patrik Mádle.

„Já si myslím, že třeba do desíti let dospějeme k tomu, že hotovost v podstatě vymizí,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Tomáš Prouza. Hrubý ale oponoval, že podle analýz jejich expertů se stoprocentní bezhotovostní doba neblíží, jen její role prý bude zesilovat.

Platební terminály

S nárůstem plateb přes terminály souvisí také otázka poplatků pro obchodníky. Ti totiž běžně musí odvádět z každé platby provizi poskytovateli. V době krize ale banky spustily program, který i menším obchodníkům nabízí terminál na zkoušku na rok zdarma.

„Je to iniciativa, kterou jsme spustili k prvnímu březnu. Téměř 800 obchodníků zejména z řad kadeřnictví, kosmetiky, ale i třeba malých prodejců potravin se do iniciativy zapojilo,“ upřesnil generální ředitel MasterCard.

Podle bank i Svazu obchodu a cestovního ruchu se terminály i přes případné poplatky obchodníkům vyplatí. Sníží se tím totiž nejen bezpečnostní riziko, ale také se omezí náklady na personál, který se o peníze musí starat.

Tagy:

Hlavní zprávy

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali
USA

Poprask na cenách Emmy. Moderátor se vysmál Meghan a Harrymu, diváci ho kritizovali

Ceny Emmy ovládl seriál Koruna z prostředí britské královské rodiny, který celkem proměnil jedenáct nominací. Moderátor cen Emmy Cedric the Entertainer, který celým večerem provázel, si pak neodpustil několik narážek na rozhovor prince Harryho a jeho manželky Meghan u Oprah Winfreyové. I ten totiž byl v jedné z kategorií též nominován, svou šanci však neproměnil.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

reklama

Domácí zpravodajství

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

reklama