Od začátku dubna si Češi opět zvykají na rychlé a radikální změny v počasí. Uplynulé dny připomínaly spíše klasickou zimu, jindy se během několika hodin či mála minut vystřídají všechna roční období. Mohou za to klimatické změny?
S příchodem jarních měsíců se mluví o aprílovém počasí. Jedná se o přechod ze zimního období, kdy je nad severní polokoulí stále studený vzduch, studený je i oceán. „Sluneční záření má však vyšší intenzitu, tím pádem se začíná prohřívat spodní vrstva vzduchu a dochází k silnému zahřívání zemského povrchu,“ uvádí meteoroložka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Iveta Kodádková.
Horní vrstvy vzduchu jsou studené, teplý vzduch je ale lehčí, a tak stoupá. „Kvůli tomu se vrstvy vzduchu promíchávají. Čím výše teplý vzduch stoupá, tím více dochází ke srážkám, které následně vyprší nebo vysněží,“ pokračuje s tím, že během chvíle se pak oblačnost zmenší a vyjasní se.
Klimatické změny přinášejí sucho či povodně
Podle českých meteorologů však neexistuje jasná spojitost mezi letošním aprílovým počasím a klimatickými změnami. „Nemáme data, která by dokazovala, že mohou za aktuální chladné počasí,“ doplňuje meteoroložka. V průběhu roku se však klimatické změny projevují extrémním počasím. „Ať už jde o sucho, nebo povodně. Tyto extrémy budou ve střední Evropě stále častější,“ uvádí Kodádková.
Obdoba aprílového počasí se může objevit i na podzim, není však tolik častá a intenzivní. „Na podzim je kontinent již prohřátý, stejně tak oceán a moře. U dubnového počasí je rozdíl právě v tom, že je země prochlazená a atmosféra díky intenzitě slunečního zařízení nabývá na dynamice,“ říká Kodádková.
Podle ní by proto Češi neměli počítat s tím, že když je ráno jasná obloha, setrvá až do večera. „Musí brát v potaz, že se mohou objevit i sněhové nebo dešťové přeháňky. Aprílové počasí se mění opravdu velmi rychle,“ zdůrazňuje.
Jarní počasí s sebou přináší i jeden zajímavý úkaz: sněžení z jasné oblohy. „Když se podíváte na oblohu, nevidíte žádný mrak, ale vločky padají. Atmosféra je velice dynamická, takže jak rychle tyto přeháňky vzniknou, tak také odejdou,“ uvádí Kodádková.