Kvůli vedrům nám hrozí úžeh a úpal. Jak předejít kolapsu a co nepodcenit?

Žena se osvěžuje ve vedru.

Kolapsy z horka

Při úžehu či úpalu nepijte ledové nápoje, pouze chlazené, radí praktický lékař Cyril Mucha. Kolaps z přehřátí podle něj může zaskočit kohokoliv, kdo podcení prevenci nebo pitný režim. Tropické teploty nad 30 stupňů Celsia, které tyto problémy způsobují, by měly vydržet minimálně do poloviny příštího týdne

Podle Muchy by si lidé měli všeho užívat s mírou. „Užívejme léta a slunce s rozmyslem. Netravme na slunci příliš mnoho času, ale zase se ho nebojme. Zcela normálně stačí pokrývka hlavy a dodržovat dostatečný pitný režim,“ radil lékař.

Člověka ale snadno postihne úpal nebo úžeh. „Úžeh je typicky ze slunce. Člověk na něm stráví příliš mnoho času, přehřeje se mu hlava a mozek a může dojít k tomu, že zkolabuje nebo zvrací. Důležité je si uvědomit, že tyto komplikace mohou přijít až s odstupem času. Například večer nebo v noci,“ upozorňuje Mucha.

Pokud někdo ve vašem okolí dostane úžeh, je nejprve třeba převést ho ze slunce do stínu, posadit ho, popřípadě položit. Můžeme člověka trochu chladit a dát mu nohy do lavoru se studenou vodou. „Nedávejte mu ale ledové nápoje, pouze chlazené. Následně stačí danému člověku dávat dostatečně napít a sledovat ho,“ pokračuje praktický lékař.

Oproti tomu úpal je celkové přehřátí organismu. „Jde o selhání termoregulačních pochodů v organismu, kdy se celé tělo přehřeje. Nemusí to být nutně ze slunce, ale klidně i z přehřáté místnosti. Takže teoreticky může mít člověk úpal i v zimě,“ konstatuje Mucha. Pokud někdo úpal má, je první pomoc stejná jako v případě úžehu.

Pražská záchranná služba k případům způsobeným vysokými teplotami vyjede až 350krát denně. Častěji ale vyráží k alergickým reakcím po bodnutí hmyzem.

Tagy: