V České republice je proti zemím ze západní Evropy stále nízký podíl pracujících žen na částečný úvazek. V Česku jej využívá zhruba deset procent žen, zatímco průměr v západní Evropě je 35 procent, vyplývá z dat Eurostatu. Tradičně jsou částečné úvazky nejvíce rozšířeny v Nizozemsku, kde takto pracují tři čtvrtiny žen. V Německu nebo Rakousku se podíl žen s částečným úvazkem blíží polovině.
Stále více firem si přitom podle expertů výhodnost částečných úvazků uvědomuje. Rodičům navíc nahrává i současná situace na trhu práce. Nezaměstnanost v Česku je prakticky nejnižší v celé Evropské unii.
„Trhu stále chybí řada zaměstnanců v odborných i řadových pozicích. Firmy se tak předhánějí v nabídce benefitů a částečné úvazky, ale i sdílené pozice jsou jedním z těch nejžádanějších. Navíc poslední dva roky ukázaly, že řadu benefitů má i práce z domova. Velká část manažerů a personalistů potvrzuje, že efektivita firem, jejíž lidi pracují z domova, se zvětšila,“ uvedla expertka na řízení lidských zdrojů firmy PwC Česká republika Andrea Linhartová Palánová.
Nedostatek lidí napříč pozicemi potvrzuje i generální ředitelka společnosti Tesco v ČR Katarína Navrátilová. „Při výběru zaměstnání se uchazeči nerozhodují zdaleka jen podle platu. Právě možnost efektivně skloubit péči o děti a práci je přitom jedním z našich nejsilnějších benefitů. Více než polovina našich zaměstnanců pečuje o své blízké a čtyři z pěti kolegů a kolegyň mají pocit, že mohou pracovat flexibilně s ohledem na své blízké,“ vysvětlila.
Před deseti lety částečný úvazek využívalo osm procent pracujících žen v Česku, udávají data Eurostatu. Zatímco v západní Evropě má trend práce na částečný úvazek dlouhou tradici, v zemích na východ a jih od českých hranic je situace podobná jako v ČR.