reklama

Český vládní dluh narostl o 376 miliard. Převyšuje tak 211 tisíc korun na osobu

Veřejné finance se pomalu, ale jistě dostávají z rovnováhy. Dluh atakuje hranici 40 procent HDP.
Foto: facebook.com

Vláda, samosprávy a další veřejné instituce měly ke konci druhého letošního čtvrtletí závazky ve výši 2,26 bilionu korun. To představuje bezmála 40 procent českého hrubého domácího produktu. Přitom na konci loňského roku se výše veřejného dluhu nacházela jen mírně nad 30 procenty. Před tempem růstu zadlužování varují ekonomové, podle nichž Česko se svými veřejnými financemi hazarduje.

reklama

Podle Českého statistického úřadu se zadlužení vládních institucí (veřejný dluh) zvýšilo ve druhém letošním čtvrtletí o 376,1 miliardy korun. To bylo podstatně více, než vláda a samosprávy potřebovaly z hlediska pouhé bilance rozpočtových příjmů a výdajů. Jejich hospodaření totiž ve druhém čtvrtletí skončilo schodkem „jen“ ve výši 100,4 miliardy korun.

Vládní instituce si tak podle statistiků vypůjčily o 275,7 miliardy více, než bylo potenciálně nutné. Jenže takový krok dává smysl. „Vláda se předfinancovala, což lze považovat za rozumné. Opatřila si tak dopředu potřebnou likviditu,“ řekla CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Dluhová brzda na dohled

Ekonomové ovšem varují před tempem, jakým veřejný dluh roste. Podle Heleny Horské se během dvou let můžeme dostat přes 43 procent HDP, což je doposud nejvyšší míra zadlužení, jakou Česká republika měla. „Na konci roku 2022 to tedy může být více než po minulé globální hospodářské krizi z let 2008 a 2009,“ dodala.

K tématu

Ještě o něco hůře vidí blízkou budoucnost Eva Zamrazilová, předsedkyně Národní rozpočtové rady. „Spočítala jsem, že v roce 2023 bychom se s veřejným dluhem blížili 50 procentům HDP. Během čtyř let by tak zadlužení stouplo o 20 procentních bodů. Fiskální politika je procyklická, neplní stabilizační funkci a nevytváří rezervy v dobrých časech,“ řekla na konferenci Exportní fórum, kterou ve čtvrtek pořádala Asociace exportérů. Záhy se tak Česko může dostat na dohled dluhové brzdě, která je v legislativě nastavena na 55 procent HDP.

Národní rozpočtová rada také kritizovala návrh státního rozpočtu na příští rok, ve kterém ministerstvo financí počítá s deficitem ve výši 320 miliard korun. Podle rady jde o signál, že úřad Aleny Schillerové si příliš neláme hlavu s dodržením zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, podle kterého může strukturální rozpočtový schodek (tedy ta část, která není ovlivněna hospodářským cyklem) dosáhnout nejvýše čtyři procenta HDP. Ministerský návrh by ale znamenal strukturální schodek ve výši 4,5 procenta HDP, míní Národní rozpočtová rada.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama