reklama

Cesta do Chorvatska autem se letos prodraží. Kde se vyplatí natankovat a kudy jen projet

Jen pár týdnů před začátkem letní turistické sezony přišlo další zdražení pohonných hmot. V Česku se litr Naturalu 95 prodává za více než 32 korun, nafta se blíží ke 30korunové hranici. Podobný vývoj lze pozorovat v celé Evropě. Cesta na zahraniční dovolenou se tak oproti loňsku prodraží.

reklama

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu opět zdražovaly. Sice mírněji než dříve, ale nafta i benzin jsou nejdražší od loňského února (benzin), respektive března (nafta). Nafta přitom zdražuje mírněji, a to především kvůli snížení spotřební daně z jednoho litru tohoto typu paliva.

K tématu

„Pohonné hmoty budou v příštím týdnu cenově stagnovat. Cena ropy Brent se totiž stejně jako začátkem května nachází na úrovni nad 68 dolarů za barel, tedy v posledním měsíci vykazuje poměrně značnou stabilitu. Předchozí nárůst cen ropy je už přitom do cen pohonných hmot v ČR započítán, neboť jejich cena se vyvíjí s dvou- až třítýdenním zpožděním za vývojem cen ropy,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

Pomáhá silná koruna

Ceny pohonných hmot pomáhá držet na uzdě také česká koruna, která je vůči americkému dolaru nejsilnější za více než tři poslední roky. A ropa se na světovém trhu obchoduje právě v dolarech. Koruna ale sílí i vůči euru, v němž se obchoduje s benzinem na burze v Rotterdamu. Pokud tedy nedojde k mimořádné události, měly by současné cenovky na tuzemských čerpacích stanicích nějakou dobu vydržet.

Ceny pohonných hmot ve vybraných evropských zemích
Ceny pohonných hmot ve vybraných evropských zemích
Zdroj: CNN Prima NEWS

Jenže pokud se vozem vydáte na dovolenou do Chorvatska, oproti loňsku si připlatíte. Přestože koruna je nyní asi o šest procent silnější vůči euru a přibližně o 16 procent silnější vůči dolaru. Loňské léto bylo totiž co do cen pohonných hmot extrémně levné. V některých krajích České republiky bylo v době největšího zlevnění paliva možné naftu natankovat i za méně než 23 korun, benzin se podíval pod 25 korun za litr.

K tématu

To se však letos opakovat nebude. „Jen za pohonné hmoty dají letos Češi při cestě do Chorvatska a zpět bezmála 3 400 korun, což je podobné jako v roce 2019. Loni je přitom ty samé výdaje vyšly jen na přibližně tři tisíce,“ uvedl Lukáš Kovanda.

Kde raději netankovat

Na výsledných nákladech na cestu do oblíbené země na pobřeží Jadranu se ale zásadně podepisuje, do které části Chorvatska lidé vyrazí. Rozdíl mezi cestou do některého z resortů na poloostrově Istrie nebo naopak až „dolů“ k Dubrovníku je kolem 600 kilometrů, což při spotřebě běžného osobního vozu znamená dalších až 2,5 tisíce korun navíc (při cestě tam i zpět).

Češi také zcela logicky řeší, kde se při cestě do Chorvatska vyplatí natankovat, aby svoje výdaje na cestu tam a zpět minimalizovali. Nejčastěji se od nás k Jadranu jezdí přes Rakousko a Slovinsko. Ceny benzinu jsou v Rakousku srovnatelné jako u nás, nafta je u našich jižních sousedů asi o korunu dražší. Benzin stojí ve Slovinsku asi o padesátník méně než v Česku, nafta je naopak dražší skoro o dvě koruny. Tankovat přímo v Chorvatsku se ale nevyplatí vůbec. Litr benzinu zde vyjde asi na 34,60, nafta stojí přes 33 korun. Cesta na jih přes Maďarsko rovněž nedává smysl, cenový rozdíl v pohonných hmotách není tak vysoký, aby vykompenzoval zajížďku.

Pokud by se Češi měli rozhodovat, kam na dovolenou, jen podle ceny benzinu, bylo by jim zapovězeno celkem 16 z 27 zemí Evropské unie. Dražší benzin či nafta jsou v Německu, Francii, Itálii, Dánsku, ale také na Slovensku nebo v Lotyšsku či Estonsku. Vůbec nejdráže natankují řidiči vozů se zážehovým motorem v Nizozemsku. Benzin zde totiž stojí v přepočtu přes 48 korun za litr. Přes 40 korun dáte ještě v Portugalsku, Itálii, Finsku, Řecku a Norsku. Nejdražší naftu seženete v Německu a ve Švýcarsku, kde se litr prodává v průměru za necelých 41 korun.

Chorvatská dálnice
Chorvatská dálnice
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci

Obchod v Olomouci zakazuje vstup očkovaným proti covidu. Úřady prošetřují diskriminaci

Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u vchodu do obchodu s dětským zbožím nedaleko centra Olomouce jeho provozovatelka Zuzana Michálková. Zdůvodnila to tím, že má strach o zdraví zákazníků i o to své. Řekla, že očkování zvyšuje riziko přenosu nákazy od lidí, kteří kvůli aplikované vakcíně nemají žádné příznaky covidu.

Noční bouře strhla stožáry u Temelína. Část elektrárny stojí, lidé jsou bez elektřiny
Pirátský kandidát na ministra považuje vyšší zdanění za řešení bytové krize
Jaký otec, takový syn? Cristiano Junior má ke Coca-Cole vřelý vztah, hvězdu to vytáčí
Nová globální hrozba. U pacientů s covidem objevili infekci, na kterou nezabírají léky
reklama
reklama
Zákrok v Teplicích působí na Romy jako veřejná poprava, říká člen rady vlády

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Předvolební vysílání na CNN Prima NEWS startuje 1. července velkou politickou diskusí
Další články
reklama
reklama