Čeští vývojáři vymysleli odsávací systém, který chrání zubaře před koronavirem

Odsávací systém pro zubaře

Zubaři a dentální hygienisté byli během epidemie nemoci COVID-19 jednou z nejohroženějších skupin zdravotníků, a to kvůli šíření nebezpečného aerosolu, tedy kapének z úst pacienta – třeba během vrtání kazu. Ne vždy ale roušky a štíty dokázaly zdravotníky ochránit. A to byla výzva pro české vývojáře.

Lukáš Pekárek se inspiroval v zahraničí a českým zubařům a dentálním hygienistům poskytl zdarma model, podle kterého si pak výrobek mohli sami stomatologové vytisknout na 3D tiskárně. Pojmenoval ho COVID Savka.

Pomoc kolegům

„Je to takový sací adaptér, který se dá na velkou savku. Mělo to část, která se připevnila k ústům pacienta, takže odsávala aerosol přímo v místě, kde vzniká, takže se pak takové množství aerosolu nešíří do prostoru. Vedla nás k tomu snaha pomoct kolegům. Během prvních asi 24 hodin objednali 2 000 kusů,“ řekl CNN Prima NEWS Pekárek.

Aerosol, který se během zákroku dostává pacientovi z úst, totiž může obsahovat nejrůznější viry a zubař se tak může nakazit třeba chřipkou nebo právě koronavirem. „Aerosol vzniká hlavně při vrtání zubů a třeba při broušení zubů na korunku, taky vzniká při čistění zubů u dentální hygienistky,“ popsala zubařka Magdalena Švrčková.

Běžně se aerosol odsává velkou savkou, kterou drží zdravotní sestra. Ne každý zubař ale sestru v ordinaci má, nemluvě o dentálních hygienistech. Ti během koronaviru na několik týdnů ze strachu z nákazy své ordinace zcela zavřeli.

Žádost o dotaci

Na základě zpětné vazby od zubařů, kteří savku vyzkoušeli, tým Lukáše Pekárka vyvinul praktičtější zařízení. Savka totiž pacientům u úst nedržela. I nadále se ale zubař musí chránit rouškou nebo štítem. Veškeré kapénky totiž nezachytí.

Podle doktora Radka Munajjeda z Hradce Králové je tak důležité pravidelně v ordinaci čistit vzduch. I na to teď vznikl speciální český přístroj na odchytávání kapének ve vzduchu. „Jedná se o vysoce účinný filtr na viry a bakterie, který má velký filtr a třeba takovou místnost odfiltruje 8krát za hodinu. A ze vzdálenosti asi 30 centimetrů dokáže odsávat aerosol, který by jinak v této místnosti poletoval 30 minut až 3 hodiny,“ sdělil Munajjed. Filtrační přístroje jsou podle něj budoucností v zubních ordinacích. Nejen kvůli hrozbě COVID-19, ale třeba i kvůli chřipkové epidemii.

Jiný názor na to má ale prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. „Vědecká rada České stomatologické komory to nepovažuje za potřebné. My jsme zkoušeli celou řadu těch savek od nejrůznějších výrobců na světě a samozřejmě nějaké procento to bere, ale musí to odsávat 99,9 procent, jako má ten respirátor. Z hlediska ochrany lékaře je klíčové, aby měl ten respirátor,“ myslí si Šmucler.

Přístroje nebudou zadarmo. Filtrační přístroj vyjde na několik desítek tisíc. Sací systém pak na několik tisíc. Cena se ale může snížit, pokud Ministerstvo průmyslu a obchodu schválí vývojářům žádost o dotaci.

Tagy:
technologie CNN Prima NEWS šíření koronaviru pacient Roman Šmucler zubař COVID-19 Česká stomatologická komora zdravotnický pracovník zubní lékař Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky