Cestování se po pandemii zásadně proměnilo. Chování turistů se totiž značně orientuje na ceny letenek a jízdenek, které ve větší míře vyhledávají. Podle platformy Omio se například trasy plánují více dopředu a vrací se transfery na delší vzdálenost, také o dražší letadla klesá zájem, naopak roste poptávka u vlaků. Společnost Kiwi.cz pro CNN Prima NEWS uvedla, že ve vyhledávání jsou stále oblíbenější asijské destinace.
Pandemie koronaviru prakticky ze dne na den přerušila jakékoliv cestování. Celý segment se od ubytovacích služeb až po turistické atrakce zastavil. V roce 2022 se cestovní ruch pomalu začal vzpamatovávat a letos se očekává, že sezona proběhne bez výrazných komplikací. Ve srovnání s rokem 2019 se ale změnilo chování cestujících.
ČTĚTE TAKÉ: Obce si stěžují, ale o nic nepřijdou. Úpravou daně z nemovitosti jen vydělá stát, míní Pikora
Platforma Omio disponuje statistikami o cestování v Evropské unii. V potaz bere ceny jízdenek, potažmo letenek, počet objednávek, jejich předstih nebo délku přesunu. V porovnání s rokem 2019 se průměrná cena letenek zvedla o 58 procent, zatímco vlakové jízdenky jsou o tři procenta levnější.
Na první dovolenou do dvou hodin letu a pozor na doklady. Jak cestovat s dětmi?
Pro první dovolenou s dětmi je vhodné vybírat destinace v Evropě nebo její blízkosti, kam se lze dostat do dvou hodin letu. Klíčové by mělo být i zázemí hotelu, zejména možnost rezervace pokoje upraveného pro potřeby rodiny. Ty jsou velmi žádané a je proto potřeba časná rezervace. Ideální je, když hotel disponuje aquaparkem nebo nabízí animační programy, které děti alespoň na chvíli zabaví, uvedla mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
„Tomu odpovídají i uskutečněné objednávky, které u letenek klesly o 54 procent a u vlaků naopak vzrostly o 20 procent. Z čísel vyplývají další změny v chování cestujících. Spoje objednávají s větším předstihem, vrací se cestování na dlouhé vzdálenosti a roste význam udržitelnosti cestování, která je prioritou pro 12 procent cestujících,“ uvedl technický ředitel platformy Omio Tomáš Vocetka.
Podle něj se během pandemie podnikaly kratší cesty nebo se jízdenky rezervovaly na poslední chvíli. Nyní se však vrací preference turistů do starých kolejí. „Cesty se prodlužují a lidé je plánují opět s větším předstihem, protože se nebojí rušení spojů. Některé trendy ale nadále přetrvávají, jako je menší zájem o leteckou dopravu kvůli vysokým cenám a rostoucí popularita vlaků,“ řekl Vocetka.
Češi létají nejčastěji po Evropě
Spolu s obnovou cestovního ruchu se i Češi snaží najít vhodné dovolené. Dokládají to čísla společnosti Kiwi.cz, která sledují i vyhledávání. „Nejvíce ve srovnání s rokem 2022 stoupl zájem o cesty do Jižní Koreje, meziročně o trojnásobek. Více než dvojnásobný růst je u vyhledávání letů do Hongkongu. Zdvojnásobil se také zájem o lety do Keni,“ řekla pro CNN Prima NEWS mluvčí společnosti Daniela Chovancová.
Ta také uvedla, že v první desítce zemí ve vyhledávání figuruje hned sedm asijských destinací. Kromě dvou jmenovaných tam patří i Omán, Taiwan, Japonsko, Thajsko a Singapur. „O více než padesát procent se zvýšilo i vyhledávání letů do Egypta, Arménie, Albánie nebo Mongolska,“ dodala Chovancová.
Realita je ale poté velmi odlišná než zjišťování potenciálních spojení. Češi totiž podle Chovancové letos nejčastěji kupují letenky do Itálie, Španělska, Velké Británie, Francie, Portugalska, Řecka, Chorvatska, Švédska, Dánska a Nizozemska.