Spory o místo na sedačkách MHD
Manspreading je celosvětový fenomén. Jde o situaci, kdy muži v hromadné dopravě sedí se široce roztaženýma nohama. Většinou tím prý zabírají místo ostatním. Zatímco někdo se tomu směje, vědci na toto téma dělají dokonce studie. Psychologové radí řešit nastalé situace v klidu a nejlépe s humorem.
V městské hromadné dopravě se nám rozmohl takový nešvar. Není moc estetický a už vůbec ne praktický. Česky se lidem, kteří se ho dopouští, říká roztahovač, nebo ten, co si sedá „na prasáka“. Ve světě je pro to pojem manspreading. Většinou si takto totiž sedají muži. „Samozřejmě to je nechutný. Myslím, že se o tom málo mluví,“ řekla jedna z dotazovaných v anketě CNN Prima NEWS. „Každý je rád nějak pohodlně,“ dodala další.
Komplikace kvůli opravě Barrandovského mostu končí. Normální provoz začne příští týden
Letošní opravy Barrandovského mostu skončí v noci na pondělí 17. října. Dokončeny jsou všechny vrstvy vozovky a stavebníci dodělávají drobné práce. Ve středu o tom informoval primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě).
Ne vždy ale musí jít vyloženě o hulvátství. U mužů je takový posed totiž dán evolučně a nejen proto, že mají jisté části těla navíc, ale i kvůli jejich celkové fyziologické stavbě. „Ve většině případů je ta muskulatura větších ramen, většího hrudníku, položena mnohem výš než u žen, u kterých je těžiště blíže sedadlu,“ uvedl odborník na etiketu David Šmíd.
Pokud byste ale chtěli řešit, že si vedle vás sedl někdo, kdo jako by čekal na gynekologickou prohlídku a zabírá tím místo, zůstaňte hlavně v klidu. „Řeknu: ,Mám to brát jako výzvu, nebo vás nějak bolí v rozkroku?‘ Prostě když uděláme z věci trošku legraci, tak můžeme dostat lepší reakci,“ popsala psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová. „Pokud na něj vyjedu agresivně, tak z toho dělám větší problém,“ podotkl psychoterapeut Jan Kulhánek.
Manspreading v městské dopravě dokonce v některých světových metropolích jako Madrid nebo Seattle oficiálně zakázali. Manspreading ale není jediným nešvarem cestujících v MHD. Mezi ty další patří například zabírání místa zavazadlem, hlasité telefonování či blokování dveří. „Není to vždycky naschvál. Člověk se prostě začte, zaposlouchá a přestane vnímat okolí,“ podotkl Kulhánek. Jedním z nejčastějších nešvarů u mnoha cestujících je pak třeba taková absence hygieny. To se ale naštěstí týká spíš letních měsíců.