Předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek chce návrat komunistických pořádků a rozdávání umístěnek k pásům, pustil se do odboráře prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Reagoval tak na Dufkova slova pro CNN Prima NEWS o tom, že by měla část restaurací, cestovních kanceláří i služeb zkrachovat a lidé by měli jít na pracovní úřady, rekvalifikovat se a pracovat třeba jako svářeči. Za skandální považuje Dufkův výrok i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.
„Takové pohrdání jakýmkoliv poctivě pracujícím člověkem je naprosto nepřijatelné. Jednoznačně odmítám, aby tady někdo navracel staré komunistické pořádky a rozděloval lidem umístěnky k pásu, protože se mu nelíbí, že si lidé chtějí vybrat svou vlastní cestu,“ reagoval na Dufkova slova pro CNN Prima NEWS Prouza.
Předseda Asociace samostatných odborů v rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že koronavirová krize přinese zásadní proměnu pracovního trhu. Není podle něj třeba, aby v Česku bylo až 40 tisíc restaurací a hospod, polovina z nich klidně může zkrachovat. Naopak považuje za žádoucí, že se lidé z oblasti služeb nebo OSVČ přihlásí na pracovní úřady, projdou rekvalifikací na jinou práci a zapojí se do pracovního procesu třeba jako svářeči.
Prouza ale argumentoval proti i tím, že oblast průmyslu v Česku tvoří pouze třetinu veškerého hrubého domácího produktu a služby dvě třetiny. „Velká část služeb vytváří výrazně vyšší přidanou hodnotu než stání u pásu a montování autodílů, které podporuje pan Dufek. Jeho snaha chránit umírající dinosaury tím, že jim přihraje levnou pracovní sílu, je možná pochopitelná, ale naprosto nepřijatelná,“ dodal Prouza.
Společně s prezidentem Asociace hotelů a restaurací Václavem Stárkem pak upozorňují na to, že by Dufek coby odborář měl hájit zájmy zaměstnanců ve všech sektorech, a nikoliv jen v průmyslu.
Chceme dobré kuchaře, nebo špatné svářeče?
„Je to naprosto nekompetentní a skandální vyjádření člověka, který by měl zastupovat zaměstnance a neuvědomuje si, kolik jich je v cestovním ruchu. Myslím, že by se pan Dufek měl zamyslet nad svou funkcí a nad tím, koho vlastně zastupuje,“ prohlásil Stárek s tím, že jen v cestovním ruchu je až kolem 240 tisíc zaměstnanců.
Nesouhlasil ani s tím, že by se v této době měli „sortovat“ lidé podle toho, zda pracují jako živnostníci, nebo jsou zaměstnaní. Podle Dufka by totiž OSVČ měly platit vyšší daně a řada z nich, pokud o práci přijde, by měla zamířit na pracovní úřad se rekvalifikovat.
„OSVČ si musí na vše vydělat samy a zdaleka nemají takové zázemí, jako mají firmy nebo i jejich zaměstnanci. Posuzovat daňové poměry mezi OSVČ a zaměstnanci je věc, kterou se mohou zabývat zákonodárci, ale nevím, proč bychom podle toho měli v této době lidi třídit,“ doplnil Stárek.
Rekvalifikaci jako takovou považuje za smysluplnou, ale upozorňuje, že není možné snadno a rychle přetvořit třeba kuchaře na pracovníka v průmyslu. „Na rekvalifikaci je prostor vždy, na druhou stranu si musíme uvědomit, čemu lidé rozumějí. Ale aby se z kuchaře stal svářeč, to je poměrně složitá věc. Je otázka, jestli máme mít dobré kuchaře, nebo špatné svářeče,“ doplnil Stárek.
Do šéfa Asociace samostatných odborů už se pustili i opoziční politici. Například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek Dufkova slova označuje za „bolševickou nestoudnost“ a vzpomíná na léta, kdy od sám byl ministrem financí a Dufek organizoval demonstrace odborů.