reklama

Konec další úlevy pro živnostníky. Musí znovu platit zálohy na pojistné

Živnostníkům se vrací povinnost platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, stejně jako na důchodové pojištění. Posílat peníze za tyto zálohy nemuseli od března do srpna. Vláda jim platby odpustila v rámci kompenzace poté, co na jaře uzavřela značnou část ekonomiky kvůli šíření nového typu koronaviru.

reklama

Osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bylo v Česku k datu 30. června 2020 1 049 915. Z toho má živnost jako hlavní úvazek 612 176 lidí a zbytek má činnost vedlejší. Oproti číslům k 31. březnu 2020 klesl počet OSVČ o 22 884. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

Z čísel ministerstva financí zase vyplývá, že úlevou v podobě odpuštění záloh ušetřily OSVČ dohromady téměř 15 miliard.

„Celkový dopad šestiměsíčního odpuštění záloh na veřejné rozpočty do konce srpna odhadujeme na 7,5 miliardy korun v případě sociálního pojištění a na 6,9 miliardy korun v případě zdravotního pojištění,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu financí Jakub Vintrlík.

Že tento typ úlevy pomohl, protože ponechal živnostníkům hotovosti, potvrdil CNN Prima NEWS vedoucí sekce správy daní Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek. „Toto opatření OSVČ určitě pomohlo, protože jim byla ponechána hotovost, a byl jim tak aspoň z části kompenzován výpadek tržeb. To byl pro OSVČ největší problém v průběhu vypnutí ekonomiky,“ sdělil Hajdušek.

Přeplatky, pokud OSVČ zálohy platily

Co se stane v případě, kdy OSVČ i přes výjimku například zálohu na sociální pojištění posílaly, se redakce zeptala České správy sociálního zabezpečení. Z odpovědi vyplývá, že těmto živnostníkům vznikne přeplatek a zálohy jim budou vráceny nebo budou použity na úhradu dalších finančních závazků, pokud nějaké jsou.

„V případě, že OSVČ i přes zákonné prominutí hrazení záloh na důchodové pojištění OSVČ v období od března do srpna 2020 zálohy na pojistné v tomto období hradila, byly tyto platby podle tohoto zákona použity nejprve na úhradu splatných závazků a poté jako záloha či zálohy na pojistné na další kalendářní měsíce roku 2020. Platby použité jako zálohy na pojistné za zbývající měsíce roku pak budou při zúčtování přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2020 započteny,“ informovalo CNN Prima NEWS oddělení komunikace ČSSZ.

Od září se tedy povinnost platit zálohy vrací. Splatnost zálohy na sociální pojištění za září je ještě v září, na zdravotní až v říjnu.

Podpora ve formě odpuštěných záloh na pojistné nebyla jediná, kterou mohli živnostníci v době, kdy měli zavřené živnosti, využít. Mezi hlavní patřil tzv. kompenzační bonus či ošetřovné pro OSVČ. O kompenzační bonus mohli živnostníci žádat do 7. srpna, tento typ podpory tedy už také neběží. Naopak společníci malých s. r. o. o kompenzaci ještě žádat mohou.

Tagy:
OSVČ kompenzační bonus ČSSZ vládní pomoc zdravotní pojišťovny koronavirus

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci
Adam Vojtěch

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Babišem a Vystrčilem: Jaký bude další postup ohledně Zemana?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Jeho předseda Miloš Vystrčil v Hlavních zprávách přiblíží, jak přesně bude dále postupovat a od koho si vyžádá další potřebné informace. Předseda vlády Andrej Babiš zároveň prozradí, jaký bude následující postup ohledně hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Sledujte ŽIVĚ: Poslanci ANO řešili Vondráčkovu návštěvu Zemana. Jak na situaci zareagují?

Poslanecký klub hnutí ANO se v úterý odpoledne sešel k volbě svých zbývajících místopředsedů. Jednat měl také o návštěvě předsedy Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u hospitalizovaného prezidenta Miloše Zemana. Poslanci při příchodu na jednání nechtěli komentovat, koho navrhnou do vedení Sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání klubu sledujte živě v tomto článku. Měla začít v 18:30, ale bude mít zpoždění.

Před rokem se Berbr z vazby rozloučil s fotbalem. Co všechno se od té doby změnilo?

Přesně před rokem rezignoval na všechny funkce v českém fotbale muž vzbuzující dlouhé roky kontroverze. Roman Berbr neopustil posty v čele s místopředsedou FAČR zčistajasna – o tři dny dříve ho totiž kvůli rozsáhlé úplatkářské aféře zatkla policie. Co všechno se po pádu funkcionáře přezdívaného „Lord Voldermort“ v jeho někdejším království událo a jak probíhá proces „deberbrizace“?

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

reklama

Domácí zpravodajství

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

Okamura: Aktivovat článek 66? Z 12 řádků to nepůjde. Zeman dostal nejvíce hlasů v historii

Chceme více informací, řekl předseda SPD Tomio Okamura před schůzkou, na které šéfové sněmovních stran jednali s vedením Senátu o postupu při předání prezidentských pravomocí. Okamura zdůraznil, že k aktivaci ústavního článku 66 není zatím důvod. Lídři koalic Spolu a Pirátů se STAN se ale shodli na tom, že by měli zbavit Miloše Zemana prezidentských pravomocí.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama