reklama

Konec další úlevy pro živnostníky. Musí znovu platit zálohy na pojistné

Živnostníkům se vrací povinnost platit minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění, stejně jako na důchodové pojištění. Posílat peníze za tyto zálohy nemuseli od března do srpna. Vláda jim platby odpustila v rámci kompenzace poté, co na jaře uzavřela značnou část ekonomiky kvůli šíření nového typu koronaviru.

reklama

Osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) bylo v Česku k datu 30. června 2020 1 049 915. Z toho má živnost jako hlavní úvazek 612 176 lidí a zbytek má činnost vedlejší. Oproti číslům k 31. březnu 2020 klesl počet OSVČ o 22 884. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).

K tématu

Z čísel ministerstva financí zase vyplývá, že úlevou v podobě odpuštění záloh ušetřily OSVČ dohromady téměř 15 miliard.

„Celkový dopad šestiměsíčního odpuštění záloh na veřejné rozpočty do konce srpna odhadujeme na 7,5 miliardy korun v případě sociálního pojištění a na 6,9 miliardy korun v případě zdravotního pojištění,“ uvedl pro CNN Prima NEWS mluvčí resortu financí Jakub Vintrlík.

Že tento typ úlevy pomohl, protože ponechal živnostníkům hotovosti, potvrdil CNN Prima NEWS vedoucí sekce správy daní Komory daňových poradců Tomáš Hajdušek. „Toto opatření OSVČ určitě pomohlo, protože jim byla ponechána hotovost, a byl jim tak aspoň z části kompenzován výpadek tržeb. To byl pro OSVČ největší problém v průběhu vypnutí ekonomiky,“ sdělil Hajdušek.

Přeplatky, pokud OSVČ zálohy platily

Co se stane v případě, kdy OSVČ i přes výjimku například zálohu na sociální pojištění posílaly, se redakce zeptala České správy sociálního zabezpečení. Z odpovědi vyplývá, že těmto živnostníkům vznikne přeplatek a zálohy jim budou vráceny nebo budou použity na úhradu dalších finančních závazků, pokud nějaké jsou.

„V případě, že OSVČ i přes zákonné prominutí hrazení záloh na důchodové pojištění OSVČ v období od března do srpna 2020 zálohy na pojistné v tomto období hradila, byly tyto platby podle tohoto zákona použity nejprve na úhradu splatných závazků a poté jako záloha či zálohy na pojistné na další kalendářní měsíce roku 2020. Platby použité jako zálohy na pojistné za zbývající měsíce roku pak budou při zúčtování přehledu o příjmech a výdajích OSVČ za rok 2020 započteny,“ informovalo CNN Prima NEWS oddělení komunikace ČSSZ.

Od září se tedy povinnost platit zálohy vrací. Splatnost zálohy na sociální pojištění za září je ještě v září, na zdravotní až v říjnu.

Podpora ve formě odpuštěných záloh na pojistné nebyla jediná, kterou mohli živnostníci v době, kdy měli zavřené živnosti, využít. Mezi hlavní patřil tzv. kompenzační bonus či ošetřovné pro OSVČ. O kompenzační bonus mohli živnostníci žádat do 7. srpna, tento typ podpory tedy už také neběží. Naopak společníci malých s. r. o. o kompenzaci ještě žádat mohou.

K tématu

Tagy: OSVČ kompenzační bonus ČSSZ vládní pomoc zdravotní pojišťovny koronavirus

Další hlavní zprávy

Andrej Babiš

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Babiš: Jasně jsme řekli, ať omezíte kontakty. Je to tak těžké pochopit?

Čísla jsou katastrofální, vždyť jsme vám říkali, že je třeba omezit kontakty, podivuje se premiér Andrej Babiš a nechápe, proč to lidé nechápou, chodí ven a vládní nařízení nedodržují. Ve svém nedělním videu Čau lidi apeloval na to, aby Češi nařízení „proboha“ už začali respektovat. Zároveň během dne on i ministr Roman Prymula uvedli, že pokud se čísla do úterý nezlepší, přijde další fáze zpřísnění.

Politika

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

KOMENTÁŘ: Nerozčilujme se nad Prymulou. Žádná rovnost přece neexistuje

Kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly nachytaného v hospodě a bez roušky zdá se být jednou z nejvýbušnějších v naší politice za poslední léta. Na první pohled to opravdu vypadá děsivě. Ministr „prudí“ celé Česko se zákazem shlukování, zavírá školy (a hází nám děti na krk), zakazuje nám zajít si na pivo. A sám si užívá bezrouškových slastí života. Pojďme ale zkusit na chvíli zklidnit vášně.

reklama
Lidé dál ignorují vládní nařízení. V pražské Troji se jich sešly zástupy
Pokud do úterý čísla neklesnou, hrozí úplné uzavření, přiznal Prymula na odchodu
reklama
reklama
Hampl: Vláda mrtvých a dluhů. Je to epidemie papalášství, nešetřil Babiše ekonom

Partie

Domácí zpravodajství

Prymula: Dotace pro dceru přišla v době, kdy jsem ve vládě nebyl
Sedmiletá Češka je jediná na světě se vzácným svalovým onemocněním. Léčba neexistuje
ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum
Další články
reklama
reklama