Chci napravit vztahy mezi prezidentem a Senátem. Během projevu před zákonodárci v horní komoře Parlamentu to řekl Petr Pavel. Šéf Senátu Miloš Vystrčil prezidentovu návštěvu označil za „symbolický návrat k ústavnosti, normální politické kultuře a spolupráci“. Pavel zároveň od senátorů obdržel dva dárky.
„Moji předchůdci měli, zjednodušeně řečeno, k Senátu problematické vztahy. Mezi mými cíli je přispívat ke zlepšení politické kultury. Chtěl bych napravit vztahy našich dvou institucí. Je nezbytné, aby Česká republika mluvila v zahraničí jedním hlasem. Senát a prezident mají jistou podobnost. Obě instituce mají sice méně pravomocí, hrají ale důležité pojistky demokracie v našem systému,“ řekl Pavel zákonodárcům v horní komoře.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Prezident Pavel odmítl cestu na Tchaj-wan. Nemá cenu dráždit hada bosou nohou, řekl
„Věřím, že naše vztahy budou korektní a vedené snahou nacházet společná řešení. Doufám, že je takto budete vnímat i vy senátoři,“ dodala hlava státu během svého projevu. Miloš Vystrčil Pavlovu přítomnost na schůzi Senátu označil za „symbolický návrat k ústavnosti, normální politické kultuře a spolupráci“.
Trvanlivý inkoust a senátní pero
Také Vystrčil naznačil, že věří v korektní vztahy. Jménem Senátu Pavlovi poděkoval a předal mu dva dárky, konkrétně trvanlivý inkoust a senátní pero. Na navazující společné tiskové konferenci pak oba ústavní činitelé hovořili o plánech cest po méně rozvinutých regionech v republice i o zahraniční politice.
Petr Pavel rovněž prozradil, že hodlá navrhnout na ústavní soudce jen takové kandidáty, o jejichž kvalitách nebude mít pochyby. Senátoři prezidentovy nominanty schvalují. Letos končí mandát celkem sedmi ústavním soudcům, třem z nich už začátkem května.
Pavlův předchůdce Miloš Zeman nenavštívil schůzi horní komory devět let v kuse. Naposledy tam zavítal v květnu 2014, tedy zhruba rok po nástup do funkce. O Senátu se vyjadřoval jako o zbytečné ústavní instituci, kterou by bylo možné vyhladovět, tedy zrušit její financování ze státního rozpočtu. Byl také proti cestě předsedy Senátu na Tchaj-wan.
Horní komora Zemana v minulých letech kritizovala za jeho kontroverzní výroky a postoje. V roce 2019 schválila návrh ústavní žaloby na Zemana kvůli hrubému porušování ústavy, Sněmovna v tehdejším složení ale k návrhu nezbytný souhlas nepřipojila.