Výzkumníci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT) vyvinuli nástroj pro opakovanou dezinfekci respirátorů. Zařízení dokáže vyčistit různé předměty nejen od koronaviru, ale i například od viru chřipky. Vědci také zveřejnili návod na domácí zhotovení přístroje. Po výrobě samotné dezinfekce jde tak o další způsob, jakým VŠCHT pomáhá proti šíření onemocnění COVID-19.
Hlavním důvodem k vytvoření dezinfekčního nástroje byl všeobecný nedostatek respirátorů ve společnosti. „Sestrojili jsme aparaturu, která může respirátory dezinfikovat opakovaně. Zároveň jsme ověřili, že se účinnost respirátorů sníží jen nepatrně,“ popsal ve veřejně dostupném manuálu na výrobu dezinfikačního zařízení vědec z VŠCHT Vladimír Scholtz.
Samotný obal čistícího nástroje je z plastu a výzkumníci ho vytiskli na 3D tiskárně. Vnitřek zařízení pak tvoří zejména trubička a jehly, mezi kterými se vytváří vítr z iontů. „Tento vítr vynáší aktivní částice z oblasti výboje dále do prostoru expoziční komůrky, do níž se dezinfikované předměty vkládají,“ říká Scholtz. Celá dezinfekce jednoho respirátoru trvá přibližně hodinu. VŠCHT nabízí zájemcům pomoc při domácím sestrojení nebo dodání samotného přístroje, i když jen v omezeném, spíše jednotkovém množství. Kromě pražských chemiků se na vývoji podílelo také centrum klinických laboratoří Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a firma AVEC CHEM v Přelouči ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Hradec Králové.
Třicet tisíc litrů z Kralup
S pomocí proti šíření koronaviru začali na VŠCHT už v březnu, kdy se v Česku začalo onemocnění rozšiřovat. Tehdy vyráběli samotnou dezinfekci, kterou roznášeli hasičům nebo bezdomovcům. Jenže po několika týdnech je upozornila celní správa, že na dezinfekci z univerzitních laboratoří se vztahuje spotřební daň. „S výrobou ve škole jsme tedy museli přestat, a jediné místo, odkud můžeme dezinfekci distribuovat, je náš certifikovaný Technopark v Kralupech nad Vltavou,“ uvedl pro web Generace20 tiskový mluvčí VŠCHT Michal Janovský.
V době, kdy nastaly problémy se spotřební daní, měla vysoká škola přibližně 1500 dobrovolníků, kteří pomáhali šít a roznášet roušky, nebo asistovali studentům medicíny v testovacích stanech na koronavirus. Od vyhlášení nouzového stavu dodala VŠCHT do více než třiceti organizací přibližně 30 tisíc litrů dezinfekce.