Havel a Veleba o pšeničné krizi
Připravme se, že chleba bude zdražovat i nadále. Mouka, ze které se chléb vyrábí, je totiž ještě z loňské sklizně, kdy byly nižší náklady. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl agrární analytik Petr Havel. Podle bývalého prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby stát nezajišťuje potravinovou bezpečnost.
Okolo 12 procent světového exportu pšenice před válkou pocházelo z Ukrajiny. I když Rusko na okupovaných územích zásoby konfiskuje nebo rovnou ničí, Kyjev má stále miliony tun na vývoz. Jenže neexistuje způsob, jak obilí k tradičním odběratelům dostat. Ti jsou především na Blízkém východě a v Africe. „Pro část světa, která využívala pšenici z Ukrajiny, je to problém minimálně na jednu sezonu a možná i déle,“ vysvětlil Havel.
Vláda se shodla na plánu zemědělských dotací. Nekula chce ročně na podporu tři miliardy
Vládní koalice se shodla na podobě strategického plánu zemědělských dotací. Výše redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy, zůstane na úrovni 23 % z celkové částky na přímé platby. Návrh už v lednu vyvolal protesty zemědělců. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce získat na podporu malých a středních podniků až tři miliardy korun ročně. V tiskové zprávě o tom ve středu informoval mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Cena pšenice za posledních několik měsíců vzrostla o desítky procent. Kilo chleba od začátku roku zdražilo o 8 korun. „Lze říci, že cena za chleba ještě poroste. Mouka, ze které se chléb vyrábí, je ještě z loňské sklizně. To ještě náklady nebyly takové,“ upozornil Havel.
Mnoho lidí se dostává do potravinové chudoby
Podle Lebedy má vláda možnost, kterou nevyužívá – nakupovat pšenici do Státních hmotných rezerv. „Mnoho lidí se dostává do potravinové chudoby. Tento stát nezajišťuje potravinovou bezpečnost,“ má jasno Veleba.
Mají na současnou situaci vliv i Zelená dohoda pro Evropu (Green Deal) a protiruské sankce? „Když se vyspělý svět, zejména Evropa, rozhodla, že se bude zaměřovat na obnovitelné zdroje, tlak na cenu to vyvolává a je to jeden ze spouštěčů. Je potřeba ale říci, že nerostou jen energie, ale třeba i ropa,“ řekl Havel. „Pokud se skutečně zastaví ropa a hlavně plyn z Ruska, nejde to ničím nahradit. Pokud to jde něčím nahradit, bude to drahé a budou to obrovské investice,“ varoval Veleba.
Dodal ovšem, že se o letošní úrodu pšenice bát nemusíme, přestože se někteří experti obávají sucha. „Letos zatím sucho je. Konkrétně si ale myslím, že na Vysočině základ úrody mají a nemusíme se bát neúrody. Samozřejmě jsou oblasti, kde je vody v půdě málo,“ uzavřel Veleba.