Chřipka vs. COVID. Odborníci se přou, co je pro lidi nebezpečnější

Koronavirus

PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Beran, Cikrt, Flegr, Žaloudík - 13.9. v 11:55

Je pro člověka smrtelnější chřipka, nebo COVID-19? O této otázce diskutovali odborníci v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Podle parazitologa a evolučního biologa Jaroslava Flegra mají lidé na běžnou chřipku již protilátky, zatímco onemocnění COVID-19 je výrazně nebezpečnější, protože se s ním lidstvo setkává poprvé.

„Tohle je novinka, každý se s tím setkal poprvé. Ve světě má 20krát větší smrtnost, než běžná chřipka,“ říká o nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Ten v pořadu Partie uvedl, že se jedná o chorobu, se kterou se lidé setkávají poprvé a až na pár výjimek u lidí, kteří ji prodělali, vůči ní nemá lidstvo imunitu.

Chřipka je podle něj jiná. Běžný člověk ji za život měl několikrát v různých formách, takže pokud jí znovu onemocní, tak určité protilátky již má v krvi. Flegr také prohlásil, že letos na podzim nenastane každoroční chřipková sezona. „Budeme zalezlí a budeme nosit roušky,“ vysvětlil parazitolog.

Epidemiolog Jiří Beran onemocnění COVID-19 sám prodělal. „V mém případě to byla bolest hlavy, zarudnutí spojivek, zvýšená teplota a velká únava. U mého syna to byla vysoká teplota, únava, průjem,“ popsal svůj a synův stav Beran. Podle něj je úmrtnost na COVID-19 „někde mezi chřipkou a akutním respiračním onemocněním“. Zároveň také dodal, že má k nemoci způsobené koronavirem velký respekt. „Určitě bych neřekl, že to onemocnění probíhá u všech lehce,“ doplnil Beran.

Člověk mohl mít rakovinu i koronavirus

Šéfredaktor Zdravotnického deníku a bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt je zastáncem toho, že nemoc COVID-19 je závažnějším onemocněním, než chřipka. Připomněl k tomu případy stovek zdravotníků v USA, kteří zemřeli na COVID-19. „V USA jinak zdravotníci neumírají na chřipku, protože 99 procent z nich je očkováno, u nás je to procento mizivé,“ řekl Cikrt v pořadu Partie a dodal, že nechce chřipku bagatelizovat.

Podle senátora a onkologa Jana Žaloudíka není dobré zlehčovat ani chřipku, přímo mu vadí termín „chřipečka“. Poznamenal, že na chřipku každoročně umírá až dva tisíce lidí. Když přitom postihne rizikové skupiny, kam je třeba vyjma seniorů řadit i lidi s poruchami imunity, tak to podle něj „může vypadat hrozně škaredě“. Lékař zároveň dodal, že by se nezaměřoval ani tak na chřipku, či COVID-19, ale staral by se o všechny choroby.

Žaloudík také zmínil, že mnoho zemřelých, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus, mělo i jiné nemoci. Přesto ve zprávách o úmrtí je coby příčina smrti uvedena nemoc COVID-19, přestože dle Žaloudíka mohl mít daný člověk například rakovinu či prodělal plicní embolii. Není tak zcela jasné, na co přesně tito lidé zemřeli.

Na COVID-19 již zemřelo více lidí než každoročně na chřipku

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) každý rok zemře na chřipku 290 tisíc až 650 tisíc lidí, přičemž se jí každoročně nakazí až miliarda osob. S nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zatím zemřelo přes 920 tisíc lidí. Dosud bylo po celém světě zaznamenáno téměř 30 milionů případů nákazy.

V posledním týdnu dochází v Česku k nejvyšším denním nárůstům nakažených od začátku pandemie. Jen v sobotu přibylo 1 541 pozitivně testovaných osob, což bylo doposud nejvíce. O víkendu se přitom testuje méně, než v pracovním týdnu.

Aktuálně je v Česku přes 13 700 nakažených lidí. S nemocí COVID-19 je dle údajů ministerstva zdravotnictví hospitalizováno 297 lidí, z toho 69 z nich je ve vážném stavu.

První případy nákazy koronaviru se v Česku objevily 1. března. Od té doby bylo v zemi zaznamenáno přes 35 tisíc pozitivně testovaných osob. V Česku zatím s onemocněním COVID-19 zemřelo 453 lidí.

Kvůli zhoršené situaci při pandemii koronaviru ministr zdravotnictví znovu plošně nařídil povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách v celé zemi.

Tagy: