reklama

Chřipka vs. COVID. Odborníci se přou, co je pro lidi nebezpečnější

Je pro člověka smrtelnější chřipka, nebo COVID-19? O této otázce diskutovali odborníci v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS. Podle parazitologa a evolučního biologa Jaroslava Flegra mají lidé na běžnou chřipku již protilátky, zatímco onemocnění COVID-19 je výrazně nebezpečnější, protože se s ním lidstvo setkává poprvé.

reklama

„Tohle je novinka, každý se s tím setkal poprvé. Ve světě má 20krát větší smrtnost, než běžná chřipka,“ říká o nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr. Ten v pořadu Partie uvedl, že se jedná o chorobu, se kterou se lidé setkávají poprvé a až na pár výjimek u lidí, kteří ji prodělali, vůči ní nemá lidstvo imunitu.

Chřipka je podle něj jiná. Běžný člověk ji za život měl několikrát v různých formách, takže pokud jí znovu onemocní, tak určité protilátky již má v krvi. Flegr také prohlásil, že letos na podzim nenastane každoroční chřipková sezona. „Budeme zalezlí a budeme nosit roušky,“ vysvětlil parazitolog.

Epidemiolog Jiří Beran onemocnění COVID-19 sám prodělal. „V mém případě to byla bolest hlavy, zarudnutí spojivek, zvýšená teplota a velká únava. U mého syna to byla vysoká teplota, únava, průjem,“ popsal svůj a synův stav Beran. Podle něj je úmrtnost na COVID-19 „někde mezi chřipkou a akutním respiračním onemocněním“. Zároveň také dodal, že má k nemoci způsobené koronavirem velký respekt. „Určitě bych neřekl, že to onemocnění probíhá u všech lehce,“ doplnil Beran.

Člověk mohl mít rakovinu i koronavirus

Šéfredaktor Zdravotnického deníku a bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt je zastáncem toho, že nemoc COVID-19 je závažnějším onemocněním, než chřipka. Připomněl k tomu případy stovek zdravotníků v USA, kteří zemřeli na COVID-19. „V USA jinak zdravotníci neumírají na chřipku, protože 99 procent z nich je očkováno, u nás je to procento mizivé,“ řekl Cikrt v pořadu Partie a dodal, že nechce chřipku bagatelizovat.

Podle senátora a onkologa Jana Žaloudíka není dobré zlehčovat ani chřipku, přímo mu vadí termín „chřipečka“. Poznamenal, že na chřipku každoročně umírá až dva tisíce lidí. Když přitom postihne rizikové skupiny, kam je třeba vyjma seniorů řadit i lidi s poruchami imunity, tak to podle něj „může vypadat hrozně škaredě“. Lékař zároveň dodal, že by se nezaměřoval ani tak na chřipku, či COVID-19, ale staral by se o všechny choroby.

Žaloudík také zmínil, že mnoho zemřelých, kteří byli pozitivně testováni na koronavirus, mělo i jiné nemoci. Přesto ve zprávách o úmrtí je coby příčina smrti uvedena nemoc COVID-19, přestože dle Žaloudíka mohl mít daný člověk například rakovinu či prodělal plicní embolii. Není tak zcela jasné, na co přesně tito lidé zemřeli.

Na COVID-19 již zemřelo více lidí než každoročně na chřipku

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) každý rok zemře na chřipku 290 tisíc až 650 tisíc lidí, přičemž se jí každoročně nakazí až miliarda osob. S nemocí COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, zatím zemřelo přes 920 tisíc lidí. Dosud bylo po celém světě zaznamenáno téměř 30 milionů případů nákazy.

V posledním týdnu dochází v Česku k nejvyšším denním nárůstům nakažených od začátku pandemie. Jen v sobotu přibylo 1 541 pozitivně testovaných osob, což bylo doposud nejvíce. O víkendu se přitom testuje méně, než v pracovním týdnu.

Aktuálně je v Česku přes 13 700 nakažených lidí. S nemocí COVID-19 je dle údajů ministerstva zdravotnictví hospitalizováno 297 lidí, z toho 69 z nich je ve vážném stavu.

První případy nákazy koronaviru se v Česku objevily 1. března. Od té doby bylo v zemi zaznamenáno přes 35 tisíc pozitivně testovaných osob. V Česku zatím s onemocněním COVID-19 zemřelo 453 lidí.

Kvůli zhoršené situaci při pandemii koronaviru ministr zdravotnictví znovu plošně nařídil povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách v celé zemi.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank
Gaming

Arnold Schwarzenegger v bizarní vánoční reklamě. Připomněl, že má doma opravdový tank

Terminátor, John Matrix či barbar Conan. Hollywoodský herec, kulturista a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je známý především jako drsňák z akčních filmů. Hráče počítačových her ale překvapil i zmátl svou přítomností ve vánoční reklamě pro on-line titul World of Tanks. Spolupráci s vývojáři posléze vysvětlil na sociálních sítích – sám je prý velký fanda vojenské techniky. Připomněl, že doma má funkční tank, se kterým už v minulosti „pro radost“ přejížděl vraky aut či nábytek.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Detaily tragédie na Plzeňsku: Muž zastřelil svého bratra, po útěku se nejspíš oběsil

Krajští kriminalisté zahájili trestní řízení v případu nedělní střelby v Radějovicích na severním Plzeňsku, při níž zemřel pětašedesátiletý muž. Policisté z územního odboru Plzeň-venkov se dále zabývají okolnostmi úmrtí šestašedesátiletého útočníka, který se krátce po činu oběsil. Podle prvotních informací šlo o rozepři mezi rodinnými příslušníky.

reklama