reklama

Milada Horáková by do exilu odejít nechtěla, říká publicista Daniel Anýž

„Jdu s hlavou vztyčenou,“ zněla věta v posledním dopise adresovaném nejbližším osobám, který Milada Horáková napsala tři hodiny před popravou. V sobotu si bude nejen Česko připomínat 70 let od jejího zavraždění komunisty. O životě ženy, která se stala symbolem odporu proti totalitě, jejím manželovi Bohuslavovi Horákovi a dceři Janě Kánské hovořil v pořadu K věci publicista a novinář Daniel Anýž.

reklama

Anýž vydává na počest Milady Horákové a její rodiny knihu Jdu s hlavou vztyčenou. Podle novináře má především dopovědět příběh rodiny, která byla popravou Milady Horákové silně poznamenaná. „Komunisté jim rozbili celou rodinu. Bohuslav Horák stihl šťastně uniknout zatčení a odešel do exilu do Německa a do USA. S dcerou Janou se ale neviděl 17 let,“ popisoval rodinný příběh Anýž.

V knize čerpá především ze vzpomínek Bohuslava Horáka a Jany Kánské. Podle něj se díky jejich pamětím dokázal vypořádat s těmi nejbolestnějšími momenty, kterými si rodina během popravy Milady Horákové procházela. „Jana mi půjčila rukopisné vzpomínky, citoval jsem doslovně její zápis, který mluví sám za sebe. Nemohli se ani rozloučit, jen zamávat a odejít. Jana tam píše: ‚Strašné.‘ Několikrát podtrženo. ‚Ráno jsem se probudila v době popravy a den byl krásný a slunný,‘“ citoval kontrastující emoce Anýž.

Milada by nedokázala z exilu pozorovat, co se v Československu dělo

Bojovnice za ženská práva, politička a právnička Milada Horáková byla už od dětství zásadová. Z gymnázia byla v roce 1918 vyloučena kvůli účasti na protiválečných demonstracích, kterých se v tu dobu studenti účastnit nesměli. S jejím přesvědčením souhlasí i Anýž, který říká, že takový byl zkrátka životní styl celé její rodiny včetně manžela. Po otci zdědila obdiv k prezidentu T. G. Masarykovi a byla také velká vlastenka. „Říkávala: ‚Když mě nezabili nacisté, tak moji krajané přeci nemohou být horší.‘ Tak se v komunistech spletla,“ uvedl novinář.

Anýž by byl rád, kdyby se o příběhu její rodiny vědělo víc. „Myslím, že by mělo být víc slyšet to základní– že Horákovi nedělali vůbec nic špatného. Chovali se jako normální lidé, kteří měli rádi svou zem a žili čestné životy. Jediné, co jim ‚vadilo‘, když přišlo nacistické a pak komunistické zlo. Chtěli potom dál žít jako svobodní lidé,“ upřesnil. Podle něj i to byl důvod, proč Horákovi společně neutekli do exilu. „Pořád to oddalovali. Čtu to tak, že Milada odejít nechtěla, nedokázala by z exilu pozorovat, co se v Československu dělo,“ míní novinář.

Žena pro režim „nebezpečná“

Česká politička a právnička se narodila 25. prosince 1901. Po studiu práv vedla na pražském magistrátu oddělení sociální péče. Působila v ženském hnutí Rada československých žen, byla také členkou sociálních spolků. Za války se zapojila do odboje, za to byla v roce 1944 odsouzena k osmi letům vězení. Po válce byla zvolena poslankyní za národně socialistickou stranu.

Mandát po komunistickém převratu v únoru 1948 na protest složila. Zatčena pak byla 27. září 1949. To byla také předehra justiční vraždy, jak soudní řízení známé jako Proces se skupinou Milady Horákové, ve kterém bylo společně s ní obviněno dalších dvanáct lidí, nazývají někteří historici. Zatčeno bylo několik významných politiků, kteří se odmítli smířit s komunistickým převzetím moci a snažili se mimo jiné udržovat kontakty s exilovými politiky. Na konci října pak vznikla zpráva o dosavadních výsledcích šetření, která měla název Direktorium československého odboje. V ní bylo vykonstruováno schéma protistátního spiknutí.

Proces v režii sovětských poradců začal 31. května 1950. Rozsudek padl 8. června. Horáková odmítla požádat o milost. U prezidenta Gottwalda ji pro ni žádaly i světoznámé osobnosti, například Albert Einstein. Milada Horáková byla 27. června 1950 oběšena na dvoře věznice na Pankráci v rámci komunistických politických procesů v 50. letech 20. století za falešné obvinění ze spiknutí a velezrady. Byla jedinou ženou popravenou v těchto soudních řízeních. Trest smrti ale dostali i další tři obžalovaní – historik a kritik Záviš Kalandra, bývalý štábní strážmistr SNB Jan Bouchal a podnikatel Oldřich Pecl. Další čtyři lidé pak k doživotnímu žaláři a zbytek k dlouholetým trestům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek
Partie

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Velká politická debata se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Velká politická debata se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové zabývaly ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině sledujte velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nedělní Partie od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Babiš se chlubí, že Čechům zlevnil data. Máme je druhé nejdražší v EU, reaguje opozice

Češi mají druhá nejdražší mobilní data v Evropské unii, ta se proto znovu před volbami stávají zásadním politickým tématem. Premiér Andrej Babiš již mnohokrát řekl, že levnější data jsou pro jeho vládu prioritou, v minulosti kvůli nim například odvolal ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou. Aktuálně se chlubí, že se skutečně dosáhlo nižších cen. Opozice však upozorňuje, že data nadále zůstávají nejen mezi nejdražšími v Evropě, ale také na celém světě.

Burka, nikáb, burkiny, čádor či hidžáb. Jak poznat rozdíly v oděvech muslimek?

Odívání muslimských žen prošlo nejen v evropském prostředí sérií bouřlivých diskuzí. Nyní se téma vrátilo na stůl především v souvislosti s děním v Afghánistánu. Společně s tím se nicméně vrátil také zmatek v pojmech. V muslimském světě totiž existuje hned několik forem zahalování, které se v evropském prostředí navzájem zaměňují. Jak poznat rozdíly mezi burkou, nikábem, čádorem a hidžábem?

Chřipka bude letos řádit jako před covidem, varuje lékař. Češi podceňují důsledky

Zatímco v loňském roce chřipka prakticky vymizela, někteří odborníci předvídají, že letos se může objevit stejně jako v předchozích letech. Podobně jako u covidu je nejlepší ochranou před nákazou očkování. Které skupiny obyvatel by se měly nechat proti chřipce naočkovat, kdy je na to nejvhodnější doba a má to vůbec smysl? Na otázky CNN Prima NEWS odpovídá praktický lékař Michal Holásek.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

reklama