reklama

Chtěl bych dodávat teleportem. Na e-shopu půjde koupit všechno, tvrdí šéf Alza.cz

„Začali jsme se předzásobovat už na konci prosince, výpadek zboží z Číny jsme čekali,“ oznámil generální ředitel největšího českého e-shopu Alza.cz Tomáš Havryluk v odpoledním Interview stanice CNN Prima NEWS. Hovořil též o tom, proč je Česko velmocí e-commerce, o přípravách na koronavirovou krizi i o tom, jak by mohla současná zkušenost proměnit budoucí podnikání jeho firmy.

reklama

Uzavření většiny kamenných obchodů po vládních nařízeních k zamezení šéření koronaviru znamenalo nápor na ty internetové. Ředitel společnosti Alza.cz tvrdí, že nyní musí výdejna fungovat nonstop v třísměnném provozu. „Spousta zaměstnanců si sáhla na dno,“ řekl Havryluk v Inteview a dodal: „Na příjmu stojí někdy až souvislá kolona kamionů.“

Nákupy Čechů na e-shopech podle Havryluka kulminovaly kolem 20. března, osm dní po vyhlášení nouzového stavu. Množství objednávek z e-shopu Alza.cz se však stále drží vysoko nad průměrem. „Otázka je, jaký 'sešup' nás čeká, až se situace uklidní, zda nás čeká malá krize, velká krize nebo jestli se to nepromítne vůbec,“ poznamenal šéf Alzy.

Zákazníci měli největší zájem o vybavení domácích kanceláří, velký boom zažily webkamery, dále také domácí pekárny, mrazáky nebo čističky vzduchu. „Vzrostl i odbyt tiskáren, které jinak mají klesající trend v prodejnosti,“ vysvětlil Havryluk. To podle něj souvisí i s nutností vyučovat děti doma. Právě na dodávkách elektroniky by se dle slov ředitele Alza.cz podepsal výpadek Číny.

Nákup až do předsíně?

Jednička mezi českými internetovými obchody během nouzového stavu zařadila do své nabídky též potraviny a krmení pro domácí zvířata. „Když jsme viděli, jakým útokem vzali někteří zákazníci obchodní řetězce, zareagovali jsme a zalistovali i potraviny, ale neplánujeme expandovat v tomto odvětví,“ uvedl Havryluk.

Zato krmivo i další potřeby pro zvířata chce Alza prodávat i nadále. „V budoucnu bychom mohli na e-shopu koupit úplně všechno. Přemýšlím spíš, co by koupit nešlo,“ pravil Havryluk, který do prodeje zařadil i automobily.

Současná situace změní podle generálního ředitele Alza.cz služby firmy tím, že rozšíří síť výdejních boxů. Havryluk má také jednu ambiciózní vizi, a to dodávání zboží teleportem. „Navázali jsme spolupráci se společností Liftago, díky čemuž jsme schopni doručovat skutečně expresně, to už se teleportu blíží,“ odhalil ředitel Alzy.

Pohlcovat menší společnosti se Alza.cz nechystá, není to prý výhodné ani pro jednu stranu. „Výhodnější je spolupráce, aby se obchodník věnoval jen tomu, co umí, a využil služeb, které Alza nabízí jako platforma,“ vysvětlil Havryluk.

V budoucnu by se podle něj mohlo nakupování na internetu posunout až k dodávání domů za nepřítomnosti zákazníka. „Proč by nemohl kurýr nechat nákup na chodbě? Pustíte ho elektronicky přes dveře a skrze kameru zkontrolujete, že se nic neděje,“ představil vizi Havryluk.

Česká republika patří mezi velmoce, v přepočtu na počet obyvatel má nejvíce e-shopů v Evropě. „Je to logické, nemáme nerostné bohatství ani ropu, co jiného než mozky by nás mohlo proslavit ve světě?“ popsal Havryluk. Příchod čínských gigantů na český trh prý čekat nemáme, tyto společnosti se orientují na velké trhy v Indii či Africe.

Tagy:

Hlavní zprávy

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert
Doprava

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

Věda je za otloukánka, kritizuje vládu ekonom. Podpora často roste pomaleji než inflace

Podpora vědy a výzkumu by měla být jednou ze zásadních priorit českého národního zájmu. Mluví o ní ekonomové a řada politických stran včetně vládního hnutí ANO ji zařazuje do svého programu. Premiér Andrej Babiš by chtěl do roku 2025, aby výdaje na vědu tvořily 2,5 % HDP. Skládání rozpočtů, které má hnutí ANO již sedmým rokem na starosti, v minulosti podpoře vědy ale příliš nepřálo – vědci si museli podle ekonoma Štěpána Křečka peníze od vlády tvrdě vybojovat.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Kvalita vajíček s věkem klesá. Stále více žen si je nechává pro jistotu zamrazit

Stovky žen si nechávají každoročně zamrazit svá vajíčka na klinikách asistované reprodukce. Důvody jsou různé. Některé si tak chtějí „pojistit“ mateřství, které odkládají, jiné podstupují zákrok kvůli zdravotním potížím, například z důvodu léčby rakoviny. Co všechno musí žena, která si chce nechat zamrazit svá vajíčka, podstoupit a jaké jsou šance na otěhotnění? Na to se CNN Prima NEWS zeptala odborníka na asistovanou reprodukci Štěpána Machače.

Byl v izraelském komandu, nyní Česku pomáhá bojovat s terorismem. Kdo je Dani Jatom?

Šéfoval izraelskému Mosadu, zastával několik politických funkcí a byl také součástí elitního úderného komanda, které zachránilo rukojmí před únosci. Nyní se Dani Jatom rozhodl zapojit do aktivit nedávno zprovozněného českého Centra pro výzkum terorismu (CTV). V čele poradního orgánu bude na základě bohatých zkušeností pomáhat ČR v boji proti vnějším i vnitřním hrozbám.

Lžou a hledají únikové dveře. Ani to nejsou horolezci, pálí do Čechů šéf záchranné mise

Příběh dvou českých horolezců Jakuba Vlčka a Petra Macka – kteří zdolali pákistánskou horu Rakapoši, ale při sestupu se dostali do problémů a musel pro ně přiletěl armádní vrtulník – nabírá na síle. Velitel záchranné mise Karim Šáh Nizarí pro web Hlídací pes uvádí, že Češi do médií neříkají celou pravdu, ostře je kritizuje a zbavuje titulu horolezci.

Dovolená na lyžích skončila tragicky. Po pádu došlo u Nikol k poranění mozku

Úrazy mozku patří mezi ty nejzávažnější. Léčba bývá dlouhodobá a s nejistými výsledky. Osmnáctileté Nikol se změnil život na dovolené na lyžích. Přestože byla zdatná lyžařka, ošklivý pád způsobil rozsáhlé poškození mozku. Přestože lékaři byli velmi skeptičtí, Nikol svůj boj nevzdala. Musela však podstoupit několik operací a následovaly měsíce rehabilitací. Nikolin příběh vypráví pro CNN Prima NEWS rodiče Dáša a Josef.

reklama

Domácí zpravodajství

Jurečka ze svého výroku o sňatcích homosexuálů couvá. U kolegů tvrdě narazil

Lidovecký předseda Marian Jurečka rozvířil mediální vody svým výrokem, že by si neuměl představit účast KDU-ČSL v nové vládě, pokud by kabinet odsouhlasil manželství pro všechny. Ostatní lídři koalice Spolu poukazují na to, že otázka manželství pro všechny musí zůstat na rozhodnutí jednotlivých poslanců, a zdůrazňují, že jsou letošní volby především o jiných tématech. Sám Jurečka ze svého výroku couvá.

Vím, myslíš to dobře, ty trdlo. Ale Volný tě zneužívá, vzkázal Novotný Csákové

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) napsal zpěvačce Iloně Csákové třístránkový dopis. V něm ji varuje před její spolupráci se stranou Volný blok, za kterou kandiduje v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny jako lídryně Jihomoravského kraje. „Posílám ti místo veřejného výsměchu hodně štěstí. V té bramboračce, co sis vytvořila v hlavě, ho budeš potřebovat,“ vzkázal Novotný.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama