reklama

Chtěl bych dodávat teleportem. Na e-shopu půjde koupit všechno, tvrdí šéf Alza.cz

„Začali jsme se předzásobovat už na konci prosince, výpadek zboží z Číny jsme čekali,“ oznámil generální ředitel největšího českého e-shopu Alza.cz Tomáš Havryluk v odpoledním Interview stanice CNN Prima NEWS. Hovořil též o tom, proč je Česko velmocí e-commerce, o přípravách na koronavirovou krizi i o tom, jak by mohla současná zkušenost proměnit budoucí podnikání jeho firmy.

reklama

Uzavření většiny kamenných obchodů po vládních nařízeních k zamezení šéření koronaviru znamenalo nápor na ty internetové. Ředitel společnosti Alza.cz tvrdí, že nyní musí výdejna fungovat nonstop v třísměnném provozu. „Spousta zaměstnanců si sáhla na dno,“ řekl Havryluk v Inteview a dodal: „Na příjmu stojí někdy až souvislá kolona kamionů.“

Nákupy Čechů na e-shopech podle Havryluka kulminovaly kolem 20. března, osm dní po vyhlášení nouzového stavu. Množství objednávek z e-shopu Alza.cz se však stále drží vysoko nad průměrem. „Otázka je, jaký 'sešup' nás čeká, až se situace uklidní, zda nás čeká malá krize, velká krize nebo jestli se to nepromítne vůbec,“ poznamenal šéf Alzy.

Zákazníci měli největší zájem o vybavení domácích kanceláří, velký boom zažily webkamery, dále také domácí pekárny, mrazáky nebo čističky vzduchu. „Vzrostl i odbyt tiskáren, které jinak mají klesající trend v prodejnosti,“ vysvětlil Havryluk. To podle něj souvisí i s nutností vyučovat děti doma. Právě na dodávkách elektroniky by se dle slov ředitele Alza.cz podepsal výpadek Číny.

Nákup až do předsíně?

Jednička mezi českými internetovými obchody během nouzového stavu zařadila do své nabídky též potraviny a krmení pro domácí zvířata. „Když jsme viděli, jakým útokem vzali někteří zákazníci obchodní řetězce, zareagovali jsme a zalistovali i potraviny, ale neplánujeme expandovat v tomto odvětví,“ uvedl Havryluk.

Zato krmivo i další potřeby pro zvířata chce Alza prodávat i nadále. „V budoucnu bychom mohli na e-shopu koupit úplně všechno. Přemýšlím spíš, co by koupit nešlo,“ pravil Havryluk, který do prodeje zařadil i automobily.

Současná situace změní podle generálního ředitele Alza.cz služby firmy tím, že rozšíří síť výdejních boxů. Havryluk má také jednu ambiciózní vizi, a to dodávání zboží teleportem. „Navázali jsme spolupráci se společností Liftago, díky čemuž jsme schopni doručovat skutečně expresně, to už se teleportu blíží,“ odhalil ředitel Alzy.

Pohlcovat menší společnosti se Alza.cz nechystá, není to prý výhodné ani pro jednu stranu. „Výhodnější je spolupráce, aby se obchodník věnoval jen tomu, co umí, a využil služeb, které Alza nabízí jako platforma,“ vysvětlil Havryluk.

V budoucnu by se podle něj mohlo nakupování na internetu posunout až k dodávání domů za nepřítomnosti zákazníka. „Proč by nemohl kurýr nechat nákup na chodbě? Pustíte ho elektronicky přes dveře a skrze kameru zkontrolujete, že se nic neděje,“ představil vizi Havryluk.

Česká republika patří mezi velmoce, v přepočtu na počet obyvatel má nejvíce e-shopů v Evropě. „Je to logické, nemáme nerostné bohatství ani ropu, co jiného než mozky by nás mohlo proslavit ve světě?“ popsal Havryluk. Příchod čínských gigantů na český trh prý čekat nemáme, tyto společnosti se orientují na velké trhy v Indii či Africe.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama