Z daňového balíčku, který nedávno prošel Sněmovnou, vstávají starostům obcí vlasy hrůzou. Jeho schválení senátem by znamenalo mnohamilionové ztráty v rozpočtech, které by museli akutně řešit. To by se podepsalo na opravách komunikací či plánovaných investicích, škrtalo by se také ve sportu či v kultuře. Starostové proto varují, že tyto kroky jenom vytvářejí nestabilní prostředí, ve kterém banky nebudou chtít obcím dlouhodobě půjčit.
Výpadek by se týkal všech obcí, od těch nejmenších s několika desítkami obyvatel až po velká statisícová města. „Pro Dolní Břežany by daňový balíček v současné podobě znamenal, že disponibilní zdroje se v roce 2021 přiblíží nule. Měli bychom pouze na běžné výdaje a splátky úvěrů. Na nové investice by nezbylo nic. Ty investice, které jsou rozestavěné, by se musely dofinancovat z úspor a bankovních úvěrů. V Dolních Břežanech se jedná o výstavbu deseti bytů, parkovací dům a rekonstrukci místních komunikací,“ sdělil CNN Prima NEWS starosta Dolních Břežan Věslav Michalik (STAN).
„Jako problém vidím to, že obce nebudou mít na spolufinancování evropských projektů, a tudíž Česká republika nebude moci tyto zdroje pro obce a města využít,“ dodal.
Upozornil však, že daňový balíček vytváří nejistotu především do budoucna, a to i přes slibované kompenzace. „Jednorázové kompenzace mohou jednorázově pomoci, ale problém je jinde. Problém je v tom, že daňový balíček vytvořil zcela nestabilní prostředí pro samosprávy. Žádná banka teď žádnému městu nepůjčí dlouhodobé peníze, protože není jasné, jaké budou příjmy samospráv v budoucnosti. Zákon o rozpočtovém určení daní je vlastně v troskách. Nelze dlouhodobě plánovat,“ uvedl Michalik.
„Jednání poslanců z ANO, ODS, KSČM a SPD považuji za krajně nezodpovědné vůči státnímu rozpočtu, vůči krajům a vůči obcím a městům. Doufám, že se Senát nebude snažit neopravitelný paskvil opravit a že celý balíček odmítne. A následně doufám, že se ve Sněmovně najde alespoň sto poslanců, kteří podruhé pro tento daňový balíček nezvednou ruku,“ dodal.
Není kde brát
Ztráty v řádu desítek milionů korun počítají větší okresní města. „Pokud by balíček prošel v navrženém znění, tak bude predikovaný dopad do rozpočtu města 37 milionů korun, což bychom museli řešit na úkor investic. Letní vládní kompenzace ve výši 32 milionů korun byla velmi vítaná a zásadně pomohla v zahlazení covidového výpadku. Město již na jaře provedlo úspory v řádu desítek milionů korun a dnes již není moc kde brát, pokud chceme plnit své funkce na úseku státní správy i samosprávy,“ sdělil CNN Prima NEWS starosta města Šumperk Tomáš Spurný (KDU-ČSL).
Konkrétně ve městě na severu Moravy by to znamenalo konec plánování revitalizace sídliště. „Pokud nám nebude poskytnuta kompenzace, určitě to půjde na vrub investic. Neprovedenou investicí by pravděpodobně byla jedna z etap revitalizace sídliště,“ uvedl Spurný.
Náchod přijde o 42 milionů
Ještě větší ztrátu by počítal Náchod. „Číslo je poměrně erudovaně spočítané. Pro nás to bude znamenat ztrátu 42 milionů korun, podle aktuálního daňového balíčku, který leží v Senátu. To znamená superhrubá mzda, sleva na poplatníka. Pokud tyto finanční prostředky nebudeme mít, tak za to nezrekonstruuji osm ulic dlouhých půl kilometru, a to včetně chodníků a osvětlení,“ řekl CNN Prima NEWS starosta Náchoda Jan Birke (ČSSD).
Náchod naštěstí v minulých letech šetřil. „My si s tím ale poradíme, protože jsme si v silných dobách odkládali finanční prostředky na horší časy, takže víceméně máme rezervu. Kdybychom ale takovou ztrátu neměli, z logiky věci opravíme o osm ulic navíc,“ vysvětlil Birke, který ČSSD zároveň zastupuje jako poslanec.
Neočekává navíc ani to, že by situaci zachránila případná kompenzace. „Pokud bude kompenzace, ta ztráta bude menší, ale celou ji v žádném případě nevyrovná. Nevím, jak to ODS a ANO vysvětlují svým starostům. Vezměte si, že například takové Brno bude mít ztrátu větší než jednu miliardu. Čím větší město, tím větší ztráta, ale paradoxně čím menší obec, tím větší malér. Takže to vyloženě závisí na rozpočtovém určení daní. Malé obce počítají každou korunu na každou rekonstrukci, na kterou šetří třeba čtyři roky,“ řekl.
Jeho stranický kolega a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda také uvedl, kde bude muset šetřit. „Výpadek příjmu odhadujeme na 20 mil. Kč. Šetříme na provozu města a příspěvkových organizací. Dále jsme snížili prostředky na dotační programy (sport, kultura) a odložili opravy a investiční akce,“ sdělil CNN Prima NEWS.
Také Uničov bude šetřit například na údržbě či investicích. „Oblasti, ve kterých plánujeme hledat úspory, jsou především zbytné investice, velké opravy a údržba, v menším objemu běžný provoz a běžná údržba,“ uvedl pro CNN Prima NEWS starosta Radek Vincour (ODS).