reklama

Vládní daňový balíček je nesmysl a předvolební hra, myslí si senátor Čunek

Osud daňového balíčku mají v rukou senátoři, po kterých vláda chce, aby jej opravili, a zmírnili tak jeho dopad. Dohoda se neblíží, lidovci trvají na tom, že změna sazby daní není namístě. Kdy a jak bude Senát o balíčku hlasovat? A nepoškodil budoucí spolupráci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 fakt, že občanští demokraté hlasovali pro Babišův návrh na snížení daní? Na tyto a další otázky odpovídal senátor Jiří Čunek v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

Senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek má už předem jasno, jak bude hlasovat o daňovém balíčku. „Jde o tak velký nesmysl, že se pro něj hlasovat nedá. Raději bych se klonil návrhu jej zamítnout nebo podpořit tu jeho část, která obsahuje slevu na dani pro rodiny,“ uvedl Čunek v pořadu K věci. Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislých ovšem zatím k vládnímu návrhu nezaujal jednotný postoj. „Zatím jsme se k této věci nesešli, teprve nás to čeká,“ řekl senátor.

Je to jen politická hra

V tuto chvíli už dál moc nechce debatovat o dani z příjmů, protože se podle něj jedná jen o politickou hru. „Všichni ji sledujeme v médiích. Samozřejmě se členů Parlamentu týká více, ale dopad bude mít na všechny občany Česka a hlavně na naše děti. Dluh poroste a nikdo neřekl, kde vezmeme peníze na jeho splacení,“ uvedl Čunek.

Současnou situaci označil za komickou zejména proto, že se vláda nedokáže dohodnout. „Pan Babiš předložil svůj návrh, pan Hamáček zase nadto podpořil návrh Pirátů. Jsem přesvědčený, že to neudělal proto, že by byl takový hazardér, ale aby návrh byl o to nesmyslnější a nabobtnal ze 79 na 130 miliard,“ vysvětlil senátor.

V prosinci stát přidá pět tisíc korun důchodcům, rozdávalo se také různým ohroženým skupinám. „A teď je načase koupit si poslední skupinu, což jsou bohatí,“ konstatoval.

Dluh zaplatí naše děti

Pro balíček by zvedl ruku, jen kdyby vláda řekla, že půlbilionový dluh zaplatí ještě současníci. „Musela by říct, že každý rok budeme platit tolik a tolik, a pokud by to nevyšlo, dá méně armádě, zdravotnictví nebo městům a obcím,“ řekl senátor.

Důvod, proč poslanci neřeší budoucí dluh, vidí v nadcházejících volbách. „Je necelý rok před volbami, což vláda samozřejmě nezdůrazňuje. Říká jen, že vytvoříme větší dluh a všem přidáme. Kde pak vezmeme finance na jeho splacení, už ale nikoho nezajímá,“ řekl a dodal, že dluh zaplatí naše děti a další generace. A to je podle něj nezodpovědně.

Čunek dodal, že současný plán měla vláda představit před rokem, kdy české hospodářství rostlo. „Řeklo by se, že nesmysl se superhrubou mzdou je potřeba zrušit, a kdyby bylo zle, nahradíme jej například zvýšením DPH. Je strašně moc možností, jak kompenzovat ztrátu, ale protože máme před volbami, je to jenom hra,“ konstatoval.

Není to svatba, ale jen zásnuby

Během rozhovoru také padla otázka, co pro budoucnost české politické scény znamená, že daňové změny podpořila ODS, zatímco velmi zásadně proti byli křesťanští demokraté a TOP 09. Jde o tři strany, které před pár týdny slavnostně ohlásily memorandum o vzájemné spolupráci a společné kandidatuře v příštích sněmovních volbách.

„Myslím, že dramatické by bylo, kdyby si strany slíbily, že už nyní budou jednat společně jako volební strana či unie. Vzhledem k tomu, že to neudělaly, postupuje zatím každá samostatně,“ uvedl senátor. Situaci přirovnal spíše ke stavu, kdy se budoucí manželé navzájem pozorují a hodnotí, zda druhý jednal správně, nebo ne.

Přestože už strany ohlásily spolupráci, jedná se tak podle Čunka stále spíše o zásnuby než o sňatek. „A ani ne úplně vážné. Pro mě je důležité, že strany si v tuto chvíli zatím nic neslíbily. Druhá věc je, že ODS zcela evidentně nahradila racionalitu, rozum a odpovědnost vůči dalším generacím svými volebními hesly. To si ale musí vyřešit sama,“ dodal.

Rozhovor Marie Bastlové s Jiřím Čunkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

reklama