reklama

Vládní daňový balíček je nesmysl a předvolební hra, myslí si senátor Čunek

Osud daňového balíčku mají v rukou senátoři, po kterých vláda chce, aby jej opravili, a zmírnili tak jeho dopad. Dohoda se neblíží, lidovci trvají na tom, že změna sazby daní není namístě. Kdy a jak bude Senát o balíčku hlasovat? A nepoškodil budoucí spolupráci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 fakt, že občanští demokraté hlasovali pro Babišův návrh na snížení daní? Na tyto a další otázky odpovídal senátor Jiří Čunek v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

reklama

Senátor za KDU-ČSL Jiří Čunek má už předem jasno, jak bude hlasovat o daňovém balíčku. „Jde o tak velký nesmysl, že se pro něj hlasovat nedá. Raději bych se klonil návrhu jej zamítnout nebo podpořit tu jeho část, která obsahuje slevu na dani pro rodiny,“ uvedl Čunek v pořadu K věci. Senátorský klub KDU-ČSL a nezávislých ovšem zatím k vládnímu návrhu nezaujal jednotný postoj. „Zatím jsme se k této věci nesešli, teprve nás to čeká,“ řekl senátor.

Je to jen politická hra

V tuto chvíli už dál moc nechce debatovat o dani z příjmů, protože se podle něj jedná jen o politickou hru. „Všichni ji sledujeme v médiích. Samozřejmě se členů Parlamentu týká více, ale dopad bude mít na všechny občany Česka a hlavně na naše děti. Dluh poroste a nikdo neřekl, kde vezmeme peníze na jeho splacení,“ uvedl Čunek.

Současnou situaci označil za komickou zejména proto, že se vláda nedokáže dohodnout. „Pan Babiš předložil svůj návrh, pan Hamáček zase nadto podpořil návrh Pirátů. Jsem přesvědčený, že to neudělal proto, že by byl takový hazardér, ale aby návrh byl o to nesmyslnější a nabobtnal ze 79 na 130 miliard,“ vysvětlil senátor.

V prosinci stát přidá pět tisíc korun důchodcům, rozdávalo se také různým ohroženým skupinám. „A teď je načase koupit si poslední skupinu, což jsou bohatí,“ konstatoval.

Dluh zaplatí naše děti

Pro balíček by zvedl ruku, jen kdyby vláda řekla, že půlbilionový dluh zaplatí ještě současníci. „Musela by říct, že každý rok budeme platit tolik a tolik, a pokud by to nevyšlo, dá méně armádě, zdravotnictví nebo městům a obcím,“ řekl senátor.

Důvod, proč poslanci neřeší budoucí dluh, vidí v nadcházejících volbách. „Je necelý rok před volbami, což vláda samozřejmě nezdůrazňuje. Říká jen, že vytvoříme větší dluh a všem přidáme. Kde pak vezmeme finance na jeho splacení, už ale nikoho nezajímá,“ řekl a dodal, že dluh zaplatí naše děti a další generace. A to je podle něj nezodpovědně.

Čunek dodal, že současný plán měla vláda představit před rokem, kdy české hospodářství rostlo. „Řeklo by se, že nesmysl se superhrubou mzdou je potřeba zrušit, a kdyby bylo zle, nahradíme jej například zvýšením DPH. Je strašně moc možností, jak kompenzovat ztrátu, ale protože máme před volbami, je to jenom hra,“ konstatoval.

Není to svatba, ale jen zásnuby

Během rozhovoru také padla otázka, co pro budoucnost české politické scény znamená, že daňové změny podpořila ODS, zatímco velmi zásadně proti byli křesťanští demokraté a TOP 09. Jde o tři strany, které před pár týdny slavnostně ohlásily memorandum o vzájemné spolupráci a společné kandidatuře v příštích sněmovních volbách.

„Myslím, že dramatické by bylo, kdyby si strany slíbily, že už nyní budou jednat společně jako volební strana či unie. Vzhledem k tomu, že to neudělaly, postupuje zatím každá samostatně,“ uvedl senátor. Situaci přirovnal spíše ke stavu, kdy se budoucí manželé navzájem pozorují a hodnotí, zda druhý jednal správně, nebo ne.

Přestože už strany ohlásily spolupráci, jedná se tak podle Čunka stále spíše o zásnuby než o sňatek. „A ani ne úplně vážné. Pro mě je důležité, že strany si v tuto chvíli zatím nic neslíbily. Druhá věc je, že ODS zcela evidentně nahradila racionalitu, rozum a odpovědnost vůči dalším generacím svými volebními hesly. To si ale musí vyřešit sama,“ dodal.

Rozhovor Marie Bastlové s Jiřím Čunkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:
KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše
Názory

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce
OH 2021

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce

Společně se staly světovými jedničkami, dvakrát vyhrály Roland Garros, jednou Wimbledon. A teď i olympijské hry v Tokiu. Tenisové deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou si za velkého dojetí navzájem předaly zlaté medaile. „Budeme si to připomínat. Na každém turnaji si řekneme: Pamatuješ si, zlato, jak jsme byly na olympiádě? Doufám, že nás to bude spojovat dál,“ vyprávěla Krejčíková.

Kritizovala Lukašenkův režim. Běloruská běžkyně byla donucena vrátit se z olympiády domů

Běloruská běžkyně Kryscina Cimanouská a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka byla podle svých slov donucena se vrátit z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská měla závodit pondělí v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji odvezl na letiště. Agentuře Reuters sprinterka řekla, že byla z olympijského týmu vyhozena po stížnostech na trenéry.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: České tenistky braly zlato. Králem sprintu se stal Ital

Aktualizováno

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama

Domácí zpravodajství

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

reklama