I když v některých zemích ještě ani nezačali očkovat současně dostupnými vakcínami proti koronaviru, vědci už pracují na jejich vylepšených verzích – takových, které by dokázaly přebít i agresivní mutace viru. Experti ovšem pracují s variantou, že „výkonnější“ očkování možná nebude vůbec potřeba.
Očkování od americké biotechnologické společnosti Moderna pomohla v USA zbrzdit šíření nákazy, nyní tamní vědci pracují na vylepšené verzi vakcíny, která by obstála vůči agresivním britským, jihoafrickým i brazilským mutacím viru. Vývoj v nové oblasti provází řada experimentů, nejprve je totiž potřeba zjistit, jak dlouho vydrží účinky současných očkování a jak moc jsou v boji s mutacemi platné.
Vědci tak testují například i to, co udělá s člověkem třetí dávka očkování. „Rok zpátky jsem testoval, zda je vakcína od Moderny bezpečná. Přiznám se vám, že je. No a teď jsem na mé očkovací výročí dostal už třetí dávku,“ svěřil se americké CNN Ian Haydon, vědec a komunikační specialista z Washingtonské univerzity. „Tento experiment odhalí, zda vakcína ještě více posílí imunitu a také budeme vědět, zda je to bezpečné,“ dodal.
Vakcína Pfizeru má u adolescentů 100% účinnost. Očkování dětí je nutné, míní firma
Vakcína firem Pfizer a BioNTech má mít u adolescentů stoprocentní účinnost, vyplynulo z klinické studie. Ve středu to oznámil výrobce očkovací látky. Podle testu na více než dvou tisících účastníků ji dospívající ve věku 12 až 15 let také velice dobře snášejí.
Ačkoli se lékaři obávají, že kvůli mutacím bude zapotřebí očkovat proti koronaviru každý rok, žádná rozsáhlá studie tento předpoklad zatím nepotvrdila. Naopak některé menší výzkumy naznačují, že imunitní systém potlačuje účinky covidu i více než půl roku po očkování. I s takovou variantou v Moderně pracují. „Zatím nevíme, zda bude vylepšená verze vakcíny vůbec potřeba. Každopádně se na ní pracuje a testuje se, aby byla v nouzi hned po ruce,“ vysvětlil Haydon.
Jednou a dost?
Současná data nasvědčují tomu, že dostupné vakcíny jsou sice proti agresivním mutacím méně účinné, přesto ale v mnohých případech zabraňují infekci nebo alespoň tlumí příznaky covidu. Ukazují to i nejnovější výsledky očkování Pfizerem v Jihoafrické republice, kde se majoritně šíří jihoafrická mutace. „Díky vakcínám mají lidé zvýšenou imunitu, která je chrání proti účinkům mutací,“ napsala CNN.
Že vakcína bude účinná jen šest měsíců, se lidé zpravidla domnívají kvůli tomu, že s horizontem půl roku operovala většina testovacích studií. Experti vysvětlují, že to neznamená, že imunita po půl roce ze dne na den ochabne. Zkrátka ještě neexistuje dostatek výzkumů, které by dobu účinnosti vakcíny přesně specifikovaly.
Podle americké společnosti Pfizer má jejich vakcína i šest měsíců po očkování účinnost 91 %. „Nepřekvapilo by mě, kdybychom za rok zjistili, že jsou současné vakcíny proti viru stále účinné. Je klidně možné, že zrovna vakcína proti koronaviru je ta, kterou se naočkujeme pouze jednou,“ doufá imunolog a vakcinační expert Scott Hensley z Pensylvánské univerzity.