Češi se jezdí očkovat do Srbska (zdroj: CNN Prima NEWS)
Češi se jezdí očkovat do Srbska, které nabízí očkování zdarma i cizincům. Kromě vakcín od firem AstraZeneca, Pfizer či Moderna je v nabídce také ruský Sputnik V a čínská vakcína Sinopharm. Odborníci však upozorňují, že není jasné, zda by Česko v případě nežádoucích účinků převzalo zodpovědnost. „Byl bych proto velice opatrný u neregistrovaných vakcín,“ varuje epidemiolog Roman Chlíbek.
Zatímco země Evropské unie bojují o každou vakcínu, Srbsko jich má nadbytek. Naočkovat se tu mohou zcela zdarma i cizinci. „Jde tu o svobodu, o možnost znovu se chovat normálně,“ říká český podnikatel Tomáš Čupr, který se nechal v této destinaci naočkovat. A podle očitých svědků nebyl jediný.
Těhotné ženy očkované proti COVID-19 přenášejí protilátky na své potomky, tvrdí studie
Nový výzkum v USA zjistil, že těhotné ženy očkované proti onemocnění COVID-19 přenášejí na své potomky protilátky proti této nemoci. Nejdříve skrze placentu, později mateřským mlékem. O studii informovala agentura DPA.
„Víme o jednotlivcích, možná desítkách lidí. Rozhodně to ale není masová záležitost,“ podotýká mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Právě resort diplomacie bude cesty Čechů do Srbska řešit i s ministerstvem zdravotnictví.
Podle formuláře, který je na internetu, si mohou zájemci vakcínu vybrat. V nabídce je AstraZeneca, Sputnik V, Pfizer/BioNTech, Sinopharm i Moderna, kterou překladač uvádí jako Moderní. „Pokud to bude registrovaná vakcína v Evropské unii, tak je to v zásadě úplně jedno. Ale byl bych velice opatrný, když to bude neregistrovaná vakcína,“ upozorňuje epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Kdo přijme odpovědnost?
„Srbské ministerstvo zdravotnictví mě kontaktovalo dva dny před termínem očkování s tím, že mi nabízí vakcinaci AstraZenecou. Původně jsem sice žádala o Pfizer, ale i tak jsem se rozhodla za očkováním vycestovat. Byl mi vystaven certifikát s pozváním na druhou dávku za tři měsíce,“ uvádí Češka, která se rozhodla naočkovat v Srbsku.
Jenže právě uznání platnosti certifikátu může být podle odborníků v budoucnu problém. Obzvlášť v případě, kdy by se lidé nechali naočkovat vakcínou, která není schválená Evropskou lékovou agenturou. „Nabízí se otázka, kdo bude přijímat odpovědnost za případné nežádoucí účinky či vzniklá poškození, protože těžko to převezme český stát,“ podotýká Chlíbek.
Srbští epidemiologové kritizují, že jejich vrcholní politici vakcínu cizincům nabízejí. Vláda prohlašuje, že chce ochránit své sousedy. „Jsme malý region, když naši sousedi nebudou v pořádku, nebudeme ani my,“ myslí si premiérka Ana Brnabićová. Ovšem je tu i neoficiální verze. A to ta, že AstraZenecou v Srbsku očkují, protože se blíží datum spotřeby. A tak je nutné ji využít.
Češi se jezdí očkovat do Srbska, které nabízí očkování zdarma i cizincům. Zdroj: CNN Prima NEWS