Před pohovorem většina z nás bývá nervózní a obvykle je to tak v pořádku. Ale snad každý by uvítal možnost, kdyby alespoň trochu tušil, co ho čeká. My vám tu možnost nabízíme. Známe ty nejčastější dotazy, které na pohovorech padají. A taky víme jak na ně odpovědět, abyste sklidili úspěch.
Jsou to chvíle, které zásadně rozhodují o vaší další kariéře. Pracovní pohovory. Vaši možní šéfové zjišťují, jak dobře znáte práci, na kterou se hlásíte, jak zapadnete do kolektivu i o kolik dál jste schopní se posunout. A to všechno odhadují i s pomocí otázek, které teď probereme jednu po druhé.
Něco o vás
Co nám o sobě řeknete?
Tahle otázka padne snad na každém pohovoru. Je důležité si předem promyslet odpověď. Ta by neměla být příliš dlouhá a určitě by měla prozrazovat, proč se hodíte na pozici, o kterou žádáte. Stránky In work uvádějí: „Doporučujeme důkladně si před pohovorem pročíst inzerát a vše, co se týká dané pracovní pozice. Zároveň byste se měli zkusit zamyslet nad tím, jakého člověka firma hledá, jaké by měl mít zkušenosti, jaké schopnosti a jaké osobnostní charakteristiky.“
Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?
Mohlo by se zdát, že jste odpověděli už v otázce číslo jedna. Ale přesto buďte připravení na to, že padnou obě. A proto mějte připravené i dvě odpovědi. V případě silných stránek se příliš nepřechvalujte, ale určitě se ani nežinýrujte dát najevo, v čem jste dobří. Student mág radí: „Zdůrazněte, co o vás říkají kamarádi, kolegové, šéf. Vyvarujte se klišé, která nic neznamenají, třeba že jste flexibilní nebo týmový hráč. Vaše silné stránky také nemusejí být přímo vlastnosti, ale může se jednat o zkušenost s obdobnou pozicí nebo ovládání více světových jazyků.“
Je potřeba vědět, co říct také o vašich slabých stránkách. Určitě zapomeňte na odpověď, že žádné nemáte. A raději zužitkujte zkušenosti z dřívějška. Můžete se zmínit, že jste nepatřili mezi technické přeborníky a že jste měli potíž se zvládáním některého z firemních softwarů, ale že jste si vyhradili čas mimo pracovní dobu, abyste se s ním naučili zacházet. To by protistraně mělo ukázat, že jste zvyklí překonávat překážky a posouvat se. A jsou i další tipy na správnou odpověď: „Skvělou a elegantní odpovědí, pokud jde o slabiny, je zmínit neznalost firemního prostředí, protože se na pozici hlásíte poprvé – tím dáte najevo svoji pokoru a skromnost,“ píše Student mág.
Proč si máme vybrat právě vás?
Své silné stránky už jste zřejmě náborářům řekli. Je dobré zmínit i dosavadní úspěchy, kterých jste během své kariéry dosáhli. Zmiňte, v čem všem vynikáte a z čeho bude čerpat i váš zaměstnavatel.
Něco o zaměstnavateli
Proč jste si vybrali zrovna naši společnost?
Váš možný budoucí nadřízený se ptá mimo jiné proto, aby si byl jistý, že víte, kam se hlásíte. Nikdo nechce ztrácet čas s člověkem, který přišel na pohovor, aby zjistil, jestli ho daná pozice bude vůbec bavit. V každé firmě mnohem raději přivítají zájemce, který ví, co chce, a přišel si o to říct. Welcome to the jungle doporučuje také zjistit si dostatek informací o firmě, ve které byste rádi pracovali. „Pamatujte, že u většiny náborářů je značnou překážkou, když uchazeči nejsou sami schopni říci, co konkrétně firma dělá.“
Jak jste se o nabídce práce u nás dozvěděli?
Touhle otázkou dost často pohovory začínají. Zaměstnavatel tak zjišťuje, jak si vyhledáváte informace, ale hodí se mu vědět i to, jestli vám místo nedoporučil někdo ze stávajících zaměstnanců. Podle toho, jak je spokojený právě s ním, může vycházet i při rozhodování o vás samotných. Případně ho může požádat o doporučení.
Vaše představy o budoucnosti
Kde se vidíte za tři nebo pět let?
Personalisté chtějí vědět, jestli jste člověk, se kterým mohou počítat i výhledově. Nejen příští půl rok. Pokud skutečně chcete místo získat, určitě nemluvte o zakládání rodiny. Vhodné není říkat ani, že nemáte tušení, kam vás vítr zavane. Naopak neodpovíte špatně, když řeknete, že se vidíte jako součást týmu stabilní společnosti. A k tomu můžete doplnit, že tak daleko neplánujete, ale že rozhodně považujete za důležité umět pružně reagovat na příchozí výzvy.
Jaká je vaše představa o ohodnocení?
Nemá smysl být přehnaně skromný ani se příliš nadhodnocovat. Než na pohovor vyrazíte, sedněte k internetu a najděte si potřebné informace o platech v oboru a na úrovni místa, o které stojíte. Budete mít přesnější představu, co můžete žádat.
Vaše minulost
Proč jste skončili v předchozím zaměstnání?
Upřímnost se vyplácí, ovšem nic se nemá přehánět. Pokud jste na posledním místě nenabrali zrovna dobré zkušenosti, určitě bývalého chlebodárce nepomlouvejte. Tím personalisty jen odradíte. Můžete říct, že vaše vize, kterou byste se chtěli dál ubírat, se neslučovala s vizí šéfa. Když je jasné, že jste se nerozešli právě v nejlepším, je vhodné doplnit i nějaké pozitivum. Třeba, že se vám líbil kolektiv nebo moderní zázemí.
Šance, kterou nepromarněte
Chcete se na něco zeptat?
Rozhodně chcete! Je to skvělá příležitost ukázat, že to s nástupem do společnosti myslíte vážně a že vám nejde jen o sebe, ale že vás zajímá i firma samotná. Ptejte se na její projekty, jestli hodlá expandovat do zahraničí. Ale můžete se samozřejmě soustředit i na otázky spjaté přímo s vámi. Co přesně byste měli na starosti, jak byste právě vy ovlivňovali chod oddělení, potažmo firmy jako takové?
Teď znáte ty nejčastější otázky, které padají při pracovních pohovorech i odpovědi, které by vás rozhodně neměly dostat mimo hru. Nezapomínejte, že při pohovoru byste měli být pokud možno uvolnění a na nic si nehrát, snadno se pozná, pokud nejste upřímní. V takovém případě můžete odpovídat jednu perlu za druhou, ale není vám to nic platné, když vám je personalista nevěří. A pokud některé z otázek nerozumíte, neváhejte požádat o vysvětlení.