reklama

Čína, Austrálie, Japonsko a 12 dalších zemí podepsaly největší obchodní dohodu na světě

Po osmi letech vyjednávání patnáct asijsko-pacifických národů podepsalo největší dohodu o volném obchodu v historii, která ovlivní třicet procent světového trhu. Stalo se tak v neděli na summitu sdružení ASEAN ve vietnamské Hanoji, informovala zahraniční média.

reklama

Největší obchodní dohodu v historii podepsaly Čína, Austrálie, Japonsko, Nový Zéland, Jižní Korea a deset členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN): Vietnam, Thajsko, Filipíny, Laos, Kambodža, Myanmar (Barma), Malajsie, Singapur, Indonésie a Brunej.

Regionální komplexní ekonomické partnerství (RCEP), jak se smlouva jmenuje, zahrnuje 2,2 miliardy lidí a zhruba 29 procent celosvětové ekonomické produkce.

Významný krok vpřed pro region?

„Jsem velmi potěšen, že po osmi letech vyjednávání plných potíží dnes vyjednávání o Regionálním komplexním ekonomickém partnerství ukončujeme a oficiálně ho podepisujeme na 37. summitu sdružení ASEAN,“ uvedl podle agentury DPA vietnamský ministerský předseda Nguyen Xuan Phuc.

„Je to významný krok vpřed pro náš region. V době, kdy multilateralismus ztrácí půdu pod nohama a globální růst zpomaluje, RCEP ukazuje podporu asijských zemí otevřeným a propojeným dodavatelským řetězcům, volnějšímu obchodu a užší vzájemné závislosti,“ přidal se podle webu Financial Times ministr Singapuru Hsien Loong.

Podle čínského premiéra Li Kche-čchianga je podepsání dohody vítězstvím pro globální ekonomiku. „Podepsání RCEP není pouze zásadním úspěchem východoasijské regionální spolupráce, ale rovněž vítězstvím multilateralismu a svobodného obchodu,“ uvedl čínský předseda vlády v projevu.

„Bude to inkluzivní dohoda s otevřenými dveřmi pro ostatní, zejména pro Indii, pokud budou připraveni,“ prohlásil australský ministr obchodu Simon Birmingham.

Snížení cel a společná obchodní pravidla

Během čtyřdenního jednání vedoucí představitelé na summitu diskutovali rovněž o opatřeních k zabránění šíření koronaviru, o překonávání následků pandemie a podpoře hospodářského oživení. Došlo i na diskuzi o sporech v Jihočínském moři.

Jakmile RCEP vejde v platnost, má mezi jejími signatáři snížit cla, stanovit společná obchodní pravidla a podpořit dodavatelské řetězce. Smlouva má pokrývat všechno od obchodu, služeb, investic, e-commerce (elektronický obchod) přes telekomunikace až po autorská práva.

Podle projekcí amerického Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku by měla z dohody nejvíce profitovat Čína potenciálním ziskem 85 miliard dolarů na svém HDP. Před dokončením dohody RCEP proběhlo od roku 2012 už 31 kol jednání a 18 ministerských setkání. Termíny stanovené pro uzavření dohody byly šestkrát odloženy.

„Podle některých měřítek se jedná o největší obchodní dohodu v historii,“ uvedl profesor mezinárodních financí Peter Petri z americké Brandeis University. „Zahrnuje okolo 30 procent lidí na světě,“ doplnil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula
Koronavirus

Očkovat proti covidu a chřipce současně? Univerzální vakcína se testuje, říká Prymula

Chřipka letos připravuje nebývale silný úder. Tvrdí to někteří odborníci a stejně jako u covidu nabádají k očkování. Klidně obě vakcíny najednou. Jenže nechat si současně aplikovat vakcínu proti covidu a chřipce může podle některých praktiků pro organismus znamenat pořádnou zátěž a pacientům tak doporučují alespoň dvoutýdenní odstup. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS sdělil, že se nyní testuje univerzální vakcína.

Není důvod k panice, tvrdí už zase Vojtěch. Po tomto výroku obvykle přišlo zpřísnění
Koronavirus

Není důvod k panice, tvrdí už zase Vojtěch. Po tomto výroku obvykle přišlo zpřísnění

„Není důvod k panice,“ zdůraznil znovu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci před týdnem. Těmito slovy už občany od začátku pandemie uklidňoval nejméně šestkrát. Vojtěch říká, že vzhledem k proočkovanosti a nízké zátěži nemocnic si aktuálně může toto tvrzení dovolit. Opozice mu ale vytýká, že nemá plán a jen uklidňuje lidi podobně jako posádka letadla před turbulencemi. V minulosti se po Vojtěchově ujištění, že není důvod k panice, situace pokaždé zhoršila.

Proč už se další lidé nechtějí očkovat? Vždyť jde o život, reagují na průzkum odborníci

Nechápu, že se nechce nechat více lidí očkovat, reagoval imunolog Václav Hořejší na výsledky exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. Z toho vyplývá, že 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu a pouze tři procenta to ještě mají v plánu. 20 procent vakcínu odmítá a osm procent ještě váhá. Podobně nad nezájmem Čechů o očkování kroutí hlavou i další odborníci.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Princ Philip s oblibou stříkal hořčici na zeď. Miloval, když se věci pokazily, říká William

Když letos v dubnu zemřel ve věku 99 let britský princ Philip, oplakával ho celý svět. Pro jeho manželku královnu Alžbětu II. byl velkou oporou, pro vnoučata milující dědeček, který s nimi rád dováděl. Podle princů Charlese a Williama byl Philip, vévoda z Edinburghu, navíc opravdovým králem grilování. Shodli se na tom ve vzpomínkovému programu stanice BBC.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Adámek je po operaci mandlí v bdělém kómatu. Vše špatně, obvinila matka u soudu lékařku

Aktualizováno

Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi lety kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu, dopustili zdravotníci nemocnice při zákroku i po něm. Matka v úterý vypovídala před pardubickým soudem, několikrát se neubránila slzám. Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald už dřív řekl, že podle interního šetření případu nenastalo pochybení v léčebném postupu.

reklama