reklama

Čína, Austrálie, Japonsko a 12 dalších zemí podepsaly největší obchodní dohodu na světě

Po osmi letech vyjednávání patnáct asijsko-pacifických národů podepsalo největší dohodu o volném obchodu v historii, která ovlivní třicet procent světového trhu. Stalo se tak v neděli na summitu sdružení ASEAN ve vietnamské Hanoji, informovala zahraniční média.

reklama

Největší obchodní dohodu v historii podepsaly Čína, Austrálie, Japonsko, Nový Zéland, Jižní Korea a deset členů Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN): Vietnam, Thajsko, Filipíny, Laos, Kambodža, Myanmar (Barma), Malajsie, Singapur, Indonésie a Brunej.

Regionální komplexní ekonomické partnerství (RCEP), jak se smlouva jmenuje, zahrnuje 2,2 miliardy lidí a zhruba 29 procent celosvětové ekonomické produkce.

Významný krok vpřed pro region?

„Jsem velmi potěšen, že po osmi letech vyjednávání plných potíží dnes vyjednávání o Regionálním komplexním ekonomickém partnerství ukončujeme a oficiálně ho podepisujeme na 37. summitu sdružení ASEAN,“ uvedl podle agentury DPA vietnamský ministerský předseda Nguyen Xuan Phuc.

„Je to významný krok vpřed pro náš region. V době, kdy multilateralismus ztrácí půdu pod nohama a globální růst zpomaluje, RCEP ukazuje podporu asijských zemí otevřeným a propojeným dodavatelským řetězcům, volnějšímu obchodu a užší vzájemné závislosti,“ přidal se podle webu Financial Times ministr Singapuru Hsien Loong.

Podle čínského premiéra Li Kche-čchianga je podepsání dohody vítězstvím pro globální ekonomiku. „Podepsání RCEP není pouze zásadním úspěchem východoasijské regionální spolupráce, ale rovněž vítězstvím multilateralismu a svobodného obchodu,“ uvedl čínský předseda vlády v projevu.

„Bude to inkluzivní dohoda s otevřenými dveřmi pro ostatní, zejména pro Indii, pokud budou připraveni,“ prohlásil australský ministr obchodu Simon Birmingham.

Snížení cel a společná obchodní pravidla

Během čtyřdenního jednání vedoucí představitelé na summitu diskutovali rovněž o opatřeních k zabránění šíření koronaviru, o překonávání následků pandemie a podpoře hospodářského oživení. Došlo i na diskuzi o sporech v Jihočínském moři.

Jakmile RCEP vejde v platnost, má mezi jejími signatáři snížit cla, stanovit společná obchodní pravidla a podpořit dodavatelské řetězce. Smlouva má pokrývat všechno od obchodu, služeb, investic, e-commerce (elektronický obchod) přes telekomunikace až po autorská práva.

Podle projekcí amerického Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku by měla z dohody nejvíce profitovat Čína potenciálním ziskem 85 miliard dolarů na svém HDP. Před dokončením dohody RCEP proběhlo od roku 2012 už 31 kol jednání a 18 ministerských setkání. Termíny stanovené pro uzavření dohody byly šestkrát odloženy.

„Podle některých měřítek se jedná o největší obchodní dohodu v historii,“ uvedl profesor mezinárodních financí Peter Petri z americké Brandeis University. „Zahrnuje okolo 30 procent lidí na světě,“ doplnil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu
360°

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Příspěvky na bydlení i zmrazené platy. Zeman podepsal novely důležitých zákonů

Příspěvky na bydlení kvůli razantnímu zdražení energií vzrostou a dosáhne na ně širší okruh lidí. Vládní novelu o státní sociální podpoře, jež dávky upravuje, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Bude účinná zveřejněním ve sbírce zákonů. Zeman též podepsal novelu, která od února zmrazí pro letošní rok platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni.

Učitel se porval se žákem kvůli reproduktoru. Dal mu pár pohlavků a dokonce ho i nakopl

Na sociálních sítích koluje video, které zachycuje potyčku mezi učitelem a jeho žákem. K incidentu mělo dojít na střední škole ve Vítkovicích. Učitel nejprve vyhodil studentův bezdrátový reproduktor z okna. Žák mu v reakci na to sebral jeho notebook a vyhrožoval, že ho rozbije. Vyučujícímu poté zřejmě ruply nervy. Chlapci uštědřil pár pohlavků a dokonce ho i nakopl.

reklama