Čínská diplomacie očekává studenou válku s USA
Čínský ministr zahraničí Wang I prohlásil, že Čína a USA se ocitly na pokraji nové studené války. Reagoval tak na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, který naznačil, že Washington bude po Pekingu požadovat odškodnění za to, že nezabránil rozšíření koronaviru do světa.
„Kdo požaduje od Číny kompenzaci za epidemii koronaviru, je snílek,“ uvedl Wang I během výroční tiskové konference. Podle něj musí Spojené státy a Čína najít najít způsob mírového soužití, protože ze spolupráce jenom získají, zatímco konfrontace jim přinese ztráty. Vztahy obou zemí, poznamenané v minulých dvou letech obchodní válkou, se v době koronaviru kvůli vzájemným výpadům značně zhoršily, upozornila agentura Reuters.
Wang prohlásil, že je třeba, aby obě země začaly koordinovat politiku s ohledem na své hospodářství i na ekonomiku celého světa. USA by podle něj měly přestat marnit čas. „Chci zde říci: Neztrácejte už vzácný čas a neopomíjejte lidské životy. To, co musejí Čína a USA udělat především, je poučit se jeden od druhého, podělit se o své zkušenosti z boje proti epidemii a navzájem si v tomto boji pomoci,“ řekl ministr.
Jak vnímá Čína prezidentské volby v USA? Trump ji zklamal, drží palce Bidenovi
Když v roce 2016 Donald Trump zvítězil v prezidentských volbách, čínské politické špičky si mnuly ruce, že získaly spojence. Během čtyř let Trumpovy vlády je ale radost přešla. Vztahy mezi oběma mocnostmi se vyhrotily kvůli vzájemné obchodní válce a Trumpově kritice čínského boje s koronavirem. Čínská administrativa tak s napětím vyhlíží nového šéfa Bílého domu, který by pro ni byl vhodnějším spojencem – Joea Bidena.
Apeloval rovněž na odpovědnost obou zemí vůči světu. „Čína vždy zastávala názor, že největší rozvíjející se země a největší rozvinuté země světa nesou velkou odpovědnost za světový mír a rozvoj. Čína a USA z kooperace jenom získají, zatímco z konfrontace ztratí,“ řekl ministr.
Spojené státy nechceme změnit ani nahradit, tvrdí Čína
Zmínil se ale také o požadavku náhrad za epidemii a řekl, že ti, kdo chtějí, aby Čína zaplatila kompenzaci, jsou snílci. Wang ujistil, že je Čína připravena podílet se na mezinárodní spolupráci při určení původu koronaviru. Tato spolupráce se ale podle jeho slov musí obejít bez „politického vměšování“.
O napětí, které panuje mezi oběma státy, prohlásil, že se tyto velmoci octly na pokraji nové studené války. „V USA se kromě zkázy způsobené koronavirem šíří i politický virus a nevynechá příležitost, aby nezaútočil a nehanil Čínu. Některé americké politické síly si vzaly vztahy Číny s USA jako rukojmí a tlačí obě země k další studené válce,“ řekl.
Čína se obává šíření nové mutace koronaviru. Úřady zavřely další město
Čína hlásí další problém. Pacienti, kteří se nově nakazili koronavirem ve dvou provinciích na severu země, vykazují jiné příznaky, než bylo doposud obvyklé. Symptomy se objevují mnohem později a léčba rovněž trvá déle. Panují tak obavy, že koronavirus mohl zmutovat a opět se masově rozšířit.
„Záměrem Číny není změnit Spojené státy a ještě méně je nahradit. USA by se měly vzdát nadějí na to, že mohou Čínu změnit. V zájmu obou našich národů a také budoucnosti a prosperity lidstva by měly Čína a USA najít cestu k mírovému soužití, navzdory rozdílnosti společenských kultur a systémů,“ řekl nejvyšší čínský diplomat.
Wang se dále zastal Světové zdravotnické organizace (WHO), již Spojené státy kritizují za její postup během pandemie. USA chtějí zvážit své další členství v organizaci a prozatím dočasně pozastavily své příspěvky. Podle Wanga odvedl ředitel WHO Tedros Adhanomom Ghebreyesus dobrou práci. Wang řekl, že všechny slušné země organizaci podpoří, protože zachraňuje životy. WHO se podle něj nebude měnit jenom proto, že se někomu nelíbí.
Wang se zaměřil i na Severní Koreu a Tchaj-wan. Čína podle ministra doufá v co nejrychlejší obnovu amerických rozhovorů s KLDR, protože nelze promarnit těžce nabyté výsledky dosažené během minulých kontaktů. Dodal také, že USA by neměly zpochybňovat otázku čínských nároků na Tchaj-wan.