reklama

Čína v Hongkongu stále porušuje mezinárodní dohody. Je to naše věc, hájí se

Německo v pátek pozastavilo platnost dohody s Hongkongem, na základě které tam může vydávat trestně stíhané. Už dříve učinily totéž Velká Británie, Austrálie a Kanada. Čínské ministerstvo zahraničí se proti reakci silně ohradilo. Před měsícem Čínou přijatý kontroverzní zákon o státní bezpečnosti v Hongkongu nově postihuje separatismus, podvracení státní moci nebo napomáhání cizím státům.

reklama

„Hongkong je zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. Žádný další stát nebo organizace nemá právo se do toho vměšovat. Několik zemí zavedlo proti Číně jakési sankce. To je ovšem porušení základních principů mezinárodních vztahů. Čínská strana takové jednání naprosto odmítá,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin.

Zákon o státní bezpečnosti v Hongkongu, který začal platit letos 30. června, je v mnoha ohledech tvrdší než vlastní čínský zákon z roku 2015. Kriminalizuje jakoukoliv kritiku Komunistické strany Číny. Ve většině kategorií stanoví jako nejvyšší sazbu doživotní trest ve vězení. Policie nyní může provádět domovní prohlídky bez soudního příkazu.

Čína nemá zasahovat do ekonomiky Hongkongu

Řada představitelů hongkongského prodemokratického hnutí se tak vzdala svých pozic nebo oblast opustila. Proti zákonu se tak začaly ohrazovat země ze Severní Ameriky, z Evropy a také Austrálie.

K tématu

Premiér Spojeného království Boris Johnson dokonce 3. června uvedl, že Británie přijme 3 miliony občanů Hongkongu s britským pasem. Čínský velvyslanec v Londýně to tehdy označil za hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny.

Podle Pekingské smlouvy měla Velká Británie kontrolu nad Hongkongem na 99 let, a to od roku 1898 do roku 1997. Při předání Hongkongu zpět pod kontrolu Číny se Číňané zavázali, že do roku 2047 nebudou zasahovat do ekonomiky Hongkongu. Z Pohledu Británie je to tedy v první řadě Čína, která porušuje mezinárodní dohody.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Florida rozhoduje americké prezidentské volby. A Trump i Biden to velmi dobře vědí

Pokud se kandidáti na amerického prezidenta zaměřují v kampani na některý ze států nejvíc, bývá to tradičně Florida. A nejinak tomu je i letos. Oba kandidáti utratili za kampaň na Floridě nejvíc peněz, oba k floridským voličům nejčastěji promlouvají a odkazují na ně ve svých projevech. A nejen to, současný prezident Donald Trump se na Floridu loni dokonce i přestěhoval a v sobotu tam předčasně odvolil. Čím to je, že politici napínají tolik svého úsilí právě k Floridě?

reklama
Komerční banka je lídrem v otevřeném bankovnictví
reklama
reklama
Jepičí kariéra Romana Prymuly. Zařadí se mezi ministry s nejkratším funkčním obdobím?

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Dekontaminace v polní nemocnici je v režii pražských hasičů, vybudovali stanoviště
 Nejvyšší nedělní nárůst od března. Testy potvrdily 7301 případů nemoci COVID-19
NKÚ: MMR má v uzávěrce chyby za pět miliard. Nejsou to vážné nedostatky, reaguje resort
Další články
reklama
reklama