Čína v Hongkongu stále porušuje mezinárodní dohody. Je to naše věc, hájí se

Protesty v Hongkongu

Čína se ohradila proti sankcím

Německo v pátek pozastavilo platnost dohody s Hongkongem, na základě které tam může vydávat trestně stíhané. Už dříve učinily totéž Velká Británie, Austrálie a Kanada. Čínské ministerstvo zahraničí se proti reakci silně ohradilo. Před měsícem Čínou přijatý kontroverzní zákon o státní bezpečnosti v Hongkongu nově postihuje separatismus, podvracení státní moci nebo napomáhání cizím státům.

„Hongkong je zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. Žádný další stát nebo organizace nemá právo se do toho vměšovat. Několik zemí zavedlo proti Číně jakési sankce. To je ovšem porušení základních principů mezinárodních vztahů. Čínská strana takové jednání naprosto odmítá,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin.

Zákon o státní bezpečnosti v Hongkongu, který začal platit letos 30. června, je v mnoha ohledech tvrdší než vlastní čínský zákon z roku 2015. Kriminalizuje jakoukoliv kritiku Komunistické strany Číny. Ve většině kategorií stanoví jako nejvyšší sazbu doživotní trest ve vězení. Policie nyní může provádět domovní prohlídky bez soudního příkazu.

Čína nemá zasahovat do ekonomiky Hongkongu

Řada představitelů hongkongského prodemokratického hnutí se tak vzdala svých pozic nebo oblast opustila. Proti zákonu se tak začaly ohrazovat země ze Severní Ameriky, z Evropy a také Austrálie.

Čína kvůli Hongkongu slibuje Británii tvrdý protiútok

Čína pohrozila Británii tvrdými odvetnými opatřeními kvůli rozhodnutí Londýna pozastavit platnost smlouvy o vydávání osob s Hongkongem. Britský ministr zahraničí Dominic Raab pozastavení platnosti extradiční dohody oznámil v pondělí v reakci na kontroverzní nový bezpečnostní zákon v bývalé britské kolonii Hongkongu, která se roce 1997 vrátila pod čínskou správu. Čínská diplomacie dnes uvedla, že Británie svým krokem porušila mezinárodní normy, a Londýn vyzvala k „okamžité nápravě chyb“.

Premiér Spojeného království Boris Johnson dokonce 3. června uvedl, že Británie přijme 3 miliony občanů Hongkongu s britským pasem. Čínský velvyslanec v Londýně to tehdy označil za hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny.

Podle Pekingské smlouvy měla Velká Británie kontrolu nad Hongkongem na 99 let, a to od roku 1898 do roku 1997. Při předání Hongkongu zpět pod kontrolu Číny se Číňané zavázali, že do roku 2047 nebudou zasahovat do ekonomiky Hongkongu. Z Pohledu Británie je to tedy v první řadě Čína, která porušuje mezinárodní dohody.

Tagy: