reklama

Čína v Hongkongu stále porušuje mezinárodní dohody. Je to naše věc, hájí se

Německo v pátek pozastavilo platnost dohody s Hongkongem, na základě které tam může vydávat trestně stíhané. Už dříve učinily totéž Velká Británie, Austrálie a Kanada. Čínské ministerstvo zahraničí se proti reakci silně ohradilo. Před měsícem Čínou přijatý kontroverzní zákon o státní bezpečnosti v Hongkongu nově postihuje separatismus, podvracení státní moci nebo napomáhání cizím státům.

reklama

„Hongkong je zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. Žádný další stát nebo organizace nemá právo se do toho vměšovat. Několik zemí zavedlo proti Číně jakési sankce. To je ovšem porušení základních principů mezinárodních vztahů. Čínská strana takové jednání naprosto odmítá,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin.

Zákon o státní bezpečnosti v Hongkongu, který začal platit letos 30. června, je v mnoha ohledech tvrdší než vlastní čínský zákon z roku 2015. Kriminalizuje jakoukoliv kritiku Komunistické strany Číny. Ve většině kategorií stanoví jako nejvyšší sazbu doživotní trest ve vězení. Policie nyní může provádět domovní prohlídky bez soudního příkazu.

Čína nemá zasahovat do ekonomiky Hongkongu

Řada představitelů hongkongského prodemokratického hnutí se tak vzdala svých pozic nebo oblast opustila. Proti zákonu se tak začaly ohrazovat země ze Severní Ameriky, z Evropy a také Austrálie.

K tématu

Premiér Spojeného království Boris Johnson dokonce 3. června uvedl, že Británie přijme 3 miliony občanů Hongkongu s britským pasem. Čínský velvyslanec v Londýně to tehdy označil za hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny.

Podle Pekingské smlouvy měla Velká Británie kontrolu nad Hongkongem na 99 let, a to od roku 1898 do roku 1997. Při předání Hongkongu zpět pod kontrolu Číny se Číňané zavázali, že do roku 2047 nebudou zasahovat do ekonomiky Hongkongu. Z Pohledu Británie je to tedy v první řadě Čína, která porušuje mezinárodní dohody.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Česko se dostává do vnímání okolních zemí jako země středně riziková, upozornil Prymula
reklama
reklama
Za poslední týden se nakazilo v Chorvatsku víc Čechů než za celé prázdniny

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Babiš je pro zkrácení povinné karantény ze dvou týdnů na deset dní
Další články
reklama
reklama