reklama

Čína v Hongkongu stále porušuje mezinárodní dohody. Je to naše věc, hájí se

Německo v pátek pozastavilo platnost dohody s Hongkongem, na základě které tam může vydávat trestně stíhané. Už dříve učinily totéž Velká Británie, Austrálie a Kanada. Čínské ministerstvo zahraničí se proti reakci silně ohradilo. Před měsícem Čínou přijatý kontroverzní zákon o státní bezpečnosti v Hongkongu nově postihuje separatismus, podvracení státní moci nebo napomáhání cizím státům.

reklama

„Hongkong je zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky. Žádný další stát nebo organizace nemá právo se do toho vměšovat. Několik zemí zavedlo proti Číně jakési sankce. To je ovšem porušení základních principů mezinárodních vztahů. Čínská strana takové jednání naprosto odmítá,“ řekl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin.

Zákon o státní bezpečnosti v Hongkongu, který začal platit letos 30. června, je v mnoha ohledech tvrdší než vlastní čínský zákon z roku 2015. Kriminalizuje jakoukoliv kritiku Komunistické strany Číny. Ve většině kategorií stanoví jako nejvyšší sazbu doživotní trest ve vězení. Policie nyní může provádět domovní prohlídky bez soudního příkazu.

Čína nemá zasahovat do ekonomiky Hongkongu

Řada představitelů hongkongského prodemokratického hnutí se tak vzdala svých pozic nebo oblast opustila. Proti zákonu se tak začaly ohrazovat země ze Severní Ameriky, z Evropy a také Austrálie.

Premiér Spojeného království Boris Johnson dokonce 3. června uvedl, že Británie přijme 3 miliony občanů Hongkongu s britským pasem. Čínský velvyslanec v Londýně to tehdy označil za hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny.

Podle Pekingské smlouvy měla Velká Británie kontrolu nad Hongkongem na 99 let, a to od roku 1898 do roku 1997. Při předání Hongkongu zpět pod kontrolu Číny se Číňané zavázali, že do roku 2047 nebudou zasahovat do ekonomiky Hongkongu. Z Pohledu Británie je to tedy v první řadě Čína, která porušuje mezinárodní dohody.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

Lhář, podvodník a ikona antivaxerů. Slavný moderátor oslavoval deportaci Djokoviče

Novak Djokovič usedl do letadla, aniž by v Austrálii odehrál jediný zápas. Vyústění ságy plné zvratů někteří lidé kritizují, jiní kvitují, či dokonce oslavují. Do skupiny, které vyhoštění tenisové světové jedničky vyloženě udělalo radost, patří britský moderátor Piers Morgan. Deportaci srbského hráče okomentoval slovy o „lháři“ a „podvodníkovi“.

Senioři dostanou své peníze, prohlásil Jurečka. V červnu se důchody znovu zvýší

Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen mimořádnou valorizaci důchodů kvůli inflaci. Uvedl to v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Míru zvýšení penzí nesdělil, ještě podle něj není vyčíslena. Zároveň řekl, že vláda daně zvyšovat nehodlá, v koalici je ale podle něj shoda na valorizaci spotřební daně z tabáku či alkoholu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

Zmrazíte platy těm, kteří berou nejméně, pustil se Šmarda do vlády. Jurečka oponoval

Předseda ČSSD Michal Šmarda se v Partii Terezie Tománkové střetl s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) ohledně otázky zmrazení platů státních zaměstnanců. Podle Šmardy na to doplatí ti nejslabší jako například kuchařky ve školách či školníci. Jurečka zase oponuje, že vláda ANO a ČSSD zvedla výdaje státu o 90 %. Současná vláda se snaží situaci řešit například zvýšením slevy na poplatníka.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama