Čínská aktivistka Čang Čanová, která byla zatčena v květnu poté, co se vydala do města Wu-chan referovat o tamním propuknutí nákazy koronavirem a o reakci úřadů, byla obžalována z šíření falešných informací a hrozí jí až pětileté vězení. Informoval o tom deník The Guardian.
Ve Wu-chanu se nemoc COVID-19 poprvé objevila koncem loňského roku a postupně se odtud rozšířila do celého světa. Peking čelí kritikám, že nákazu zprvu tajil.
Sedmatřicetiletá bývalá právnička a občanská novinářka Čang Čanová je již přes šest měsíců zadržována v Šanghaji. Podle obžaloby, zveřejněné v pondělí, Čanová „rozesílala falešné informace prostřednictvím textů, videí a dalšími způsoby“. Používala k tomu například Twitter, platformu WeChat nebo službu YouTube.
Koronavirus je uměle vytvořená biologická zbraň, tvrdí hongkongská viroložka. Důkazy chybí
Hongkongská viroložka Li-Meng Yan i nadále trvá na tom, že koronavirus úmyslně vytvořili čínští vědci ve svých laboratořích. Popírá tak ostatní studie a výzkumy, které tvrdí, že virus vznikl v přírodě a na člověka se dostal přenosem z netopýrů či luskounů. Odborníci zveřejněnou zprávu Yanové považují za nepodloženou.
„Rovněž přijala nabídky na rozhovory od zahraničních médií Radio Free Asia a Epoch Times a záludně spekulovala o epidemii nemoci COVID-19 ve Wu-chanu,“ píše se v obžalobě. Za to jí byl navržen až pětiletý trest odnětí svobody.
Podle nevládní organizace Chinese Human Rights Defenders (CHRD) Čanová ve svých článcích psala mimo jiné o „zadržování dalších nezávislých reportérů a o pronásledování rodin obětí, které chtěly, aby byly pohnány ke spravedlnosti zodpovědné osoby“. CHRD uvedla, že Čanová drží od září hladovku a že jeden z jejích obhájců byl z případu odvolán.
Čanová byla s podobným obviněním čínskými úřady zadržena již v roce 2018 a znovu roku 2019, když otevřeně podpořila hongkongské prodemokratické aktivisty.
Kromě Čanové byla letos zadržena řada novinářů, kteří se vypravili do Wu-chanu informovat o okolnostech propuknutí nového typu nákazy, která se postupně rozšířila do celého světa. Již v lednu byl zadržen bývalý právník a posléze novinář Čchen Čchiou-š'. Li Ce-chua, který odjel za reportážemi do Wu-chanu po Čchenově zmizení, byl počátkem února rovněž pohřešován, v dubnu ho ale úřady propustily. Obyvatel Wu-chanu Fang Pin zmizel v únoru a od té doby o něm nejsou informace.
Ve Wu-chanu se koronavirem od začátku epidemie nakazilo více než 50 000 lidí a téměř 4 000 pacientů s onemocněním COVID-19 zemřelo. Kvůli rychle se šířící nákaze čínské úřady Wu-chan na konci ledna uzavřely a obyvatelé nesměli dlouhé týdny opouštět své domovy. Znovu se město začalo otevírat 8. dubna, provoz obnovila veřejná doprava, žáci se vrátili do škol a lidé do práce.