Hongkongská viroložka Li-Meng Yan i nadále trvá na tom, že koronavirus úmyslně vytvořili čínští vědci ve svých laboratořích. Popírá tak ostatní studie a výzkumy, které tvrdí, že virus vznikl v přírodě a na člověka se dostal přenosem z netopýrů či luskounů. Odborníci zveřejněnou zprávu Yanové považují za nepodloženou.
K vytvoření koronaviru došlo uměle a zejména úmyslně. Je to taková čínská neomezená biologická zbraň.
„Mé výzkumy a záznamy naznačují, že k vytvoření koronaviru došlo uměle a zejména úmyslně. Je to taková čínská neomezená biologická zbraň,“ píše Yanová ve zprávě publikované na serveru Zenodo, který spravuje Evropská organizace pro jaderný výzkum. Ačkoli Čína už v lednu nasdílela genetické informace COVID-19 se Světovou zdravotnickou organizací (WHO), Yanová si stojí za svým.
Viroložka už v dubnu uprchla ze strachu před čínskými úřady z Hongkongu a skrývá se v USA. Kvůli nepodloženým obviněním proti asijským vědcům jí mimo jiné Twitter zablokoval účet. Yanová, bývalá výzkumnice School of Public Health v Hongkongu, ve své zprávě také píše: „Použitými biologickými důkazy a hloubkovými analýzami jsme prokázali, že koronavirus musí být laboratorním produktem, který byl vytvořen pomocí předem připravené šablony.“
Přes sto tisíc čtenářů za den
Yanová se opřela také do všech světových odborníků, kteří se původem viru zabývají: „Vědecký svět také mlčí, spolupracuje s Čínskou komunistickou stranou a nechce, aby lidé znali jeho pravdu.“ Badatelé se proti všem jejím tvrzením ohradili a publikované zjištění považují za nepodložené a nedůvěryhodné. Výzkum Yanové byl zveřejněn jako nerecenzovaný, což znamená, že ho vědci nezkontrolovali ani neschválili. I tak si zprávu přečetlo za první týden více než 150 tisíc lidí.
„Virus byl vytvořen sloučením dvou netopýřích virů, které má čínská vláda uchované. Má práce ukazuje, že k definitivní verzi došlo za méně než šest měsíců,“ tvrdí Yanová. Andrew Preston, odborník na mikrobiální patogenezi z britské univerzity v Bath, označil její zprávu za konspirační teorii.
Podobného názoru je vědec v oblasti lidského zdraví na další britské univerzitě v Southamptonu, Michael Head. „Pokud někdo dlouhodobě rozhlašuje bez potřebných důkazů lživé a zastrašující zprávy, může to vést až k psychickým problémům veřejnosti,“ okomentoval Head televizní kanál Fox News.
Trump má stejný názor jako viroložka
O tom, že by virus mohl pocházet z čínského technologického centra ve Wu-chanu, tedy z oblasti, kde celosvětová pandemie začala, informoval v dubnu i prezident Spojených států amerických Donald Trump. „Mám důkazy, ale nemohu vám je ukázat ani říci,“ sdělil Trump.