Od minulých dní kolují po sociálních sítích zkazky o možném svržení čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Toho měla po návštěvě Uzbekistánu z minulého týdne do domácího vězení uvrhnout armádní frakce. Většina odborníků však o pravdivosti těchto teorií pochybuje.
Teorie o převratu většinou vycházejí z několika skutečností. Po sociálních sítích začalo v posledních dnech kolovat video, které má zachycovat vojenskou kolonu mířící na Peking. Věrohodnost videa však nelze jednoznačně ověřit. Mnoha lidem zároveň přijde zvláštní, že čínský prezident se od návratu z Uzbekistánu zatím neukázal na veřejnosti. Čínská státní televize informovala o prezidentově účasti na důležité vojenské schůzce 21. září, nicméně na přiložených kamerových záběrech se neobjevil.
#PLA military vehicles heading to #Beijing on Sep 22. Starting from Huanlai County near Beijing & ending in Zhangjiakou City, Hebei Province, entire procession as long as 80 KM. Meanwhile, rumor has it that #XiJinping was under arrest after #CCP seniors removed him as head of PLA pic.twitter.com/hODcknQMhE
— Inconvenient Truths by Jennifer Zeng (@jenniferzeng97) September 23, 2022
Rozporování spekulací
Vyskytlo se také několik neověřených zpráv o výpadcích v hromadné dopravě či masivní rušení vnitrostátních letů. Zkazky o zrušených letech ale rozporuje deník India Today. Podle jeho analýzy historie letového provozu nedošlo k výraznějšímu výpadku. Snímky z letových radarů, které mají dokazovat prázdné nebe nad Pekingem, je podle serveru nutné zasadit do kontextu.
Indický expert na Čínu Aadil Brar na Twitteru „zmizení“ čínského vůdce přičítá pouhé karanténě po jeho návratu ze zahraničí. Na druhé straně jsou však odborníci, podle nichž by se v takovém případě Si Ťin-pching alespoň ukázal na kamerových záběrech.
„I když je čínská politika nejčernější z černých skříněk, dnes jsem v Pekingu nenarazil na žádné důkazy, které by potvrdily jakékoliv fámy ze sociálních sítí,“ uvedl novinář Ananth Krishnan, informoval o tom portál Outlook India. Krishnan také zdůraznil, že spekulace o převratu se objevily v době před klíčovým zasedáním čínské komunistické strany, na kterém by si měl čínský prezident zajistit třetí funkční období.
„Vojenské převraty jsou v Číně nepravděpodobné, protože Lidová osvobozenecká armáda spadá pod Ústřední vojenskou komisi. Si Ťin-pching jako generální tajemník ústředního výboru Komunistické strany Číny stojí v čele této komise. Armáda patří straně, nikoliv vládě,“ sdílel svůj pohled na věc na Twitteru novinář Zakka Jacob.
Zprávu na sítích navíc sdílelo velké množství účtů s minimálním počtem sledujících. Mohlo tak jít o takzvané boty, tedy falešné účty, spravované počítačem.