Čínský prezident nečekaně kritizoval Rusko. Jaderné hrozby označil za nezodpovědné

Německá delegace v čele s kancléřem Olafem Scholzem v pátek dorazila do Pekingu, kde německý politik jednal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. V diskusi se tematicky otřeli také o válku na Ukrajině. Šéf Pekingu po mítinku nepřímo kritizoval Rusko, které by podle něj nemělo vyhrožovat jadernými zbraněmi.

Není tajemstvím, že Čína je tichým spojencem Ruska. Peking se nepřidal k západním sankcím, naopak s největší zemí světa živě obchoduje a diplomaticky ji podporuje. I čínské bratrství má ale zjevně své limity.

Do Číny totiž v pátek dorazila německá delegace, v níž byli kromě Scholze i zástupci vrcholných německých firem. Kancléř s čínským prezidentem jednal mimo jiné o válce na Ukrajině. Šéf Pekingu pak zjevně takticky nechal na Scholzovi, aby světu sdělil výsledky jednání.

„Spolu s prezidentem Siem jsme se shodli na tom, že jaderné hrozby jsou nezodpovědné a bezpředmětné,“ prohlásil Scholz po setkání státníků. „Použitím nukleárních zbraní by Rusko překročilo linii, kterou společenství států společně stanovilo,“ dodal německý kancléř, který během války na Ukrajině čelil kritice, že se chová jako spojenec Moskvy.

Podle médií jde o nejsilnější projev čínské kritiky směrem k Rusku od začátku války na Ukrajině. její míru snižuje jen fakt, že ji veřejně nepronesl přímo čínský prezident.

Ťin-pching každopádně apeloval na německého kancléře, aby vytvořil v Evropě podmínky, které by dovolovaly pokračování mírových rozhovorů, a naopak snížily hrozbu použití jaderných zbraní.

Scholz ovšem v Pekingu řešil s čínským prezidentem hlavně byznys. O propojení německého a čínského obchodu přijeli do hlavního města Číny jednat například zástupci gigantů, jako jsou Volkswagen, Deutsche Bank nebo Siemens.

Tagy: