Čínský špion v europarlamentu? Policie zadržela spolupracovníka lídra kandidátky německé AfD

Lídr kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) pro volby do Evropského parlamentu Maximilian Krah

Zadržení spolupracovníka AfD

Německá policie zadržela v noci na úterý v Drážďanech jednoho ze spolupracovníků Maximiliana Kraha, lídra kandidátky Alternativy pro Německo (AfD) pro volby do Evropského parlamentu. Informovala o tom veřejnoprávní televize ARD, podle které měl Krahův spolupracovník sledovat pro Peking čínskou opozici a předávat Číně informace o chodu europarlamentu. ARD uvedla, že muž identifikovaný jako Jian G. (Ťien), který se narodil v Číně, byl již z minulosti německým úřadům znám kvůli možné výzvědné činnosti.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová označila případ za velmi vážný. „Pokud se potvrdí, že v Evropském parlamentu byla pro čínské zpravodajské služby vedena špionáž, pak je to útok zevnitř na evropskou demokracii,“ uvedla Faeserová v prohlášení. Dodala, že ten, kdo takového spolupracovníka zaměstná, nese odpovědnost.

ČTĚTE TAKÉ: Německý poslanec Petr Bystroň vzal podle nahrávky 20 tisíc eur od Putinova propagandisty

Krah na síti X napsal, že pokud se obvinění potvrdí, svého spolupracovníka ihned propustí. „O zatčení kolegy Jiana Guoa jsem se dozvěděl dnes dopoledne z tisku. Další informace nemám. Špionáž pro cizí stát je vážné obvinění. Pokud se tato tvrzení ukážou jako pravdivá, znamenalo by to okamžité ukončení služebního poměru,“ uvedl v úterý Krah.

Alternativa pro Německo podle agentury DPA považuje zadržení Krahova spolupracovníka za velmi znepokojivé. Strana nicméně dodala, že o případu nemá žádné podrobnosti. Podobně se na úterní tiskové konferenci vyjádřil Bernd Baumann z vedení frakce AfD. K případu poznamenal, že může být součástí volební kampaně proti AfD.

Spolkové státní zastupitelství sdělilo, že zadržený Jian G. pracuje od roku 2019 pro německého člena Evropského parlamentu. Jméno europoslance zastupitelství neuvedlo, zveřejněné podrobnosti o zadrženém nicméně ukazují na Krahova asistenta. To, že je to skutečně Krahův spolupracovník, shodně uváděla také přední německá média. O zadržení asistenta následně informoval také Krah.

Zastupitelství uvedlo, že muže zadrželo v saské metropoli v pondělí a že v rámci vyšetřování byly prohledány byty zadrženého. Už v pondělí německé úřady oznámily, že zadržely tři německé občany podezřelé ze špionáže pro Čínu. Dva muži a jedna žena údajně čínské civilní rozvědce předávali citlivé technologie, které by mohly být využity k vojenským účelům.

Zastupitelství muže podezřívá, že jako spolupracovník čínské tajné služby letos v lednu opakovaně předával svému zpravodajskému kontaktu informace o jednání a rozhodování Evropského parlamentu. „Vedle toho pro tajnou službu sledoval představitele čínské opozice v Německu,“ dodalo zastupitelství. Podle týdeníku Die Zeit se kvůli tomu zapojil do činnosti různých opozičních skupin.

Čínské ministerstvo zahraničí zprávy o zatýkání v Německu kritizovalo. Podle Pekingu se jedná o snahu Čínu zdiskreditovat. Čína vždy ctila a ctí zásadu nevměšování se do vnitřních záležitostí jiných zemí a doufá, že příslušné osoby na německé straně opustí mentalitu studené války, prohlásil mluvčí čínské diplomacie Wang Wen-pin na úterní tiskové konferenci.

Wang odsoudil „mediální humbuk“ kolem zatýkání a uvedl, že jeho cílem je očernění Číny. Peking vyzývá „zainteresované strany, aby přestaly šířit dezinformace o špionážní hrozbě ze strany Číny a skoncovaly s politickou manipulací a zlomyslným pošpiňováním Číny“, dodal Wang.

Muž doprovázel Kraha i na cestě do Číny

Zadrženého muže německá média označují za blízkého spolupracovníka Kraha, který mu důvěřoval. Po zvolení europoslancem v roce 2019 si ho Krah vybral jako asistenta do svého bruselského týmu. Později Kraha doprovázel na cestě do Číny. Nejpozději v této době již podle Die Zeit pro Peking pracoval.

Podle informací ARD se zadržený muž před zhruba deseti lety nabízel německým úřadům jako informátor. Německé zpravodajské služby ho ale považovaly za nespolehlivého kvůli možné výzvědné činnosti pro Čínu, dodala televize.

Pro Kraha je to další aféra, která mu komplikuje volební kampaň. Spolu se spolkovým poslancem AfD Petrem Bystroněm čelí podezřením, že dostávali peníze od proruské sítě. Tuto kauzu odstartovaly články českého Deníku N a německého magazínu Der Spiegel, které se odvolávají na zdroje v tajných službách. Krah a Bystroň přijímání úplatků odmítají. AfD se za dvojici postavila a zdůraznila, že zatím nebyly zveřejněny žádné důkazy, které by podezření potvrzovaly.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Teenageři v Německu plánovali islamistický teror. Policie zadržela chlapce a dvě dívky

Tagy: