Čínští soudruzi kontrolují přes české soudruhy naši vládu, zaznělo v Partii

Partie

PARTIE Terezie Tománkové 16.8.2020

Návštěva amerického ministra zahraničí Mika Pompea v České republice byla podle hostů nedělní Partie Terezie Tománkové velká událost. Podle senátora Pavla Fischera (nestr.) je ale zneklidňující, že předseda vlády Andrej Babiš ihned ujišťoval komunisty, že Američanům nic neslíbil a nic s nimi nepodepsal. „Premiér není diplomat a v těchto věcech se občas pohybuje jako slon v porcelánu,“ řekl Ondřej Veselý (ČSSD), předseda sněmovního Zahraničního výboru.

Senátor a předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost horní komory českého Parlamentu je přesvědčen, že jsou věci, se kterými nelze obchodovat. Podle Pavla Fischera bychom měli jasně říci NE ruským a čínským uchazečům o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany nebo o budování telekomunikačních sítí páté generace. „Podívejte se do výročních zpráv BIS. 20 let se tam hovoří o Rusku, které získává vliv skrze energetiku. Už se tam objevuje i Čína,“ upozornil.

Fischer si myslí, že Rusko a Čína se k nám v poslední době nechovají přátelsky, a tak není důvod „je nechávat v soutěži a tvářit se, že nám nabídnou zajímavou cenu“. Podle někdejšího kandidáta by mohly být ohroženy naše ústavní svobody a politici by to měli jasně a nahlas říci. „Pokud bych měl vyjádřit svůj osobní názor, pak bych s panem senátorem souhlasil,“ řekl předseda sněmovního Zahraničního výboru Ondřej Veselý.

Podle něho by se ale vláda měla před vyhlášením výběrových řízení jak na dostavbu Dukovan, tak na budování 5G sítí, nejprve dotázat tajných služeb, ze kterých zemí nám hrozí nějaké nebezpečí. „Pak teprve ať jsou konkrétní uchazeči vyloučeni a pak nechť proběhne výběrové řízení,“ dodal Veselý.

Babiš je jen neobratný, míní Veselý

Tématem druhé poloviny nedělní Partie Terezie Tománkové byla také návštěva ministra zahraničí USA Mika Pompea v České republice. Fischera i Veselého zneklidnilo, že prakticky ihned po Pompeově odletu předseda vlády Andrej Babiš uklidňoval komunisty, že Američanům nic neslíbil a ani s nimi nic nepodepsal. „To vypadá, že soudruzi z Číny přes soudruhy v Praze kontrolují, že česká vláda s Američany nic nedohodla,“ řekl Pavel Fischer.

Tento pohled se snažil mírnit Ondřej Veselý, který v tom pouze spatřuje premiérovu neobratnost v jednání. „Myslím si, že to ani tak nemyslel, komunisty tím pouze odbyl. Měl jim říci, že jim do toho nic není, ale toto se mu stává opakovaně,“ řekl. Podle Veselého nicméně není možné, abychom českou zahraniční politiku nechávali na nedemokratických stranách. „Základní linie je jasná a do té nespadají názory KSČM ani SPD,“ dodal Veselý.

Fischer rovněž zmínil, že Mike Pompeo podporuje cestu české delegace na Tchaj-wan a ocenil práci Senátu ve vztahu k Rusku a Číně. Podle nestranického senátora je důležité, aby Česká republika prohlubovala „dosavadní výbornou spolupráci s Tchaj-wanem, zejména v oblasti výzkumu, inovací, investic nebo kultury“. Cestu českých politiků prý podporuje také řada členských zemí Evropské unie.

Tagy: